A megmérettetésre azért kerül sor, mert vezetési válság van a kormányzó Liberális Demokrata Pártban: lemondott Fumio Kisida elnök, mert korrupciós botrány miatt bezuhant a népszerűsége. Helyére Isiba Sigeru került éles belharcok után, de a jelek szerint nem nyugodtak meg a kedélyek és az ország instabillá válhatna, ha nem tisztáznák a politikai erőviszonyokat.
A parlament feloszlatása mindössze nyolc nappal azután történt, hogy hivatalba lépett az új kormányfő. A második világháború óta ez a legrövidebb idő, amit hivatalban töltött egy japán miniszterelnök.
A 465 tagú Képviselőházban (alsóház) úgynevezett párhuzamos úton választják meg a képviselőket: 289 mandátumot egyéni körzetekben lehet megszerezni, 176-ot pártlistákon. Van egy felsőház is (Tanácsnokok háza), de az sokkal kisebb jogokkal rendelkezik. Az alsóház kétharmados többséggel a felsőház ellenében is elfogadhat törvényeket és nagyobb szerepe van a költségvetés elfogadásában, a nemzetközi szerződések ratifikációjában és a miniszterelnök kinevezésében.
A kormányzó LDP-nek a Képviselőház feloszlatásakor 247 mandátuma volt. Koalíciós társának, a buddhista demokráciát hirdető Komeitonak 32. Az ellenzék legnagyobb ereje, az Alkotmányos Demokrata Párt (ADP) 98 helyet tudhatott magáénak, mögötte a jobboldali populista erő, a Nippon Ishin no Kai 44 képviselővel állt, míg a Japán Kommunista Párt 10 főt delegálhatott, a Demokrata Néppárt (DN) pedig hetet. A többi párt ennél kevesebb képviselővel rendelkezett, 22 helyet függetlenek foglaltak el.
A Kyodo hírügynökség egy héttel ezelőtt közölt adatokat a pártok támogatottságáról. Ezek szerint az ellenzéki pártok népszerűsége folyamatosan növekszik. Az LDP 22,6 százalékon állt, az ADP 14,1 százalékon. Korábban kettejük között még 14 százalékpontos különbség volt. A megkérdezettek ötöde mondta azt, hogy távoznia kell a hatalomból az LDP-nek. A hírügynökség szerint a kormánykoalíció elvesztheti többségét és az ADP akár 100-nál is több egyéni helyet szerezhet.
Elemzők szerint a botrány ellenére az ellenzék mindössze 55 olyan egyéni körzetben nyerhet, ahol az LDP-vel egy-egy ellen küzd. A 2021-es választásokon még 140 ilyen körzet volt.
Az LDP továbbra is népszerű az idősebb, konzervatív választók körében. A fiatalabb generációk elégedetlensége azonban olyan helyzetet állíthat elő, amelyben az LDP-nek olyan koalíciót kell kötnie, amelyre korábban nem volt példa, és korlátozná az új miniszterelnök, Isiba Sigeru mozgásterét - írta az Euronews.