Pontosító rendeletben szabályozná a nemzetgazdasági miniszter az árfolyamgátba belépett és a forintosítás után is abban maradó ügyfelek esetében alkalmazandó eljárásokat.
A hitelintézetek 2014 októberében 162, míg 2012 áprilisa és 2014 októbere között 180 412 árfolyamgát-szerződést kötöttek deviza alapú jelzáloghiteles ügyfeleikkel - tette közzé a Magyar Nemzeti Bank (MNB). A megnyitott, aktív gyűjtőszámlák száma októberben 172 875 volt, arányuk a lakossági deviza jelzáloghitelek számához viszonyítva 36,4 százalékra nőtt. A már rögzített törlesztési árfolyamú devizakölcsönök állománya 2014. október végén 1476,62 milliárd forint volt. A gyűjtőszámlahitel állomány októberben 1,227 milliárd forinttal nőtt, így október végére elérte a 27,978 milliárd forintot. Az árfolyamgátasok októberben 2,404, eddig összesen 49,758 milliárd forint rögzített árfolyam feletti kamat megfizetése alól mentesültek. |
A forintosítási törvény esetében az árfolyamgáttal és a forintosításban egyaránt érintett fogyasztói kölcsönszerződés esetében a 2015. február hónapban esedékes törlesztőrészlettől kezdve a rögzített árfolyam alkalmazási időszakának végéig az ügyfelek törlesztőrészlete csak abban az esetben emelkedhet meg, ha arra a forintosítási törvény önmagában is lehetőséget ad. Vagyis az árfolyamgáttal érintett időszak alatt csak akkor lehet magasabb a törlesztőrészlet a 2015. januárinál, ha a kamatperiódus lejár (ez a hitel hátralévő futamidejétől számítva 3-5 év múlva következhet be, vagyis az árfolyamgát időszakára maximum 1 ilyen változás juthat), illetve - a referenciakamathoz kötött hitelek esetén - a referenciakamat változása lehet még ugyanilyen, kamatemelésre lehetőséget adó megoldás.
A rendelettervezet azzal is foglalkozik, hogy mi történik azokkal akiknek gyűjtőszámlán külön gyűlő, a 180 forintos átváltási árfolyam feletti tőketartozása nem tűnik el teljesen az elszámolási törvény kapcsán. Esetükben az árfolyamgát lejárta után a gyűjtőszámlahitel összege megnöveli a tőketartozást. Ugyanakkor az is szabály, hogy a gyűjtőszámlán gyűlő pénzek visszakerülése után sem növekedhet a törlesztőrészlet az árfolyamgát utáni mérték 115 százalékánál magasabb értékre. Ha ez mégis előfordulna, a hátralévő futamidőt kell kitolni. A mostani rendelet tervezet szerint a futamidő egy adós esetén maximum annak 75 éves koráig tolható ki a törlesztés. Ugyanakkor a minisztérium erre csak akkor jogosítja fel a forintosított árfolyamgát esetében a bankot, ha az a gyűjtőszámlán elhelyezett hitelére felszámított három hónapos BUBOR-hoz kötött kamata megegyezik a forintra átváltás fordulónapján alkalmazott három hónapos BUBOR-ral – azaz akkor, ha a bank befagyasztja a gyűjtőszámla kamatát 2,1 százalékon.