Belefulladnak
Nagyon felfutott a palaolaj-kitermelés az utóbbi időben, különösen, amióta ismét elég magasak az olajárak ahhoz, hogy bőségesen megérje az üzletág bővítése. Olyannyira, hogy már nem tudják elszállítani, ezért van, aki olyan nagy tartálykocsikkal viszi közúton az olajat, amiben a finomított termékeket szokták szállítani. Ez azonban nem gazdaságos megoldás, így amíg nem tudják bővíteni a vezetékeket, le kell állni a további kitermelés növeléssel. Mindezt az egyik legnagyobb ottani kitermelő, a Pioneer Natural Resources Co. vezetője egy bécsi OPEC-konferencián nyilatkozott erről, az OPEC-tagok legnagyobb örömére.
A Permian-medencében napi 800 hordóval nő a kitermelés, és most 3,3 millió hordós szinten van, ami a jelenleg 10,5 millió hordós amerikai kitermelés majdnem harmada. A teljes csővezeték kapacitás 3,6 millió hordó, amit így 3-4 hónap múlva elérnek, és legalább egy év, mire sikerül a szállítókapacitásokat bővíteni. Feltehetően senki nem gondolta korábban, hogy ilyen elképesztő ütemű lesz a kitermelés-bővülés. Ez a terület adja a teljes amerikai kitermelés-növekedés felét, így átmenetileg az ütem óhatatlanul a felére csökkenhet.
Világelső lesz
Tavaly összesen 1,4 millió hordóval nőtt az amerikai kitermelés, így érte el a 10,5 millió hordót, ami már megközelíti az orosz kitermelés mennyiségét. Nem nehéz kiszámolni, hogy ha meglenne a kapacitás, és újabb 1,4 millió hordó lenne a bővülés, Amerika bőven maga mögött hagyná a többieket. Az OPEC végig is gondolta, hogy nem érdemes az egész piacot meghagyni az amerikai növekedésnek, ezért döntöttek úgy, hogy fokozatosan leépítik az eddig érvényben lévő kitermelés-korlátozásokat.
Sok olajkitermelő társaság most átviszi berendezéseit más területekre, ugyanakkor, ha a vezetékbővülés bekövetkezik, jövő év második felétől elvileg már folytatódhat az elképesztő ütemű kitermelés-bővülés. Kérdés, hogy ez meddig tarthat, hisz ilyen ütemben 4 évvel később Amerika már az orosz illetve szaúdi kitermelés másfélszeresét adná, ami nyilvánvalóan óriási túlkínálathoz vezetne.
Előbb-utóbb áresés
Ez óhatatlanul komolyabb áresést okozna megint, elvileg egész addig, amíg már nem éri meg az amerikai kitermelés bővítése, ahogy ez 2015-ben is történt. Persze az a kérdés is felmerül, hogy a gyorsuló kitermelésnek köszönhetően mikor kezdnek kimerülni a tartalékok, bár egyes elemzések szerint még 160 milliárd hordónyi olaj rejlik a medencében, ami a mai ütem duplájával számolva is 60 évnyi tartalékot jelent.