Viszonylag csendes hétzárást láthattunk a tőzsdéken, az elmúlt időszakban megszokott emelkedés már hétközben megtört, és hétvégére sem vettek új lendületet a piacok. A kivárás hátterében részben az áll, hogy az USA-ban ismét rekordközeli értékek jelentek meg az új megbetegedésekről, míg a korházban ápoltak száma még soha nem volt ilyen magas. Az USA-ban az is növelte a bizonytalanságot, hogy az amerikai kongresszusban a felek nem tudtak megállapodni az újabb mentőcsomagról, és az egyre tovább húzódik. A november elején megválasztott Joe Biden ugyan optimista, ám az elemzők szerint annak ellenére sem lesz sétagalopp az újabb csomag elfogadása, hogy az alsóházban a demokraták többségben vannak.
Csendes kereskedés volt Budapesten
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 41,06 pontos, 0,11 százalékos emelkedéssel, 38 204,67 ponton zárt pénteken. A részvénypiac forgalma 10,4 milliárd forint volt. A pesti parketten is kivárás volt tapasztalható a vakcinával kapcsolatos hírek miatt. Hiába érkeztek ugyanis kedvező információk a legelőrehaladottabb fejlesztések hatékonyságról, arról továbbra sem lehet tudni, hogy mikor kaphatják meg az egészségügyi hatóságok jóváhagyását az oltóanyagok.
A Mol, amely folytatta saját részvényeinek vásárlását 20 forinttal, 1,01 százalékkal 1999 forintra erősödött. Ezzel ellentétes irányba mozdult az OTP-részvénye, a bankpapírok ára ugyanis 100 forinttal, 0,84 százalékkal 11 840 forintra csökkent. A Magyar Telekom árfolyama 2 forinttal, 0,54 százalékkal 365,50 forintra esett, míg a Richter árfolyama 55 forinttal, 0,79 százalékkal 6975 forintra nőtt. A piac egyik nagy nyertese a CIG Pannonia volt, amely közel 5 százalékkal ugrott meg. A nap győztese egy kisebb társaság lett, ugyanis történelmi csúcsra emelkedett a Masterplast, a cég árfolyama a harmadik negyedéves gyorsjelentést követően valósággal elszabadult, néhány nap alatt 50 százalékkal drágult.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Felfele mozdult Európa
Pluszban zár pénteken és heti szinten is az FTSE indexe, így a londoni piac a harmadik nyereséges hetet tudja maga mögött. A frankfurti DAX 0,40 százalékos erősödést ért el pénteken és ennek köszönhetően zárta a hetet is 0,4 százalékos nyereséggel. A CAC-40 Párizsban 0,39 százalékkal végzett magasabban pénteken és 2 százalékos heti nyereséget ért el az elmúlt heti 8 százalék után.
Az olajár emelkedett, a Brent 0,45 százalékkal 44,40 dollárra, a WTI 0,02 százalékkal 41,91 dollárra hordónként. Mindkét olajtípus ára mintegy négy százalék nyereségre tett szert a héten a gazdasági aktivitásnak a vírusellenes oltástól várt felfutása és ezzel együtt az olajkereslet növekedése reményében. Áremelő hatással voltak arra utaló jelek is, hogy az OPEC+ késznek mutatkozik legalább három hónappal elhalasztani napi 7,7 millió hordós termeléskorlátozó kvótájának januárra tervezett 2 millió hordós mérséklését.
Olvadnak az árak Amerikában
Pénteken Steven Mnuchin, az Egyesült Államok pénzügyminisztere úgy vélte indokolt döntés, hogy december 31-én megszüntetik a jegybank, a Fed számos pandémiához köthező hitelezési programját. A miniszter kijelentette, hogy a Kongresszusnak a pénzt kell fordítani arra, hogy segélyekkel segítse az Egyesült Államok kisvállalatait. Más kérdés, hogy erről és más gazdaság programokról sem született egyelőre döntés.
A politikusok ugyan hosszabb idő óta egyetértenek, hogy újabb gazdaságösztönző csomagot kell bevezetni, annak mértékéről viszont továbbra sincs megállapodás. A demokraták 2200 milliárd csomagot indítanának, a republikánusok viszont ettől elmemaradó összeggel terveznek. Ha végre megállapodnak, az borítékolhatóan az összegtől függetlenül új lendületet adhat a piacoknak.