Jó hangulatban, de eseménytelenül indult a hétfői kereskedés a globális piacon, ami a Budapesti Értéktőzsdére is átragadt: a BUX gyakorlatilag változatlanul indította a napot a pénteki 27 311,45 pontról. A bluechipek többségében kis mértékű, fél százalékos emelkedésben kezdték a hetet, egyedül a Magyar Telekom árfolyama nyitott csekély, 0,2 százalékos mínuszban, miután a társaság a várakozásoknak megfelelő, de összességében veszteséges negyedévről számolt be.
Így mozdult a Magyar Telekom árfolyama a hétfői nyitásban. A friss árfolyamokért kattints ide! |
A Richternek azonban különösen rossz hírt jelent, hogy a befektetők még mindig nem heverték ki a gyógyszergyártó pénteki bejelentését, mely szerint a legújabb csodaszere, a cariprazine nem hozta a várt eredményeket a klinikai vizsgálatokon. A rossz hírre pénteken 3 százalék feletti zuhanásban zártak a Richter részvényei, a kezdeti jó hangulat pedig idővel elpárolgott, és ismét negatívba fordultak a gyógyszergyártó papírjai.
Nem találtak vissza a befektetők a Richter papírjaihoz. A friss árfolyamokért kattints ide! |
Európa csendes, minden mozdulatlan
Nyugat-Európában 0-0,5 százalékos pluszban nyitottak a főbb indexek a pénteki nyereséges zárás után. Az olaj ára enyhén emelkedett a hétfői nyitásban, a Brent és a WTI típusú olaj ára is egy százalék feletti pluszban kezdett, előbbi a 42, utóbbi a 44 dolláros sávban mozgott. Az arany ára azonban fél százalék körüli csökkenést mutatott, jelenleg az 1338 dolláros sávban mozog.
A legfrissebb devizaárfolyamokért kattints ide! |
A devizaárfolyamokban is álmosan indult a hétfő, a forint gyakorlatilag stagnált, és a pénteki 310,35-ös szint körül mocorgott az euróval szemben. A dollár és a svájci frank is hasonlóan mozgott a reggeli nyitást követő első órában.
Semmi sem rázhatja fel Ázsiát?
Különösen jó hangulat uralkodik viszont az ázsiai piacokon, a Nikkei 2,5 százalék körüli pluszban nyitotta a napot, Shanghai pedig egy százalék körüli emelkedést produkált, köszönhetően a pénteki amerikai munkaerő-adatokat követő optimizmusnak. Ezt az sem tudta letörni, hogy eközben a vártnál nagyobb mértékben csökkent a kínai külkereskedelem volumene júliusban.
Jó a hangulat a japán tőzsdén. |
Az export 4,4 százalékkal, míg az import 12,5 százalékos csökkenést mutatott. Az elemzők szerint a hónapok óta csökkenő trend egyértelműen a tartósan gyenge világpiaci és belföldi keresletnek, továbbá az alacsony nyersanyagáraknak a következménye, Peking ugyanakkor arra számít, hogy az exportot visszafogó nyomás valamikor az év végén enyhülni fog.