13:40
Tegnapi záróértékéhez képest 737,7 pontot csökkent a BUX, ami 4,7%-os esésnek fel meg. A pesti parkett árfolyamait továbbra is a leminősítés híre mozgatja, a reggeli elemzői prognózisoknak megfelelően az OTP (-6,9%) és az FHB (-5,5%) vesztett a legtöbbet.
Az OTP árfolyama már 2834 forinton is járt, de a Mol is nagy esést produkált eddig: 17 350 forinttal -4,4%-on állnak az olajpapírok. Esik az MTelekom is, 2,6-os mínuszban vannak a távközlési cég papírjai, míg a gyógyszerpapírok közül a Richter "tartja" magát (-1,5%), az Egis viszont mélyrepülésben -5%-kal - igaz meglehetősen lanyha forgalomban. A tőzsdei forgalom erősebb az átlagosnál, délután 2 óra előtt nem sokkal 13 milliárd forint volt - míg a napi átlag 15 milliárd.
9:58
Közel egy órával nyitás után 16 450 ponton áll a BUX, ami a tegnapi záróértékhez képest közel 3%-os esésnek felel meg. Az elemzői várakozásoknak megfelelően az OTP szenved a leginkább: 2899 forinton állnak a bankpapírok, ami 5%-os esésnek felel meg, a Mol -4%-kal követi az OTP-t, 17 450 forinton jegyzik az olajpapírokat. A blue chipek közül az MTelekom 1,7%-os mínuszban, 487 forinton áll az árfolyam, a Richter viszont csak 0,1%-ot vesztett a tegnapi záróértékéhez képest. Az FHB is nagy zuhanásban, 3,9%-ot esett nyitás óta.
Nincs olyan papír jelenleg a pesti parketten, ami ne esne, a kisebb, kevésbé keresett részvények is maximum stagnálnak.
9:04
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 531,76 pontos csökkenéssel, 16.441,74 ponton nyitott pénteken. A csütörtöki záró értékéhez képest 3,13 százalékkal gyengült.
8:57
Miután a Moody's Investors Service csütörtökön éjjel megvonta Magyarországtól a befektetési ajánlású adósbesorolást, az árfolyamok csökkenésére számítanak pénteken a Budapesti Értéktőzsde azonnali részvénypiacán az MTI által megkérdezett szakértők.
Negatív kilátás
A hitelminősítő csütörtök éjjel Londonban közölte, hogy az eddigi "Baa3"-ról egy fokozattal "Ba1"-re rontotta a magyar kormánykötvény-osztályzatot, az új besorolásra további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagyott érvényben.
Varga Zoltán, a QUAESTOR Csoport elemzője kifejtette: a befektetésre nem ajánlott, bóvli kategóriába sorolta a magyar adósságot a Moody’s, amivel véget érhet a magyar részvénypiac elmúlt napokban tapasztalt felülteljesítése. Különösen az OTP és a Magyar Telekom árfolyamára gyakorolhat negatív hatást ez, hiszen a forint ismételt gyengülése miatt nagy valószínűséggel 25-50 bázispontos kamatemelésre kényszerülhet a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa a jövő keddi kamatmeghatározó ülésén.
A Mol és a gyógyszerpapírok árfolyamára kevésbé lehet negatív hatással a leminősítés, de emelkedésre ott sem lehet számítani, mivel a nemzetközi befektetői hangulat továbbra is rossz, a határidős mozgások alapján a fejlett piacokon is negatív kezdésre lehet számítani. Ű
Ismét van honnan esni
A Concrode Értékpapír Zrt. részvénypiaci elemzője, Balásy Zsolt szerint a bóvliba leminősítés után az irány nem kérdés pénteken reggel, "inkább csak az esés nagysága és időtartama az". Hozzáfűzte: egy hete ezt a hírt vételi alkalomként kellett volna kezelni, mert mindenki erre készült. Most azonban, hogy az IMF nyomán egy hete folyamatosan drasztikusan felülteljesítünk és már sokan elhitték, hogy talán megúszhatjuk a leminősítést, ismét van honnan esni". Az elemző megjegyezte: a "forint mindenesetre a dollárral szemben azonnal új mélypontra érkezett".