A K&H Csoport a szabályozói környezet elvárására válaszul, valamint jelzáloghitelezési tevékenységének további erősítésére jelzálogbankot alapít - közölte a bank a Privátbankár.hu-val.
A Magyar Nemzeti Banknak a közelmúltban jelent meg azon rendelete, mely szerint minden olyan magyarországi bank, amelyik jelzáloghitelezést folytat, köteles 2016. október 1-től hitelállományának legalább 15%-át jelzáloglevél formájában finanszírozni.
Ebből is látszik, hogy nem vonulnak ki
Dr. Bába Ágnes, a K&H Bank lakossági üzletágért felelős vezérigazgató-helyettese így fogalmaz: „A szabályozói környezet elvárására válaszul, mivel kiemelkedő sikerei mellett még tovább kívánjuk erősíteni jelzálog hitelezésünket, a K&H Csoport azt a stratégiai döntést hozta, hogy saját jelzálogbankot alapít. Ez a lépésünk is híven bizonyítja az oly sokszor hangsúlyozott tényt, miszerint hosszútávon elkötelezettek vagyunk az ország és az itt élő ügyfeleink iránt.”
Több pénzük marad hitelezésre is
A K&H Csoport számára elsődleges szempont a törvényi előírásoknak való megfelelés, így az MNB Jelzáloghitel-finanszírozás Megfelelési Mutatójának teljesítése. Ezzel párhuzamosan a Bank annak lehetőségét is ki kívánja használni, hogy a még stabilabb forrásgyűjtéshez hosszú távon újabb eszközt biztosítson, tovább növelve operatív likviditását.
A jelzálogbank alapításával a jelenleg nagy mennyiségben rendelkezésre álló szabad forráson felül a K&H további tartalékot tud felszabadítani hitelezési tevékenységének növelésére - írják.
A felügyeleti engedélyezés több lépcsőben zajlik, először jelzálogbank alapítási, majd működési engedélyt kell kérni a Magyar Nemzeti Banktól. Ezután lehetséges az új leányvállalat cégbírósági bejegyzése.
Mit lépnek a többiek? - jelenleg háromszereplős a piac: FHB, OTP és UniCredit - a takarékszövetkezeti integráció nem alapít saját jelzálogbankot, hanem inkább beveszi a klubba az FHB-t. - Az Erste Bank augusztus elején beadta jelzálogbank alapítási kérelmét - Az MKB vezetője úgy nyilatkozott: stratégiai jelentőséget tulajdonítanak annak, az MKB aktív szereplőként megjelenjen a jelzálogbanki piacon.
A Budapest Bank és a CIB Bank és korábban úgy nyilatkozott, hogy még nem döntött a kérdésben, vagy pedig más megoldásban gondolkodik. Ez a más megoldás elvben egy hazai összefogás is lehetne, egy olyan jelzálogbank, amely több hazai hitelintézetet szolgál ki. Ahogy azonban fogynak a lehetséges együttműködő szereplők, úgy csökken az esélye a projektnek. |