Olajhomok-kitermelő mezők a kanadai Albertánál. Fotó:Howl Arts Collective/Flickr |
A Royal Dutch Shell eladja szinte összes meglévő termelési eszközét és részesedését a kanadai olajhomok-mezőkön. A 7,25 milliárd dolláros egyenlegű üzlet segít a meglévő adósságállomány lefaragásában, miközben a társaság csökkentheti részvételét a világ egyik leginkább környezetpusztító fosszilis energiahordozó-kitermelési módszerében - jelentette a Bloomberg.
30 milliárdos spórolási projekt
A Shell mindössze egy 10 százalékos részesedést tart meg az Athabasca Oil Sands bányászati projektből, illetve üzemeltetőként maradnak néhány projektben. A mostani bejelentés illeszkedik abba a programba, aminek keretében a Shell összesen 30 milliárd dollár értékben szabadul meg eszközeitől annak érdekében, hogy lefaragja tetemes adósságát, ami a BG Group tavalyi, 54 milliárd dollár értékű felvásárlásakor ugrott meg.
Eladnak egy nagyot és vesznek egy kicsit
Eladják a teljes, 60 százalékos részesedésüket az Athabasca projektben, a Peace River Complexhez kapcsolódó eszközöket és több, még fejlesztés előtt álló albertai területet. Ez nagyjából 8,5 milliárd dollárt hoz a konyhára részvényekben és készpénzben. A vevő a Canadian Natural egyik érdekeltsége.
Egy másik megállapodás keretében a Shell és a Canadian Natural közösen felvásárolja a Marathon Oil Canada vállalatot, ami 20 százalékos részesedést birtokol az Athabasca projektben - mindkét cég 1,25 milliárd dollárt fizet, így jön ki a bevezetőben említett 7,25 milliárd dolláros Shell-egyenleg.
Mi az az olajhomok?Az USA-ban és Kanadában az utóbbi húsz évben kialakult az olajpala és olajhomok bányászata. Míg a hagyományos olajkitermelés során, a mélyben keletkezett, és a sok tízmillió éves vándorlása során zárórétegek között megrekedt olajat bányásszák ki, ahol a nyomás hatására könnyedén a felszínre hozható a nyersanyag, addig az olajhomok és az olajpala olyan kőzetréteg, amelyből nem vándorolt el a zárórétegek közti tárolókba az olaj. Így ez esetben magát a teljes kőzetréteget kell kitermelni, mivel nincs lehetőség a mélységi nyomást kihasználva felszínre hozni belőlük a kőolajat. Kanadában az olajhomok elsősorban egy mintegy másfél Magyarország nagyságú, tajgaerdővel borított területről nyerhető ki. A munkálatok eredményeképpen jelentős erdőterületeket tettek tönkre a hatalmas járművekhez szükséges utak, a csővezetékek, a külszíni termelést folytató bányák és a szennyező vízzel megtöltött tavak is. Forrás: Dr. Német Béla - Ipari technológiák |