Jó a hangulat a fontosabb nemzetközi tőzsdéken kedden, mivel viszonylag kedvező adatok érkeztek a gazdasági növekedéssel kapcsolatban, ami javítja az esélyét válságból való kilábalásnak. A Nasdaq Composit index ebben a hónapban már ötödször ért el új történelmi rekordot. A nyertesek között a legfontosabb részvény az Apple. Az Investing.com szerint ennek az lehet a fő oka, hogy bejelentette, saját chipeket fog használni a jövőben a Mac-számítógépekben. Ennek nyomán pedig legalább három brókercég megemelte a papír célárát.
A legfontosabb amerikai tőzsdeindexek egy százalék körüli pluszban voltak hat óra után nem sokkal. Az európai indexek pedig egy és két százalék közötti pluszban zártak. A DAX index vezette a mezőnyt, 2,1 százalékos emelkedéssel.
Szépen drágult a Mol
Itthon a BUX index 1,1 százalékkal ment fel, ezzel közel járt az európai átlaghoz. Az OTP 1,3, a Mol 2,2 százalékkal, a Richter 0,2 százalékkal drágult. A Magyar Telekom kissé esett, és jelentősebb mértékben gyengült a forint. Az euró este 349,1 forintba került, ez több mint két forinttal magasabb a tegnap estinél, 0,6 százalékos gyengülés.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Tovább drágulnak a nemesfémek, az arany már 1784 dollár, csak pár dollárra van az áprilisi csúcstól. Az olaj ára ma alig változott.
Hiba, vagy elszólás?
Az amerikai részvényindexekre szóló határidős üzletek árai és a dollárkötvény-hozamok is átmenetileg lezuhantak a kereskedés kezdete előtt, amikor Peter Navarro azt találta mondani egy interjúban, hogy az amerikai kínai kereskedelmi tárgyalások véget értek. Donald Trump elnök kereskedelmi és ipari megbízottja később korrigálta magát azzal, hogy a megjegyzését kiemelték a szövegkörnyezetből.
A beszerzésimenedzser-indexek Európa-szerte lassú kilábalást jeleznek a válságból a Bloomberg szerint. Kivétel talán Franciaország, ahol az index a többinél jobban, 51,3 százalékra emelkedett. Átlépte a bűvös ötvenes határt, amely gazdasági növekedést jelez előre. A német mutató csak 45,8, a brit pedig 47,6 ponton áll. Az amerikai összetett beszerzésimenedzser-index júniusban 46,8 volt. A szolgáltatások indexe 46,7, a gyáriparé 49,6 százalékon állt.
Eközben a Fehér Házban új gazdaságélénkítő csomagról tárgyalnak. Ma is nyilatkoztak arról, hogy ennek nagysága legalább ezer milliárd dollár (az angol szóhasználatban “egy trillió dollár” felett) lesz majd.
Meglepetés az MNB-től
Négy év után csökkentett kamatot az MNB. Ez meglepetés, a piac nem számított lazításra. A monetáris tanács szerint tragikusan alakulhatott a második negyedév a gazdaságban. Hét százalékos mínuszban lehetett a GDP, ezért gyorsan lépni kellett a kamatvágással, hogy tényleg V-alakú lehessen a válság. A tanács óvatosabbá vált a növekedési kilátásokat illetően. (Részletesebben itt»»»»» és itt»»»»» tudósítottunk a nap eseményéről.)
Az alapkamat az elmúlt években jelentőségét veszítette, viszont az egyhetes betéti tendereken ezen a kamatszinten fogadja be az ajánlatokat a jegybank. Tehát a kereskedelmi bankok a korábbinál alacsonyabb kamatot fognak kapni a betétekért, ezzel összességében mérsékelt likviditást szorít ki a jegybank a mai döntésével az Equilor Befektetési Zrt. szerint. Május 5-e és 26-a között 4 aukción összesen 99,94 milliárd forint értékben vásárolt államkötvényt az MNB, azóta azonban nem tartottak tendert. “Várakozásunk szerint a jegybank akkor lépne ismét piacra, ha a 10 éves hozamszint átlépné a 2,5 százalékos szintet, illetve visszaesne a kereslet, és emiatt emelkedne a volatilitás a piacon” – írta a brókercég. Eközben a nagy jegybankok kivárnak.
Túl optimista az MNB?
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője a szerint az MNB előrejelzése optimista. Ennél pesszimistább a piac és a Pénzügyminisztérium is, mivel negatív GDP-eredményre számítanak.
A technikai kép alapján tovább gyengülhet a forint – írta az Equilor Befektetési. Mind az euró-forint, mind a dollár-forint árfolyamgrafikonja arra utal, hogy a következő időszakban inkább forintgyengülés várható. Az euró-forint jegyzése a mai kereskedésben átlépte a 347,50-es szintet, a következő potenciális megálló 350 közelében húzódik, ezt követően pedig a 355-356-os zóna lehet elérhető. A dollár-forint árfolyamában a 310-es szintre érdemes figyelni, melynek áttörése esetén elsőként a 312-es, majd a 316-os magasságokat érheti el.
Sorsdöntő hét jön Amerikában?
Nem megy nyári szünetre a koronavírus az USA-ban Dr. Anthony Fauci, vezető járványügyi szakember szerint, miután a melegebb déli államokban az utóbbi hetekben továbbra is komolyabb mértékben terjedt a vírus. Az USA-ban 31 államban 1 vagy afölött van az R0 paraméter, ami azt mutatja meg, hogy egy beteg ember hány másikat fertőz meg átlagosan. Az 1 feletti érték jelenti azt, hogy a vírus terjedése gyorsul. Az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszeripari Felügyelet korábbi igazgatója, Scott Gottlieb szerint kritikus hét ez az USA számára, ahol az USA még megfoghatja az újabb terjedést, ehhez azonban szigorú maszkviselés, tesztelés és nyomonkövetés szükséges – írta az Erste Befektetési Zrt.