Ömlenek a régiós adatok
Délelőtt hozzák nyilvánosságra a svájci, a brit és a görög gazdaság második negyedévi teljesítményét mutató második becsléseket, az Európai Bizottság pedig közzéteszi augusztusi euróövezeti gazdasági hangulatindexét. A júliusi spanyol kiskereskedelem mellett az augusztusi német fogyasztói árindex alakulásáról érkeznek adatok.
Az Egyesült Államokban a személyi jövedelmek és kiadások júliusi értékeit, valamint a Reuters hírügynökség és a Michigan egyetem közös felmérése alapján az augusztusi amerikai fogyasztói hangulatindexet ismertetik.
Összeülnek a vezető jegybankárok
Jackson Hole-ban csütörtökön kezdték el szokásos éves tanácskozásukat a világ vezető gazdaságainak jegybankárai. A szombatig tartó konferencián, amelynek fő témája az infláció és a monetáris politika összefüggései, az amerikai jegybank szerepét Fed nyolc regionális bankjának vezetői, illetve a világ 19 legnagyobb fejlett és felzárkózó gazdasága, valamint az Európai Unió alkotta G20-csoport központi bankjainak magas rangú tisztségviselői vesznek részt. Jelen lesz például Stanley Fischer, a Fed alelnöke, Vitor Constancio, az Európai Központi Bank alelnöke és Mark Carney, a brit jegybank kormányzója. A beszédek tartanak számot ma a legnagyobb befektetői érdeklődésre.
Európában enyhe plusszal indult a nap, a francia CAC-40 0,2 körüli emelkedéssel kezdett, csakúgy, mint a frankfurti DAX.
Itthon nyugis nap lesz
Rövid Szabolcs, a Concorde Értékpapír elemzője elmondta, hogy mivel az elmúlt két napban jól teljesítettek a piacok, az erősödést enyhe korrekció vagy stagnálás követheti. A vezető részvények közül kiemelte a Richtert és a Mol-részvényeket, amelyeket segíthet a visszapattanó olajár.
BUX |
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 36,20 pontos emelkedéssel, 21 547 pontos nyitással vágott bele a hét utolsó napjába. Ez csütörtökhöz képest 0,17 százalékos erősödést jelent.
Mi lesz a forinttal?
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb nemzetközi devizákkal szemben a bankközi piacon péntek reggelre: az euróval és a dollárral szemben gyengült, a svájci frankhoz és a japán jenhez képest pedig erősödött.
Reggel az eurót 315,60 forinton, a dollárt 280,45 forinton, a svájci frankot 290,52 forinton, a japán jent pedig 2,3179 forinton jegyezték.
Jön vissza az olaj
2009 óta nem látott mértékű emelkedést mutatott a nyersolaj kurzusa, a WTI árfolyama közel 10 százalékkal kapaszkodott feljebb – írja az Equilor. Egyfelől az amerikai kőolajkészlet adatok fűtötték a ralit, másfelől pedig az OPEC tag Venezuela bejelentése adott lendületet a jegyzésnek.
A WTI árfolyamának havi alakulása. |
A dél-amerikai ország rendkívüli OPEC ülés összehívását kezdeményezte Oroszország támogatásával, melyen a csoport olajkitermelésének mérséklését szeretné elérni, ezzel stabilizálva a hektikusan mozgó árfolyamot.