Összességében 10,4 százalékkal csökkent idén a BUX index értéke, noha a magyar gazdaság határozott élénkülést mutatott 2014-ben. A négy nagy papírból kettő jelentősebb mínuszba csúszott, és csak a Magyar Telekom zárt közülük szerény emelkedéssel. A BUX 16 634 pontos értéke nagyjából a 2011 végi szintnek felel meg, és sovány vigasz, hogy az egész más sajátosságokkal rendelkező Ausztria részvénypiaca csaknem ugyanekkora veszteséget hozott össze az év folyamán.
Pillanatnyi és tartós hatások a blue chipeknél
Az év végével kibontakozó eladási hullám az orosz helyzetre vezethető vissza és az egész régiót érintette, a Mol vagy az OTP egész éves gyengélkedése viszont a cégek egyedi sajátosságaiból fakad. A Mol és a Richter részvénye is 20 százalékot esett, azonban míg a Richter egy viszonylag magas szintről kanyarodott vissza, aminek oka egyértelműen a rubel gyengülése volt, addig a Mol többéves negatív trendjét folytatta – áll a Napi Gazdaság összegzésében. Az idén főleg az INA-val kapcsolatos patthelyzet tartotta távol a befektetőket az olajpapírtól, miközben a társaság nem tudott jelentősebb új akvizícióval vonzóvá válni.
Az év egyik legforróbb témája a devizahitelek kivezetése volt, ehhez képest az OTP részvénye csak 7 százalékot esett 2014-ben. Úgy tűnik, a befektetők már korábban beárazták a negatív intézkedések hatását, hiszen már a 4100-as év eleji árfolyam sem volt túl magas. Az év végére itt is inkább az orosz és ukrán félelmek kerültek előtérbe, emiatt esett a kurzus 4000 forint alá.
A Magyar Telekom az év ígérete volt a blue chipek között, és 385 forintos évközi árfolyamával lényegében ezt be is váltotta, az évzárás viszont nem sikerült szépen, így csak 7,5 százalék maradt a nyereségből. Az alacsony hozamkörnyezetben különösen fájó, hogy a társaság pont most hagyott fel az osztalékfizetéssel, különben izgalmas tőzsdei sztori lehetne – írja a lap.
A kicsik közül néhány régi közepes kapitalizációjú részvény teljesített jól, ahol az üzleti modell és a befektetői kapcsolattartás is jól működik. Ilyen a Graphisoft Park, amely az év nyertese volt 56 százalékos emelkedéssel. A társaság profitálni tud a kibontakozó gazdasági növekedésből, az ingatlanpiaci fellendülés is vonzóvá teszi és a csökkenő hitelköltségek is kedvezőek számára. Az ANY Biztonsági Nyomda szintén javuló üzletmenetről számolt be jelentéseiben, a részvény árfolyama pedig 50 százalékkal emelkedett az év során. Ugyancsak a gazdálkodás javulása és a stabil tulajdonosi kör segítette 34 százalékos emelkedéshez a TVK-részvényeket, ráadásul a vegyipari társaságnál az olajár hirtelen zuhanása tovább javíthatja a képet. A hiteles befektetői kommunikáció a Plotinus szárnyalását segítette 45 százalékos emelkedésig.
Az osztalékpapírok közül az Émász 16 százalékos, a Zwack 13 százalékos erősödéssel zárta 2014-et, dacára a szabályozói oldalról mutatkozó szembeszélnek.
A nagy vesztesek
A negatív oldalon is van ingatlanpiaci cég, az Appeninn 30 százalékos eséssel zárta az évet. Hasonlóan kiábrándító a CIG Pannónia 23 százalékos csökkenése, főleg, hogy az új stratégia sem tudta megfordítani a trendet. A legnagyobb zuhanást a BTel szenvedte el: 1000 forintról esett 59-re a papír értéke, míg a még nagyobb zuhanást maga mögött tudó Enefi idén már fölfelé araszolt, 28 százalékot kereshetett az, aki hitt az átszervezés sikerében és persze jó pillanatban vásárolt. A második legrosszabbul teljesítő papír a Napi Gazdaság értékelésében a Synergon volt, az egymást követő profiltisztítások egyelőre nem győzték meg a még mindig veszteséges cég befektetőit, így a részvény 274-ről 103 forintra zuhant.