Úgy tűnik, a tőzsdék most értették meg igazán, hogy a koronavírus-járványnak nincsen vége, és még nagy bajokat fog okozni. A reggel óta mínuszban levő indexek esése ugyanis a délután folyamán begyorsult, az európai indexek esése több esetben is meghaladta a három százalékot. A német DAX 3,4, a francia mutató 2,9, A brit index 3,1 százalékkal zuhant.
Az USA-ban az S&P 500 index 2,8 százalékkal, a Nasdaq Composit 2,6 százalékkal, a Dow Jones ipari átlag 2,9 százalékkal zuhant. A kevésbé ismert a Russel 2000 Small Cap index 4,8 százalékos mélyrepülésben van. (Ez a mutató a kisebb kapitalizációjú részvények árfolyamát mutatja.)
Begyorsult az olaj árának esése is, az amerikai típusú WTI majdnem hat százalékkal, az északi-tengeri Brent pedig 5,3 százalékkal zuhan. Ennek egyik oka a járványfélelmek erősödése, a gazdasággal kapcsolatos várakozások rosszabbodása. A másik pedig, hogy az amerikai tározók ismét egyre telnek, növekednek a készletek. A nap elején még jelentős pluszban levő nemesfémek is mínuszra váltottak, az arany ezzel együtt is nyolcéves csúcsa közelében jár. Esnek a kötvényhozamok, ami a biztonságos menedékeszközök iránti élénk keresletre utal.
Esik a BUX, szakad a forint
Itthon a BUX index a stabilabbak közé tartozott, bár ebben az is szerepet játszhatott, hogy valamivel előbb bezárt a piacunk, mint a többi európai tőzsde. A mutató 1,1 százalékkal ment le, ugyan ennyivel süllyedt százalékban az OTP és a Mol is. A Richter egy százalékkal lett olcsóbb. A Magyar Telekom kismértékben, 0,1 százalékkal emelkedni tudott. A forint az MNB tegnapi, meglepő kamatcsökkentése nyomán mintegy 24 órája folyamatosan gyengül. Jelenleg 252 forint az euró, ami három forinttal van a tegnap esti érték felett. Ez egyben a napi maximuma is.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Az Amerikai Egyesült Államokban a vírustól való félelem határozza meg a piacot, több államban is rekordmennyiségű fertőzöttet regisztráltak, például Arizonában és Texasban. Néhány helyen új korlátozásokat és bevezettek, hogy a járvány terjedését lassítsák. Anthony Fauci amerikai járványügyi szakértő is kritikusnak tartja a következő két hetet a terjedés szempontjából.
Amerika nem tárgyal
Délelőtt még jó hír érkezett, a német Ifo index rendkívül gyors ütemben tért magához a tavaszi sokkból. (Erről itt írtunk.) De később az is nyomasztóan hatott az európai tőzsdékre, hogy az amerikai kormány azt tervezi, új vámokat vet ki az európai importra. A bloomberg szerint ez az intézkedés 3,1 milliárd dollárnyi exportot érintene, nagyrészt Franciaországból, Németországból, Spanyolországból és az Egyesült Királyságból. A lépés része az amerikaiak válaszának egy repülőgép-szubvenciókkal kapcsolatos ügyre.
Az EU kereskedelmi biztosa, Phil Hogan úgy nyilatkozott, hogy az USA távol marad a tárgyalásokról. Így az Európai Uniónak párbeszéd hiányában nem maradhat más választása, minthogy kivesse saját szankcióit.
Körözik a DAX-papír alelnökét
Németországban a Wirecard ügye újabb hullámokat vet. Míg a cég főnöke, Markus Braun önként feladta magát hétfőn, addig jobb keze, Jan Marsalek eltűnt a hatóságok szeme elől. Állítólag a Fülöp szigeteken tartózkodik, körözik.
A koronavírus-járvány korábban becsültnél nagyobb negatív hatása miatt rontott idei világgazdasági prognózisán a Nemzetközi Valutaalap szerdán kiadott felülvizsgált jelentésében. A GDP-növekedés a 2019-es plusz 2,9 százalékból az idén 4,9 százalékos csökkenésbe fordul az IMF szerint, majd jövőre ismét növekedésbe vált át, melynek mértéke 5,4 százalékos lesz. Az IMF áprilisi prognózisát erre az évre 1,9 százalékponttal módosította lefelé, a 2021-est pedig 0,4 százalékponttal csökkentette. (További részletek.)
Még két év szenvedés?
Az Európai Központi Bank sem optimista, vezető közgazdásza, Philip Lane arra számít, hogy 2022 előtt nem tér vissza az európai gazdaság a járvány előtti szintre. Bár a korlátozások fokozatos lazítása miatt vannak jelei a kilábalás kezdetének, ez egy hosszú folyamat lesz, mert sok fogyasztó és vállalat csak nehezen fog magához térni a sokkból.