Ma körülbelül annyit esnek az európai tőzsdeindexek, mint amennyit tegnap felfelé mentek. A német DAX index például két százalékot, a többi főbb európai mutató általában egy és két százalék között. Az amerikai határidős indexek is fél és egy százalék közötti mínuszban járnak ma, ami gyenge kezdést valószínűsít. A világsajtó szerint elsősorban a vírus terjedésének erősödésével kapcsolatos félelmek nyomasztják a tőzsdéket.
Budapesten a BUX index 11 órakor 0,7 százalékos mínuszban volt. Elsősorban az OTP 1,4 százalékos esése húzza le, miközben a Mol 0,9 százalékkal emelkedik, a Richter 0,7 százalékkal süllyed. A Magyar Telekom 0,6 százalékkal drágul. A forint árfolyama tovább gyengült az MNB tegnapi, váratlan kamatcsökkentése után. Az euró 350,90 forint, 1,8 forinttal kerül többe, mint tegnap késő este. (Az MNB lépéséről szóló reakciókat itt idéztünk.)
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Nyitnak a brit pub-ok
Az európai vírushelyzet a Bloomberg szerint vegyes. Míg Olaszország február óta a legalacsonyabb fertőzésszámot jelentette, Németországban újra fellángolt a járvány egyes helyi gócpontokban. Az Egyesült Királyságban az előírt távolságtartást két méterről egy méterre csökkentették, és bejelentették hogy július 4-től kinyithatnak a pub-ok, a mozik és a múzeumok is.
A hírügynökség hozzáteszi, hogy ez nagy kockázatot jelent Boris Johnson miniszterelnök számára. Lehet, hogy a gazdaság szépen beindul, de elképzelhető az is, hogy ezzel egy második fertőzési hullámot indít meg.
Trump felbeszéli a tőzsdét?
Donald Trump elnök és a Fehér Ház más tisztségviselői agresszíven megpróbálták az utóbbi 24 órában fel beszélni a piacokat – írta az Investing.com kommentárja.Úgy tűnik, hogy az elnök a részvénypiacok nyereségeivel próbálja kompenzálni azt, hogy szombati szezonnyitó kampányrendezvényén elég nagy kudarcot élt át. Nyugtatgatták a piacokat például az amerikai-kínai kereskedelmi tárgyalásokkal kapcsolatban. Az amerikai gazdaság mélyrepülése erősen veszélyezteti Donald Trump újraválasztási esélyeit.
Az Európai Unió fenntarthatja az USA-ból érkező látogatók beutazási tilalmát, mivel az európaiak is ki vannak egyelőre zárva az Államokból. Az amerikai fertőzések száma továbbra is erőteljesen emelkedik, a gócpontok Kaliforniában, Floridában, Texasban és Arizonában vannak. Ez veszélyezteti a gazdaság újranyitásának folyamatát.
Fény az alagút végén?
Jó hír is érkezett, a német Ifo Gazdaságkutató Intézet üzleti klímaindexe 86,2 pontra emelkedett a májusi 79,7 pontról. Ez a legnagyobb, valaha mért emelkedés, igaz, egy különösen extrém zuhanás után következett be. Az aktuális helyzetet a vállalatok csak kevéssel jobbnak értékelik, mint egy hónappal korábban, a mutatót inkább a jövőbeli várakozások megugrása húzta fel. A német gazdaság már látja a fényt az alagút végén – közölte az Ifo Intézet.
Likvidálták a vezérigazgató részvényeit
Marcus Braun, a mostanában óriási viharokat megélt, kétmilliárd eurós hiánnyal feltűnést keltő Wirecard főnöke megvált részvényeinek nagy részétől, de nem igazán önként – írta a német N-tv.de. A múlt hét végén 155 millió euró értékű részvénycsomagot adott el, aminek az oka az úgynevezett “margin call” volt. Vagyis nem volt elég fedezet a számláján a hitelből finanszírozott részvénycsomag értékvesztésének pótlására, emiatt a pozícióit kényszerlikvidálták, eladták.
Braun több mint ötmillió részvényt adott el a 8,7 millió darabos Wirecard-csomagból. A Wirecard-részvények egy hét alatt körülbelül tízmilliárd eurót veszítettek az értékükből, ebből Braun vagyonára fél milliárd euró juthat – írta a német hírportál.
Csúcson az arany
Az amerikai olajkészletek legújabb adata miatt nyomás alatt van az olaj ára, másfél százalék körüli mínuszban áll a WTI és a Brent is. Az arany átlépte áprilisi, 1789 dollárnál levő sokéves rekordját, ma már 1793 dollár. Az ezüst újra 18 dollár fölé kúszott, de ezzel még messze van a csúcsoktól. A nemesfémeknek elsősorban a vírusfertőzés második hullámának kialakulásával kapcsolatos félelmek tesznek jót.