Elfogadták az utolsó jegybanki rendeleteket is, amelyek a devizahitelesek visszatérítési elszámolásának mikéntjét szabályozzák. Ennek nyomán külön szabály vonatkozik a pontosan törlesztő ügyfelekre, azokra, akik árfolyamgátba léptek vagy egyéb kedvezményt kaptak, s azokra is, akiknek felmondott, késedelmesen törlesztett hitelük van vagy volt - írja a hétvégi Magyar Hírlap.
Korábban a jegybank arról tájékoztatott, hogy honlapján az ügyfelek egy kalkulátor segítségével tájékoztató adatokat kaphatnak arról, hogy nagyságrendileg mekkora lehet az az összeg, amely az elszámolási törvény értelmében számukra visszajár. Ezt az ígéretet kérte számon az LMP frakciója a közelmúltban.
Nem jó ötlet az általánosítás
Ugyanakkor megítélésünk szerint rendkívül kockázatos egy ilyen kalkulátor elkészítése, tekintve, hogy lényegében nem lesz két egyforma hitel-elszámolás. Bankonként eltérő fordulónapok, kamatok, kezelési költségek vannak - ezt még tudná kezelni egy program - ugyanakkor a hiteltörténet alapján teljesen más és más lefutása lehet az elszámolásnak. Eltérő elszámolási helyzet vonatkozik a késedelembe esett fizetőkre és közöttük is a késedelem hossza, valamint a jelenlegi státusz alapján különböző értékeket találunk. Az elszámolás ráadásul hónaponként más és más lehet annak függvényében, hogy az adott hónapban határidőre teljesítette-e az ügyfél a törlesztést.
Nem lesz boldog, akinek nem jön ki a 30 százalék
Sokak szerint az általános kalkulátor csak megzavarná az embereket, akik az MNB kalkulátorának és a bank által küldött hivatalos elszámolás adatainak eltérése miatt panaszok ezreit, tízezreit nyújtanák be a felügyeletre. Ennek a veszélye már most is megvan, tekintve, hogy hónapok óta mást sem hall a devizahiteles, minthogy "átlagosan" 25-30 százalékkal csökken majd a törlesztőrészlete. Ezek után furcsa lehet majd, ha a fenti összegnél kisebb lesz a kimutatott különbség.
Jól jön majd a kormánynak
A szakemberek a magánnyugdíj-pénztárak államosításának első körének történéseire emlékeztetnek, amikor a reálhozamok kapcsán ringatták hiú reményekbe a polgárokat. A kérdés csak az, hogy a kormányzat hasonló eszközökkel él-e majd, mint akkor - a csalódott tömegeknek küldött üzenetek akkor a szerény reálhozamokkal támasztották alá, hogy miért kell fellépni a pénztárak ellen, akik "eltőzsdézték" a pénztártagok vagyonát - holott épp a kötelezően tartott magyar állampapírokon buktak legnagyobbat a pénztárak.
Az elszámolás utáni esetleges csalódottságot jól kiaknázhatja a kabinet, amely a forintosítás miatt amúgy is támadás alatt van. Megint ki lehet majd jelenteni nagy hangon, hogy nem hagyják, hogy a bankok átverjék az embereket, komoly jegybanki ellenőrzéseket és szankciókat lehet majd bejelenteni. Mindezt annak köszönhetően, hogy lényegében devizahitelesként eltérő metódust kell alkalmazni és így több száz különböző paramétert kell vizsgálni - vagyis az elszámolás maximális transzparencia mellett is meglehetősen nehezen lesz követhető az átlagember számára.