Emelkedéssel indult a hét a tengerentúli tőzsdéken. A Dow Jones és az S&P 500 is 0,6 százalékot, míg a Nasdaq Composite 1,1 százalékot emelkedett. A pozitív hangulat átragadt a ma kinyitott ázsiai és európai börzékre is. A Távol-Keleten a hongkongi részvényindex nőtt a legjobban, 1,35 százalékkal, a tokiói fél százalékkal, míg a sanghaji 0,18-cal.
Európában még jobb volt a hangulat, a kereskedés első órájában a frankfurti DAX közel 2 százalékkal szárnyalt, a francia CAC-40 1,3, míg a londoni FTSE-100 0,8 százalékkal ment feljebb. Ezúttal a BUX is követte nevesebb társait, 1,8 százalékos pluszt halmozott fel, köszönhetően az OTP Bank több mint 3, míg a Mol 2 százalék feletti erősödésének. Úgy tűnik tehát, hogy a tőzsdéket nem izgatják sem a koronavírus második hullámával kapcsolatos félelmek, sem az USA és Kína között ismét fokozódó kereskedelmi feszültségek.
Utóbbiakat Peter Navarro, a Fehér Ház kereskedelmi tanácsadója hevítette, azzal, hogy a Fox News-nak adott interjúban igennel válaszolt arra a kérdésre, vége van-e a Kínával kötött együttműködésnek. Később úgy korrigált, hogy a Kínai Kommunista Pártba vetett bizalmának van vége, mivel nem jelezték időben a koronavírust, és így világjárvány tört ki. Nem sokkal később Donald Trump is megerősítette Twitteren, hogy az első fázisú kereskedelmi megállapodás továbbra is érvényben van.
Ez hathatott nyugtatólag a tőzsdékre és az olajpiacra is. Mindkét típus ára fél-fél százalékot meghaladó emelkedésnek indult: az észak-amerikai könnyűolaj, a WTI jegyzése megközelítette a 41 dollárt, míg a szerdán jelentősen emelkedő hazai üzemanyagárak meghatározásánál irányadó Brenté 43 dollár fölé került.
A hétfő délelőtt 1780 dollárhoz közelítve immár 2012-es magasságaiba került arany ugyan valamelyest korrigált lefelé, ám jegyzése még így is alig maradt el az 1770-es szinttől.
Az euró erősödött az amerikai dollárral szemben, 0,3 százalékkal, így kedd délelőtt 10 óra után nem sokkal egysége már csaknem 1,13 zöldhasút ért.
A forinttal szemben még jobban hasított az uniós pénz: míg reggel 7-kor még egy euró a 347-es szinten cserélt gazdát, addig három órával később már csaknem 2 forinttal feljebb. Kérdés, ez már a Monetáris Tanács mai kamatdöntő ülésének tudható-e be, melyet követően, a döntés 14 órakor való nyilvánosságra hozatala, valamint a 15 órakor a teljes MNB-vezérkar által - köztük immár a május végén hirtelen távozott Nagy Márton helyére tegnap kinevezett új alelnök, Virág Barnabás részvételével - tartott sajtótájékoztató után az Equilor Befektetési Zrt. jelentősebb árfolyammozgásokat is vár a forint árfolyamában. Szerinte amennyiben esetleg egy későbbi monetáris lazításra történne utalás, az a hazai fizetőeszköz akár még nagyobb arányú leértékelődését vonhatja maga után.