Mi történt az olaj piacán?
A Brent spot kőolaj ára a héten 44-48 dollár között ingadozott, heti átlagban egy dollárral, két százalékkal csökkent az ár. A spot olajár hétfőn másfél dollárral csökkent, kedden két dollárral emelkedett, s ezen a szinten ingadozott a hét végéig. Az árcsökkenést a dollár erősödése is okozta, de igazán a piacot még a Brexit hatása mozgatta. Nem befolyásolta az áralakulást az sem, hogy a legújabb jelentés szerint csökkent az amerikai olaj- és dízelkészlet, de az sem, hogy a benzinkészletek váratlanul emelkedtek. Európában az üzemanyagkészletek szintje emelkedett.
Az egy hónapos határidős Brent olajár heti átlaga 0,8 dollárral, közel 1,5 százalékkal csökkent ezen a héten. A hosszabb határidőkre vonatkozó olajtőzsdei befektetések mennyisége (a csütörtöki statisztika szerint) csökkent, de ennek valószínűleg az az oka, hogy az olajárra vonatkozó második negyedéves határidős árral való kereskedés lezárult. Az 1 hónapos határidős amerikai WTI és a Brent heti átlagára közötti átlagos különbség ezen a héten kicsit csökkent, mivel a Brent heti átlagára valamivel gyorsabban csökkent, mint a WTI heti átlagára. Az amerikai kőolajfúrások száma ezen a héten növekedett 11 darabbal. Az elmúlt öt hétből négy héten át emelkedett a kőolajfúrások száma.
Az európai benzinpiacokon az árak a hét első napján kb. 15-20 dollárral csökkentek, majd a követő napokon emelkedtek, s a pénteki napra visszaérkeztek a hétfői alacsony szintre. A gázolajnál az árak fel-le ingadoztak a hétfői kisebb csökkenés után. A francia olajipari sztrájk hatásai még érezhetőek, folyik a leapadt készletek feltöltése, de a francia keresleten kívül az európai üzemanyagkereslet mérsékelt. Az benzinexport területén a héten mérséklődött az export az Egyesült Államok irányába, emiatt emelkedtek az európai benzinkészletek. Az európai dízelimport a magas készletszint miatt nem emelkedik, s várhatóan júliusban mérséklődik.
A Reuters adatai szerint a prémium ólmozatlan benzin (10 ppm ESZ 95) tonnánkénti ára (dollárban mérve) a mediterrán piacon a megelőző hét átlagához viszonyítva 2,6 százalékkal csökkent, az észak-nyugat-európai piacon 3,8 százalékos volt az árcsökkenés, míg az ARA, Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen piacon 5,4 százalékkal estek az árak. A motorikus gázolaj (EN590) jegyzésára a mediterrán piacon 1,9 százalékkal, az észak-európai piacokon 2,3-2,2 százalékkal csökkentek az árak megelőző hét átlagához képest.
A Brexit óta gyengélkedik a forint
A forint árfolyama a héten valamivel 286 Ft/dollár alatt ingadozott, 6,5 forinttal kellett többet adni 1 dollárért, mint egy héttel korábban. Az árfolyam a hét folyamán ugyan kicsit erősödött, de lényegben véve megmaradt a múlt hét pénteki szinten. A forint-árfolyam az euróhoz viszonyítva ezen a héten csak kicsit gyengült, de a dollár tovább erősödött az euróval szemben. A forintárfolyam változása ezen a héten eltüntette, vagy jelentősen lecsökkentette a dollárban számított átlagos árak csökkenését.
A hét folyamatai alapján, a már literre és forintra átszámolt különböző tőzsdei jegyzésárak mellett, a benzin esetében, heti átlagokkal számolva, a mediterrán piacon 0,3 százalékos csökkenést mutatnak az árak, az NWE piacon 1,6 százalékos, az ARA piacon 3,4 százalékos volt az árcsökkenés. A gázolajnál, a mediterrán piacon a forintban számított heti emelkedés 0,4 százalékos volt, az észak-európai piacokon 0,1 százalékkal csökkentek az árak forintban mérve.
A mediterrán és más európai tőzsdei piaci folyamatok hatására összességében – a 27 százalékos áfával is növelten – a heti változások a benzin esetében kicsit lefelé mozgatták az árakat. Hétfőn a mediterrán piaci változásokat figyelembe véve várhatóan nem lesz árváltoztatási bejelentés, de elképzelhető egy 2 forintos benzinár-csökkentés is. A benzin ára 346 forint/liter körüli szinten változhat, a gázolajé 341 körüli szinten.