Lájkold a Privátbankárt, mi adunk 10 forintot - fogjunk össze együtt a gyerekekért! >> |
Doubravszky György hazai kis- és közepes vállalkozások vezetőivel egyeztetett arról, hogy a hazai cégek hogyan képzelik el a vállalkozásbarát üzleti környezetet.
A pénzügyi jogok biztosa a Magyar Nemzeti Bank (MNB) nemrég bejelentett növekedési hitelprogramja kapcsán elmondta: a jegybank és a bankok tárgyalásain még sok vita lehet az alacsony kamatmarzs miatt. Emiatt - Orbán Viktor miniszterelnök korábbi nyilatkozataival összhangban - ismét felmerül az, hogy középtávon meg kell célozni az 50 százalékos magyar tulajdont a bankrendszerben, mert az biztos, hogy a magyar érdekek mentén működik.
Azt, hogy az MNB programjának köszönhetően kétszázalékos kamattal kaphatnak forinthitelt a kkv-k, Doubravszky György jó lehetőségnek nevezte, mert - mint mondta - az egyik probléma a vállalkozói szektorban a forráshiány, és így a körbetartozás.
A pénzügyi jogok biztosa kifejtette: az MNB maximum 2 százalékos kamatmarzsot fogad el, ami azért kihívás a kereskedelmi bankoknak, mert eddig körülbelül 5 százalékos marzzsal dolgoztak, így itt lehet feszültség a tárgyaló felek között. Hozzáfűzte ugyanakkor, hogy mivel minden bank beleesett a devizahitelek "csapdájába", ezért szövetségben tárgyalnak és együtt mozdulnak.
Nincs igazi verseny
Doubravszky György szerint a magyar bankrendszerben a verseny jelenleg csak látszólagos, így amíg nincs valódi választási alternatíva, addig a kormánynak sincs tárgyalási ereje ebben a kérdésben. Kifejtette: hatalmas a különbség a külföldi anyabankok és magyar leánybankjaik között a számlavezetési és hitelkondíciókat tekintve, ezeket a különbségeket pedig meg kellene szüntetni.
A forinthiteleket is vizsgálná
A biztos megismételte, hogy fogyasztóvédelmi szempontból a devizában nyilvántartott forinthitelek problematikusak lehetnek. Amennyiben ezek hibás termékek, úgy lehetne korrigálni őket, hogy a folyósítás napjával forinthitelre cserélik, és ennek alapján újraszámolják a tőketartozást - mondta Doubravszky György.
Hozzáfűzte azonban, hogy a forinthiteleket is meg kell vizsgálni, mert a devizahitelek elterjedésekor azok vélhetően túlárazottak voltak. A biztos szerint 2010-ig nem volt érdemi pénzügyi fogyasztóvédelem, vagyis amikor ezeket a hiteleket folyósították, akkor nem vizsgálták a konstrukciók fogyasztókra gyakorolt hatását.
Folytatják a tárgyalásokat
A Magyar Bankszövetség, a kormány és saját hivatalának tárgyalásairól a biztos elmondta, hogy ezek a miniszterváltás előtt elkezdődtek, és akkor folytatódnak, miután az Nemzetgazdasági Minisztérium kinevezte a tárgyalásokért felelős helyettes államtitkárt.
Doubravszky György a vállalkozások problémái kapcsán jelezte: Magyarországon az nehezíti meg a vállalkozások helyzetét, hogy sokszor a "józan ésszel nehezen érthető szabályozói környezet van", amely kiszámíthatatlan és túlzottan bürokratikus. Hozzátette: a vállalkozások konkrét javaslatait összegyűjti, és továbbítja a döntéshozóknak, így például Varga Mihály nemzetgazdasági miniszternek.