Átalakítják a szövetkezeti rendszert - 100 milliárdért kell eladni állami vagyont
Giró-Szász András kormányszóvivő az MTI-nek elmondta: a kormány hétfői ülésén meghallgatta és megtárgyalta a takarékszövetkezeti rendszer működéséről szóló beszámolót. Elfogadta a stratégiai átalakításról szóló koncepciót, és felkérte a nemzeti fejlesztési minisztert, hogy Vojnits Tamás kormánybiztossal együttműködve minél előbb terjessze azt az Országgyűlés elé.
Mit csinál a pénzügyi kormánybiztos? A kormánybiztos felel egyebek mellett a hazai, illetve szövetkezeti pénzügyi szolgáltatásokkal kapcsolatos kormányzati stratégia kialakításáért, előkészíti - és a kormány részére elfogadásra benyújtja - a stratégia megvalósítását célzó projekttervet és a részleteiben kidolgozott megvalósítási tervet, valamint összehangolja a stratégia végrehajtásában érintett államigazgatási és felügyeleti szervek tevékenységét. |
Ezzel kapcsolatban a kormány döntött arról, hogy 100 milliárd forintot biztosít a takarékszövetkezeti rendszer újjászervezéséhez, és megbízta a fejlesztési minisztert, hogy az állami vagyon értékesítése terhére biztosítsa az összeget - tette hozzá a szóvivő az MTI kérdésére.
Mire készülnek?
A kormány több alkalommal közölte: szándékában áll a Magyarországról távozó külföldi bankok helyébe lépve növelni a bankrendszerben a magyar tulajdon arányát. Orbán Viktor miniszterelnök még tavaly tavasszal egy rádióinterjúban elmondta, hogy a takarékszövetkezeti szektor megerősítésének első lépése a Takarékbankban való kisebbségi állami szerepvállalás. Az MFB 2012 végén vette át a DZ Bank 38,46 százalékos tulajdonrészét a Takarékbankban.
A Takarékszövetkezeti Integráció és az MFB szindikátusi szerződésben rögzítette, hogy az üzleti stratégiával és a társaság jövőjével kapcsolatos részvényesi kérdésekben döntéseiket konszenzusos alapon hozzák majd meg, ugyanakkor a takarékok kiállnak többségi tulajdonuk megtartása mellett.
A TakarékBank megvásárlását Baranyay László, az MFB elnök-vezérigazgató egy nagyobb pénzügyi intézményrendszerbeli elképzelés részének nevezte még a tranzakció előtt.
"A közös tulajdonlás révén egy szorosabb kapcsolat jön létre, többször lehet találkozni, konzultálni, a bank stratégiáját közösen tudjuk elfogadni. Nyilván a bank eddig is kettős funkcióban működött: egyrészről szövetkezeti csúcsbank, másrészről kereskedelmi bank. A takarékok érdeke, hogy a csúcsbanki szerep továbbra is megkérdőjelezhetetlenül első számú legyen, az MFB pedig nyilván a kereskedelmi banki funkciókat forszírozza. Ebben az egészséges egyensúlyt kell elérnünk" - mondta Éliás Csaba, a Takarékbank felügyelőbizottságának elnöke az állami tulajdonszerzés után a Privátbankárnak adott interjúban. (Éliás Csaba azóta távozott az fb éléről.) |