A Shein online fast-fashion kiskereskedő várhatóan 50 milliárd dollárra csökkenti a londoni tőzsdei bevezetéskor várható cégértékét – közölték az ügyet ismerő források a Reuters szerint. Ez csaknem negyedével kevesebb, mint a vállalat 2023-as, 66 milliárd dolláros tőkebevonási értékelése.
A vállalat üzleti kilátásai azután váltak bizonytalanná, hogy az Egyesült Államok bejelentette a „de minimis” vámmentesség eltörlését. Ez az importszabály eddig lehetővé tette, hogy a Shein és a hasonló elven működő online kereskedők alacsony árakkal szállítsanak az Egyesült Államokban. A Shein legnagyobb piacáról van szó. „A rendelkezés eltörlése ronthatja a Shein profitabilitását és növelheti az árakat” – mondták iparági elemzők.
Fotó: Pexels
A vállalat tőzsdei bevezetésének végső értéke attól függ, hogy milyen hatása lesz az új szabályozásnak az üzletmenetre. A vámmentesség eltörlése csak a héten lépett életbe, így hatásainak összegzésére még várni kell.
A 2023-as amerikai kongresszusi jelentés szerint a Shein és riválisa, a Temu együtt adta az Egyesült Államokba naponta érkező csomagok több mint 30 százalékát a de minimis szabályozás hatálya alatt. Ez az importszabály a 800 dollár alatti szállítmányokat vámmentessé tette. A Shein nem kommentálta a fejleményeket, és a vállalatot alapító kínai származású Sky Xu sem válaszolt a megkeresésekre.
A vámmentesség eltörlése része Donald Trump elnök 10 százalékos, pótlólagos kínai vámintézkedésének, amelyet az Egyesült Államok és Kína közötti gazdasági versenyben „nyitólövésként” jellemzett. Egy kongresszusi jelentés szerint az összes de minimis alatt beérkező csomag csaknem fele Kínából származott a Reuters szerint.
A Shein eredetileg az év első felében tervezte a londoni tőzsdére lépést, feltéve, hogy megkapja az ehhez szükséges engedélyeket a brit és kínai hatóságoktól. A brit pénzügyi szabályozó hatóság (FCA) azonban egyelőre nem hagyta jóvá a bevezetést. Egy kormányzati forrás szerint az Egyesült Királyság továbbra is támogatná a Shein londoni IPO-ját, mivel a brit kormány a tőzsdei szabályok átalakításával igyekszik vonzóbbá tenni Londont a vállalatok számára.
A Shein tavaly úgy döntött, hogy az Egyesült Államok helyett Nagy-Britanniában próbál meg tőzsdére lépni, miután az amerikai törvényhozók munkajogi visszaélések és versenyjogi panaszok miatt ellenezték az amerikai bevezetést. A vállalat IPO-jához kínai hatósági jóváhagyás is szükséges, különösen a Kínai Értékpapír-felügyeleti Bizottság (CSRC) részéről.