Nem változtatott a Diákhitel kamatán a Diákhitel Központ (DK). Ennek köszönhetően az ügyfelek a következő szemeszterben is a jelenleg is érvényes 5,75 százaléos kamattal számolhatnak a szabad felhasználású Diákhitel1 esetében. A kötött felhasználású Diákhitel2 esetében ugyancsak nem történt változás, a konstrukció kamata továbbra is 7 százalékos, ám a törvényi szabályozásnak megfelelően a hallgatói jogviszonyban lévők továbbra is 2 százalékos kamatot fizetnek, míg a különbözetet a költségvetés téríti meg a a DK-nak.
Elvben nyílt volna szűk tér a további kamatcsökkentésre, hiszen a kamat alakulásáért döntő részben felelős forrásköltségek - amely szinten a DK beszerzi a finanszírozáshoz szükséges külső forrásokat a pénzpiacról, kereskedelmi bankoktól, illetve az EIB-től - az elmúlt fél év során 20 bázisponttal az abszolút legalacsonyabb, 3,34 százalékos szintre süllyedtek.
Tekintve, hogy tanév közben vagyunk, így a diákhitel kamatának másik eleme, a hitelek kockázati prémiuma nem változik, miután azt egész tanévre számolják ki. Ez a szint a Diákhitel1 esetében 1,42, az újabb termék, a Diákhitel2 esetében 1,28 százalék.
A DK döntése értelmében a forrásköltségen megnyert 0,2 százalékpontot a központ működési költségeire fordítják. Ennek következtében a Diákhitel1 kamatából 0,99 százalék fordítódik a rendszer működtetésére. Ez a tétel - bár 2011. első féléve óta a legmagasabb szint - nem mondható túlzónak. Ugyanakkor a Diákhitel2 esetében visszaköszön, hogy az állami támogatás nem annyira érzékeny a költségekre: a 2012 ősze óta elérhető hitelnél a második legmagasabb szintre, 2,38 százalékra jutott a működési költség. Persze, "induló" termékről van szó, ez akár magasabb költségtételt jelenthet, ám sokan emlékeznek arra, hogy a DK korábban hosszú évekre elhatárolta az indulás működési veszteségét, hogy azt megfelelően nagy portfólió mellett a későbbiekben kisebb költségszint mellett kelljen szétteríteni az indulás ráfordításait.