6p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A csütörtöki brit-EU-paktum után felfelé indult tőzsdeindexek megtorpantak, miután bizonytalan, a brit parlament szombaton szentesíti-e a szigetország EU-s kilépésének feltételeiről született deal-t. Ennek árnyékába kerültek olyan hírek, amelyek „békeidőben” bizonyára nagyobb figyelmet kaptak volna, mint például az, hogy az EU-s termékekre kivetett vámok mától érvényesek.

Az amerikai befektetők is örömmel fogadták, hogy a brit kormány és az EU megegyezett a Brexit-megállapodás feltételeiről, így jelentősen csökkent a rendezetlen kilépés esélye: valamennyi főbb index pluszban zárt. Ázsiában már vegyes volt a kép, csak a japán börze barométere zöldellt, ezzel szemben a sanghaji és a hongkongi masszív – az előbbi 1,5 százalékot közelítő, az utóbbi fél százalék feletti – mínuszban járt, amiatt, hogy Kína gazdasági növekedése a vártnál alacsonyabb lett. Európában viszont egyértelműen azért volt nyomott a hangulat – valamennyi tőzsdeindex pirosat jelzett, köztük a BUX is –, mert bizonytalan, sikerül-e Boris Johnson miniszterelnöknek megszereznie szombaton a brit parlament áldását a Brexit-paktumra. Érdekes módon a kínai gazdaság lassulására az olajárak eltérően válaszoltak: míg az észak-amerikai könnyűolaj (WTI) jegyzése emelkedett, addig a mától éppen csökkent magyar benzinárak meghatározásánál is figyelembe vett Brent típusé esett. Az arany kissé gyengült, a forint viszont viszonylag jó formában, az euróval szemben a 331-es szint alatt vágott neki a hét utolsó napjának. Amely főbb, várható piacmozgató eseményei az alábbiak lehetnek.

1. Brexit: még mindig nincs vége

Hiába kerültünk közelebb csütörtökön az Egyesült Királyság rendezett uniós kilépéséhez, azt a brit parlamentnek még szentesítenie kell a szombatra összetrombitált rendkívüli ülésén. Márpedig ez korántsem biztos, miután az északír demokrata unionista párt (DUP) nem támogatja a megállapodást. Gondjuk alapvetően Észak-Írország státuszával van, miután az a döntés született, hogy az az Egyesült Királyság része marad, még négy évig azonban bizonyos uniós szabályokat is alkalmaznia kell, így jogilag az EU vámuniójához is fog tartozni. Brüsszel szerint viszont nem lehet már több halasztás, így amennyiben a megállapodás piros jelzést kap Londonban, akkor akár a hard-Brexit sem kizárt.

2. Mától amerikai vámok az EU-s termékekre

Az Egyesült Államok összesen 7,5 milliárd dollár értékben vetett ki büntetővámokat az uniós cikkekre, miután a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) jóváhagyta, hogy az Airbus jogtalan állami támogatásban részesült. A vámok hatására az Airbus által gyártott repülőgépek mától 10 százalékkal többe fognak kerülni az USA-ban. A repülőgépek és azok alkatrészei mellett az EU-ból importált más cikkek is drágulnak, a Franciaországból, Spanyolországból és Németországból behozott borokat például 25 százalékos többletadó sújtja. Az unió ellenlépésére még várni kell, mivel jelenleg a WTO vizsgálja, hogy a Boeing is részesült-e illegális támogatásban. Amennyiben a vádakat megalapozottnak találja, az EU részéről is várhatók az amerikai termékeket sújtó kereskedelmi szankciók.

3. Lassuló gazdaságok

A kínai éves alapon 6 százalékkal bővült július-szeptember között, ez az 1990-es évek óta a legalacsonyabb ütem és elmarad az elemzők által várttól. Bár az ipari termelés és kiskereskedelem jól teljesített, a csökkenő beruházások középtávon nem kecsegtetnek sok jóval. A lassulás ellenére az idei növekedés is 6 százalék felett alakulhat, ami megfelel a kommunista párt által előirányzott 6-6,5 százalékos tervnek.

A német kormány a korábbi 1,5 százalékos várt GDP-növekedéssel szemben tegnap 1 százalékos bővülésre mérsékelte a jövő évi prognózisát. Mindenekelőtt az ipar és az export vártnál gyengébb teljesítménye miatt, amit nem kompenzál, hogy az építőipar a belső keresletnek köszönhetően erősödik. A német gazdasági miniszter a Brexit-megállapodásban bízik, mondván, az javítaná a német vállalatvezetők kilátásait, s ezáltal a gazdasági teljesítményt is.

4. A vártnál jobban teljesített a Morgan Stanley

Egy részvényre jutó nyeresége 1,27 dollár lett, 16 centtel magasabb a piaci várakozásoknál, 10 milliárd dolláros bevétele pedig mind a 9,59 milliárdos előzetes becslést, mind az előző év azonos időszakának 9,9 milliárd dolláros mutatóját lekörözte. Tőkearányos nyeresége kis mértékben csökkent, a tavalyi harmadik negyedéves 11,5 százalékról 11,2-re. A gyorsjelentés szerint a vállalat minden üzleti szegmensében növelni tudta a bevételeit, a befektetési banki tanácsadás, illetve a kereskedés is jól teljesített. A kereskedési területen leginkább a fix kamatozású kötvények esetében mutattak fel kimagasló eredményeket. Mindezeknek köszönhetően a vállalat az utóbbi évtized legjobb harmadik negyedéves eredményét tudta felmutatni, amire részvényei 1,5 százalékkal emelkedtek a csütörtöki kereskedésben.

