„Bízom benne, hogy a magyar állam azért szállna be a Budapesti Értéktőzsdébe, hogy hozzájáruljon a hazai tőkepiac sikeréhez, amely számomra nem jelenthet mást, mint hogy több, ma még teljesen állami kézben lévő cég jelenik majd meg a tőzsdén” - jelentette ki a Magyar Hírlapnak Szalay-Berzeviczy Attila, a Budapesti Értéktőzsde volt elnöke. Közölte: ha sikeres a tőzsde, akkor az növeli a gazdaságban a transzparenciát és a versenyképességet, ami pedig új munkahelyeket és emelkedő adóbevételeket jelent.
Bár maga a volt tőzsdeelnök is elismeri, hogy a tőzsdékből általában inkább ki-, mint beszáll az állam mindenhol a világon. De ez szerinte nem jelenti azt, hogy a magyar állam megjelenése a BÉT-ben mint meghatározó tulajdonos nem lehetne kedvező a magyar tőkepiac számára.
A nemzetközi trend az, hogy a tőzsdék maguk is tőzsdére mennek, és ezáltal tőzsdén jegyzett vállalatként mérettetik meg magukat és mutatnak ezáltal példát más vállalatoknak is. A Budapesti Értéktőzsde esetében is ez lenne a kívánatos irány Szalay-Berzeviczy szerint. Ezt elősegítheti, ha a részvények többsége egy olyan stratégiai tulajdonosi kör kezében van, amely elkötelezett a magyar tőkepiac felvirágoztatásában.
A cél egyesít
Arra a kérdésre, hogy az MNB és az osztrák tulajdonosok között eltérőek lehetnek majd a motivációk, a szakember elmondja: szükséges a kelet- és közép-európai tőzsdeszövetség, amelyben a tagok közös kereskedési rendszeren működve létre tudnak hozni egy nagyobb, likvidebb parkettet és egy nagyon komoly régiós indexet. Ehhez viszont szükség van a lengyelek, a csehek és a magyarok mellett az osztrákokra is. Ilyen szempontból ezen négy ország tőzsdéjének és tulajdonosainak jól együtt kell tudni működni, hogy együtt hatékonyabban versenyezzünk – mondta Szalay-Berzeviczy.
A politika kritizál
A Magyar ATV-nek nyilatkozó másik ex-tőzsdeelnök, volt pénzügyminiszter, Bokros Lajos szerint a mai világban semmi jelentősége nincs annak, hogy maga a tőzsde, mint intézmény kinek a tulajdonában van, s a szabályozás a lényeges: hogy minél szabadabban, minél körültekintőbben, minél inkább a bennfentes kereskedelmet és a manipulációt kizárva, benne a kormány manipulációját kizárva működjön az értéktőzsde. Paradox módon a ma már politikus Bokros szerint ezt maximális mértékben veszélyeztetné, ha Matolcsy György elképzelése érvényre jutna.