Állítólag az EKB-ból szivárgott ki az a hír, amely szerint fokozatosan, havonta tízmilliárd euróval csökkenteni készülnek az eszközvásárlásra fordított összeget. (Jelenleg havi 80 milliárdot költenek erre.) Ez eléggé lelombozta a tőzsdéseket Európában, a főbb indexek estek.
A Stoxx 600 index fél százalékkal, a vezető német, francia és brit mutatók 0,3-0,5 százalékkal süllyedtek. Jól szerepelt az autóipar és a bankszektor, valamint az olajipar, rosszul az iparvállalatok, az erőművek, közszolgáltatók, az utazási cégek.
Itthon a BUX index is hasonlóan alakult, 0,3 százalékkal csökkent, bár délután járt egy időben pluszban is. A Mol 0,6 százalékkal 17 480 forintra ment fel, az OTP 0,6 százalékkal 7456 forintra esett, de aki 7500 felett akarta eladni, délután egy darabig megtehette. A Richter 1,2 százalékkal 5762 forintra esett, a Telekom két forinttal 452-re ment fel.
A forint nagyot erősödött, az euró több mint két forinttal lett olcsóbb, és este már néha-néha a 305-ös szint alatt is jegyezték. Legutóbb 305,20 volt az ára. Kissé erősödött a dollár, főleg a jenhez képest.
Az USA indexei viszont pluszban nyitottak, az S&P 500 0,5, a Nasdaq 0,7 százalékkal javított. Segíthetett ebben egy jó ipari megrendelés-állomány adat, de a kőolaj ára is. A kőolaj ugyanis egy alacsony készletekről szóló amerikai jelentés nyomán elszállt, a fekete nyersanyag több mint két százalékkos pluszban van, a WTI 49,80, a Brent 52,0 dollár. Az arany és az ezüst némi tétovázás után ismét lefelé indultak el.
Ma reggel, a telekom szektor riportunkban jelentősen, 450 forintról 560 forintra emeltük a Magyar Telekomra vonatkozó célárfolyamunkat – írta az Erste Befektetési Zrt. hírlevele. „Az ok elsősorban a kockázatmentes hozamok jelentős csökkenése, és az S&P felminősítésnek köszönhető kockázati prémium csökkenése” - tették hozzá.
Jelentett a Monsanto, a részvény 0,9 százalékkal ment fel.
„Ideje felpattanni a száguldó Mercedes-re!” – írja a KBC Equitas. Ezzel vételi ötletet fogalmazott meg a Daimler részvényére a jelenlegi szinteken, a továbbra is kedvező fundamentumok, a rendre erősnek bizonyuló értékesítések, a vonzó árazás és magas (euróban öt százalékos) osztalékhozam, illetve a technikai kitörés miatt. „Mivel az autóipart több kockázat is övezi, legyen szó az emissziós ügyekről, vagy a látszólag tetőző értékesítésekről, érdemesnek tartjuk szigorúan venni a kockázatkezelést a pozíció felvételét követően” - teszik hozzá.
Egymást érik az elemzői célár-emelések a Mol-nál, miért? - teszi fel a kérdést Sándor Dávid, a KBC Equitas elemzője egy videóban. A felszín alatt sok változás történik a cégnél, például javul a finomítói környezet, a vegyiparban is vannak változások. A háttérben folyamatosan csökkentették a költségeket, növelték a hatékonyságot, kisebb akvizíciókat is hajtottak végre. Az osztalék jövőre könnyen 800, később 1200 forintra is emelkedhet, ha a tulajdonosok is úgy akarják. A Mol reális értékét 18 900 forintra teszik.