5. Tovább csúszik a Saudi Aramco tőzsdei bevezetése

Az állami olajcég váratlanul bejelentette, hogy hetekkel elhalasztják az előértékesítés megkezdését, így a nyilvános részvénykibocsátás is csúszik. Az indoklás szerint az elemzőknek lesz idejük a harmadik negyedéves eredményeket is feldolgozni, így a valós értékhez közelebb történhet meg a kibocsátás. Eredetileg október 20-án tervezték elindítani az értékesítést, amit novemberben követett volna a tőzsdére lépés. Ez már a második csúszás, eredetileg tavalyra tervezték a kibocsátást, ami azon bukott el, hogy az a szaúdi herceg által megszabott 2 ezermilliárd dolláros áron nem lett volna sikeres. A nem hivatalos részletek alapján a cég 2 százalékát tervezik értékesíteni 40 milliárd dollár értékben, ami a valaha volt legnagyobb kibocsátás lehetne. A korábbi tervekkel ellentétben egyelőre csak a szaúdi tőzsdére vezetnék be a papírokat, ám egy sikeres értékesítés esetén várhatóan lesz másodlagos bevezetés New Yorkban vagy Londonban.

6. Ismét vásárol az OTP?

A legnagyobb magyar bank nevét a lengyelországi mBank lehetséges új tulajdonosai között említi a Parkiet című hírlap. Még sorban állnak a vevők az elsősorban digitális szolgáltatások terén erős mBank 69,3 százalékos részesedéséért, amely jelenleg a Commerzbank birtokában van. Lengyel információk szerint a BNP Paribas is jelezte az érdeklődését, ám a legnagyobb eséllyel a lengyel állami tulajdonban lévő bankok, a PKO és a Pekao pályáznak. Az OTP mellett szól, hogy a banknak jelenleg nincs kitettsége a lengyel piacon – vélik az Equilor Befektetési Zrt. elemzői. Az mBank eszközállománya alapján a negyedik legnagyobb lengyel bank, óvatosságra inthet azonban, hogy a svájcifrank-alapú hitelek a teljes hitelállománya 16,7 százalékát teszik ki.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 24400 24100 24490 +0,54% 0 0 5 627 968 010 HUF 2025-04-17 17:09:59
MOL 2856 2854 2894 -0,49% 0 0 725 555 982 HUF 2025-04-17 17:05:09
MTELEKOM 1620 1606 1628 +0,87% 0 0 382 092 388 HUF 2025-04-17 17:06:13
RICHTER 10280 10280 10480 -0,96% 0 0 720 296 160 HUF 2025-04-17 17:11:53
OPUS 530 527 540 +0,38% 0 0 89 390 360 HUF 2025-04-17 17:08:09
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Meglódult a forint, érdemes lesz szombaton euróból vagy dollárból is bevásárolni
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 17:32
Mivel az ünnepnapnak számító nagypéntek miatt idehaza zárva tartott a bankközi devizapiac, alacsonyabb forgalomban ugyan, de a forint külföldön hasított.
Részvény / Deviza / Áru Tovább rontották az egyik lakossági állampapír feltételeit
Eidenpenz József | 2025. április 18. 11:19
Több új lakossági állampapírt kínálnak április 23-tól, egy részük kamatozása változatlan, csak a futamidőket hosszabbítják. A magyarok egyik kedvenc állampapírjánál azonban ismét kurtítottak a kamatprémiumon, ami mostanában nem ritkaság. Így is megveszik?
Részvény / Deviza / Áru Nagyobb kedve lesz húsvétolni, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 09:37
A forint erősebben áll, mint ahogyan a hetet kezdte.
Részvény / Deviza / Áru Az OTP és a Telekom pezsgőzhetett a pesti tőzsdén
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 19:46
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX minimális, 44,94 pontos, 0,05 százalékos csökkenéssel 87 062,04 ponton zárta a csütörtököt. A vezető részvények közül csak az OTP és a Telekom erősödött az előző napi záráshoz képest.
Részvény / Deviza / Áru Gyengülő forintot hozott a nyuszi
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 19:16
Gyengült a magyar fizetőeszköz árfolyama az euróval szemben csütörtök estére a reggeli szinthez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.  
Részvény / Deviza / Áru Bejelentést tett a BÉT egy magyar gyógyszeripari cégről
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 17:31
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) fölveszi a terméklistájára a Goodwill Pharma Orvos- és Gyógyszertudományi Nyrt. törzsrészvényeit jövő pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Fontos figyelmeztetés jött, egekben az arany ára
Eidenpenz József | 2025. április 17. 12:40
A részvénypiacok vegyesen teljesítettek ma, a rövid hét utolsó napján, a BUX pluszban áll, a forint kissé gyengül. Az arany viszont újabb rekordot döntött, és szépen tartja magát a bitcoin is. Nyugalomra vágynak a befektetők, jól fogynak a mikrochipek.
Részvény / Deviza / Áru Szemtelenül sokat kell fizetni egy euróért
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 08:46
Nem túl acélos a magyar fizetőeszköz.
Részvény / Deviza / Áru Itt a rekord, ide menekülnek a befektetők
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 06:36
Nagy a bizonytalanság.
Részvény / Deviza / Áru Boldogan tér nyugovóra, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 19:12
A hazai fizetőeszköz nemcsak az uniós pénzzel, hanem a többi devizával szemben is erősödött szerda estére a reggeli jegyzéséhez képest.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG