Valósággal felrobbantak a Tesla részvényei a csütörtöki kereskedésben. Az ügy előzménye, hogy az elmúlt években rendre a várakozásokat alulmúló társaság ezúttal vaskos pozitív meglepetéssel szolgált. Hozzá kell tenni azt is, hogy sok befektető már „leírta” a céget alapító és vezető Elon Muskot, aki folyamatosan azt ígérte, hogy a következő negyedévben már elérik a tervezett gyártói kapacitásokat, illetve többször is azt jelezte, hogy hamarosan cash-pozitív lesz a Tesla. Ezzel szemben, a negyedéves számok ismertetésekor a befektetők általában azzal kellett, hogy szembesüljenek, hogy a vállalat ugyan tetemes előrendelésekkel rendelkezik a különböző modelljeire, ám képtelen azt a darabszámot legyártani és leszállítani amire a vevők várnak. Hasonló probléma volt a pénzügyi soron, a cég ugyanis folyamatosan égette a tartalékokat, és félő volt, hogy az újabb és újabb tőkemeléseknél valahol elszakad a cérna, és nem lesznek újabb milliárdok, amiket betoljanak a cégbe. Az sem segített, hogy a gyengébb teljesítmény miatt többször Musk is végtelen frusztrált volt, és nem egy olyan eset volt, amikor finoman szólva sem volt helyes a cégvezető kommunikációja.
Vélhetőleg a fentiek miatt került az örök ígéret kategóriájába a Tesla, amelytől a részvényesek már csupán azt remélték, hogy legalább egyszer képes legyen legalább a várakozásoknak megfelelő számokkal előrukkolni. A csütörtökön publikált számok viszont ezúttal meglepően jók lettek.
Kirobbanó lett a nyereség
A cég a bevételi soron ugyan nem tett különösebbet, hiszen az elemzői konszenzusnak megfelelően 6,3 milliárd dolláros bevételről adott számot. A nyeresége viszont elsöprő lett, hiszen míg előzetesen az elemzők részvényenként 42 centes veszteséget vártak, addig a most közzétett negyedéves számok szerint 1,86 dollár lett a részvényenkénti profit. Igaz egy évvel ezelőtt is a harmadik negyedév volt kimagaslóan jó, akkor ugyanis 6,82 milliárdos forgalom mellett papíronként 2,9 dolláros eredményről számoltak be. A legutóbbi három hónapos periódus viszont csapnivalóan alakult, hiszen a 6,35 milliárdos árbevétel 1,12 dolláros részvényenkénti veszteséggel párosult.
Az is nagyon pozitív volt a piac értékelése szerint, hogy annak ellenére is tudták növelni az árrést, hogy közben a Model 3 árát csökkentették. Az idei harmadik negyedévben a margin 22,8 százalékot tett ki, amely ugyan elmaradt az egy évvel korábbi rekordot jelentő 25,8 százaléktól, de jócskán meghaladja az előző negyedév 18,9 százalékos szintjét.
Jól haladnak a fejlesztések
A Tesla azt is bejelentette, hogy felépítették a kínai gyáregységüket, amely 10 hónap alatt készült el. Ennek költsége (Capex) 65 százalékkal alacsonyabb volt, mint az USA-ban lévő egységeké. Azt is jelezték, hogy a régóta várt Model Y nevű crossover a jövő nyáron kerül majd forgalomba.
A jó hírek, és a kiugró eredmény a részvény árfolyamában is visszaköszönt ma, hiszen a Tesla papírok közel 20 százalékkal ugrottak meg. A szerdai 255 dolláros szintjéhez képest ugyanis 300 dollár fölé lőtt ki a kurzus. Ezt követően ugyan volt némi korrekció, de úgy tűnt, hogy a 300 alatti szinten stabilizálódni tud a kurzus. Amennyiben a kereskedés során nem esik vissza jelentősen az árfolyam, úgy hat éves rekordot jelentő emelkedéssel zárhat a Tesla a csütörtöki kereskedésben.