A Quaestor törvény szerint meghatározott kötvényesi kárrendezés Bevát érintő részének kifizetése 2015. július 13-án elindult. Eddig több mint 10 ezer Quaestor kötvény károsult már mintegy 28 milliárd forintot vett fel a Befektető-védelmi Alap (Beva) megbízásából eljáró OTP Bank fiókjaiban.
Ebben a szakaszban a hiányzó kötvények miatti pénzkövetelést fizetik ki a károsultaknak. A Beva adatai szerint már az első héten több mint 10 ezer károsult mintegy 28 milliárd forintot vett fel a Beva megbízásából eljáró OTP Bank fiókjaiban. Ezen a héten további közel 5 ezer ügyfél kapja meg az elszámolását, így a kártalanított ügyfelek aránya a Beva vonatkozásában eléri a 75 százalékot.
Quaestor-károsultak demonstrációja Debrecenben. MTI Fotó: Czeglédi Zsolt |
A Quaestor Károsultak Kárrendezési Alapjának (QA) adatai alapján a Quaestor kötvény károsultakat átlagosan 5,4 millió forint illeti meg ügyfelenként, aminek több mint a felét, fejenként átlagosan 2,8 millió forintot fizet ki Beva a kártalanítás jelenlegi szakaszában – ez a hiányzó kötvények miatti kártalanítás átlagos összege. A Quaestor kötvény károsult ügyfelek többsége tehát már a kártalanítás jelenlegi szakaszában hozzájuthat kártalanításának nagyobbik részéhez.
A Beva a QA útján közel 32.000 ügyfélnek összesen 88 milliárd forintot fizet ki. A Beva kártalanítás mértéke egymillió forint összeghatárig száz százalék, egymillió forint felett az efölötti rész kilencven százaléka – a 10 százalékos önrészre vonatkozó részt a törvényben hagyták. A kártalanítás összege a Beva-kártalanításban még nem haladhatja meg a húszezer eurónak megfelelő forintösszeget ügyfelenként, ami a felszámolás kezdő időpontjában érvényes MNB devizaárfolyamon átszámítva 6.004.200 forint.
A QA személyre szóló, részletes levélben értesíti a befektetőket a benyújtott és elbírált igényük után járó kárrendezés és Beva kártalanítás összegéről, a kárrendezés számításának módjáról és a jelen szakaszban a Bevától kifizetésre kerülő összegről.