Suma Chakrabarti, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) elnöke, Orbán Viktor miniszterelnök és Andreas Treichl, az osztrák Erste Group Bank AG vezérigazgatója a tulajdonrész-vásárlás bejelentésekor. MTI Fotó: Máthé Zoltán |
A hétfőn publikált gyorsjelentés adatai szerint az egyéb nettó működési eredmény 42,6 milliárd forinttal javult, míg 2014 első fél évében 39,167 milliárd forinttal rontotta, idén 3,394 milliárd forinttal növelte az eredményt. Ennek magyarázata szinte teljes egészében a Kúria jogegységi határozatával kapcsolatos törvénnyel összefüggésben tavaly megképzett céltartalék és annak tényleges felhasználásából fakadó eredmény.
Jön még az autóhitelek forintosítása és a csalók ügyefeleinek kártalanítása
A jelentés szerint az alacsony kamatkörnyezet a csökkenő volumenekkel párosulva továbbra is nehezíti a bankszektor jövedelmezőségét. Kitér arra is, hogy a kormány megállapodott a Magyar Bankszövetséggel a devizaalapú autó- és fogyasztási hitelek forintosításáról, amire előreláthatóan az augusztus 19-én érvényes piaci árfolyamon kerül sor.
A következő évek eredményességére hatással lehet a 2015 első felében csődbe ment brókercégek ügyfeleinek kártalanítása, melynek költségeit várhatóan a pénzügyi intézményeknek kell viselniük - írja jelentésében a hitelintézet.
Még nyoma sincs az állami tulajdonszerzésnek
Mikor száll már be az állam? Az Erste 15 százalékos tulajdonrészének megvásárlásával kapcsolatos folyamatban kisebb késés van, de a bank szerint nincs fennakadás. Lapértesülés szerint a késedelem mögött az EBRD kifogásai állnak, amiért a kormány újabb banki befizetésekkel kártalanítja a Quaestor ügyfeleit, amivel újabb jelentős terhet kap az iparág. Részletek >> |
Kitér arra is, hogy az Erste Group, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD), valamint a magyar kormány februárban bejelentette együttműködési szándékát, melynek keretében az utóbbi kettő 15-15 százalékos kisebbségi részesedést szerez a bankban. Hozzáteszi, a tulajdonosi struktúraváltás a jelentés összeállításáig nem történt meg.
A megállapodásban foglaltaknak megfelelően a jövő évi költségvetésről szóló törvényben rögzítették a pénzügyi szervezetek különadójának 2016-tól történő csökkentését is.
Persze nem vonulnak ki
Az Erste jelentésében is megerősítette: a változó piaci környezetben a növekedési lehetőségekre koncentrál, és néhány versenytársával ellentétben - amelyek a kivonulást vagy operációjuk jelentős csökkentését választották - továbbra is jelentős lakossági és vállalati szerepvállalást tervez Magyarországon.
Kevesebb hitel, kevesebb betét
Az Erste Hungary mérlegfőösszege 2 százalékkal csökkent 2014 végéhez viszonyítva. A hitelállomány 5,5 százalékkal esett vissza, amit a lakossági hitelek új folyósítást meghaladó mértékű elő- és végtörlesztése, valamint a nem teljesítő hitelek fokozatos leírása okozott a jelentés szerint. Az ügyfélbetétek enyhén csökkentek - ezen belül a lakossági közel az év végi szinten alakult, míg a vállalati szektoré kis mértékben csökkenő tendenciát mutat. Főként a lekötött betétállomány zsugorodott a csökkenő kamatkörnyezet miatt, ami mérsékelte e megtakarítási forma iránt a keresletet - ismerteti a jelentés.