Ismét rossz a hangulat Európában, a vezető indexek fél és egy százalék közötti mínuszban vannak. A szerdai emelkedést követően az amerikai határidős indexek is hasonló mértékben esnek, miután megint némileg szigorúbb, de legalábbis kétértelmű volt az amerikai elnök legutóbbi nyilatkozata az általa indított vámháborúval kapcsolatban. Az orosz-ukrán fronton is csökkenni látszik a megegyezés esélye, és vegyesek voltak szerdán az eurózónás beszerzésimenedzser-indexek is.
Nagy mennyiségű gyorsjelentés érkezik, így például a Google-tulajdonos Alphabet tőzsdezárás után számol be. Az American Airlines is jelent, ami különösen érdekes lesz az utazási ágazatot súlyosan érintő gazdasági és politikai bizonytalanságok idején. A Fed Bézs könyve szerint pedig az Egyesült Államok gazdasága stagnált, a gazdasági bizonytalanság azonban növekszik, ami rontja a kilátásokat.
A BUX index is 0,7 százalékkal esett délig, hasonlóan az európai átlaghoz. A Mol és az OTP egy-egy százalékos és a Richter fél százalékos esését a Telekom és a 4iG emelkedése nem igazán volt képes kompenzálni. Az euró 407,70, ezzel enyhe forinterősödés tapasztalható a szerdai állapothoz képest.
Áprilisban enyhén javult a GKI hazai konjunktúraindexe. Átmeneti korrekciócska után ismét erősödik az arany, másfél százalékkal, 3345 dollárra ment fel. Több mint két százalékkal esett az európai földgáz, emelkedésből csütörtök délre stagnálásba váltott az olaj.
Végre megtalálta az alját az újautó-piac?
Bár idén márciusban 0,2 százalékkal csökkentek az újautó-eladások Európában tavaly márciushoz képest, mégis úgy tűnik, hogy a korábbi mélyrepüléshez viszonyítva van valamiféle javulás – írja az Erste Befektetési Zrt. Ugyanis az elektromos és a hibrid eladások dinamikusan növekedtek (17,1, illetve 23,95 százalékkal), miközben a plug-in hibrid, a benzin- és a dízelüzemű autók együttes értékesítése 2,8 százalékkal csökkent.
A németek és a franciák továbbra is szenvednek, de az olaszok és a spanyolok már egész szép növekedést produkáltak. Magyarország is a nyerők között van, itthon is volt egy szerényebb, 2,4 százalékos bővülés. Még vegyes a kép, de mostanra mintha stabilizálódott volna a gépjárműpiac Európában.
Ez annak ellenére következett be, hogy a vámháború és az emiatt romló gazdasági kilátások akár óvatosságra is inthetnék a vásárlókat – tették hozzá.
IBM- és Texas Instruments-eredmények
Kedvező előrejelzéseket közölt tegnap esti jelentésében a Texas Instruments, a részvény ára így további 4,7 százalékot emelkedett a piaczárást követően – írta a K&H Értékpapír.
Az IBM részvénye viszont több mint hat százalékot csökkent a zárás után, annak ellenére, hogy a cég bevétele és az egy részvényre jutó eredménye (EPS) is megfelelt a várakozásoknak. Az esés mögött a Reuters információi szerint az állhat, hogy az IBM 15 kormányzati szerződését függesztették fel a Trump-adminisztráció költségcsökkentési törekvései miatt.
A befektetői bizalom erősítése érdekében az IBM szakított azzal a régi gyakorlatával, hogy nem ad ki negyedéves előrejelzéseket. De az erős fundamentumokra hivatkozva megerősítette a célkitűzését, miszerint 2025-ben legalább öt százalékos bevételnövekedést szeretne elérni.
Trump felnyomta a TRUMP-ot
Donald Trump „hivatalos” mémérméje, az Official Trump (TRUMP) szárnyakat kapott, mintegy 56 százalékkal, kilenc dollár közeléből 14 dollár fölé ugrott szerdán, órák leforgása alatt. (Most ismét 12 dollár alatt jár.) Az ezt kiváltó hír az volt, hogy a nagyvezér bejelentette, május 22-re vacsorát tervez e kriptopénz 220 legnagyobb tulajdonosának.
A „meghitt magánvacsorán”, amelyet washingtoni magánklubjában rendeznek, a kriptopénzek jövőjéről fognak beszélgetni – közölték a szervezők. Az érme 25 legnagyobb birtokosa pedig további kiváltságokat kap, többek között hozzáférést egy, a vacsora előtti fogadáshoz az elnökkel és egy Fehér Ház-túrához.
Mennyit kaszálhat ezen az elnök?
A TRUMP érme piaci kapitalizációja jelenleg közel 2,5 milliárd dollár, de az első napon volt 13 milliárd körül is. A dolog fonákja, hogy Trump és a hozzá közel álló körök – becslések szerint – már eddig is több százmillió dollárt, talán pár milliárdot is kereshettek ezen az érmén. Ennek „ragadozó jellegű” kibocsátása január végén komolyan rombolta az elnök kriptopiaci tekintélyét, és aggályokat vetett fel, hogy tiltott bennfentes kereskedés folyik.
Fotó: Defillama.com
További pikantéria, hogy amint az ábrán a piros oszlop mutatja, április 19-én 573 millió dollárnyi értékű friss TRUMP érme szabadult fel az eddigi lekötésből. Lehet, hogy voltaképpen ezeknek csinálnak most árat, keresnek vevőt? – kérdezik a piaci szereplők.
Konkurenciát kap a bitcoin-bálna
A Jack Mallers által alapított Twenty One Capital célja, hogy megelőzze a Strategy-t, amely befektetési társaság a bitcoinok egyik legnagyobb tulajdonosa. Az új cég 42 ezer BTC-vel indul (ennek értéke mintegy 3,9 milliárd dollár), amit a Tether, a SoftBank és a Bitfinex cégek adtak össze. A tőzsdére lépést a Nasdaq-on tervezik, XXI tickerkód mellett.
Terveikben más Bitcoin-alapú termékek is szerepelnek, mint kötvénykibocsátás, hitelezés és oktatási szolgáltatások.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.