Az egyik legtekintélyesebb londoni gazdasági-üzleti elemzőház, a Centre for Economics and Business Research az utóbbi hetek piaci viharainak okait vizsgáló, hétfőn ismertetett tanulmányában azt írja: nincs szó a kínai gazdaság összeomlásáról.
A ház közgazdászai szerint a kínai GDP növekedési üteme nyilvánvalóan lassul, de a kínai gazdaságban zajló legfontosabb folyamat nem ez, hanem a növekedés hajtóerőinek átrendeződése, és a kínai kormány már régóta jelezte, hogy ezt támogatja.
A CEBR elemzői szerint nem lehet kizárni, hogy Kína - a világ második legnagyobb gazdasága - recesszióba kerül, de ennek súlypontváltási és ciklikus okai lesznek, és nem az, hogy "véget ért Kína piaci kalandja".
Nem olyan rossz a helyzet, mint amilyennek kinéz
A CEBR elemzői szerint az olyan hagyományos jelzőszámok, mint az ipari termelés, az export, vagy a feldolgozóipar teljesítménye valószínűleg a ténylegesnél rosszabb képet fest a kínai gazdaság egészségi állapotáról. Az áramfogyasztás például - amely a hagyományos iparágak teljesítményének egyik jelzője - az utóbbi időben csökkenésnek indult, a kínai gazdaság szolgáltatási szektora azonban robusztus, évi 7 százalék feletti ütemben bővül. A szolgáltatási ágazat erőteljes növekedési teljesítményére utalnak a szektor legutóbbi beszerzésimenedzser-indexei is - hangsúlyozzák a CEBR londoni közgazdászai.
A ház mindezeket egybevetve fokozatos lassulást vár a kínai gazdaságban; központi előrejelzési forgatókönyve az évtized végéig 5 százalékos átlagos éves növekedésekkel számol.
Van még mit előhúzni a kalapból
A CEBR szerint is vannak egyértelműen lefelé mutató kockázatok; ezek egyike a kínai gazdaságra nehezedő jelentős adósságteher. A cég londoni elemzői szerint, ha a kínai gazdaságirányítás nem teszi elsődleges feladattá a jelenlegi helyzetben szükséges szerkezeti reformok végrehajtását, akkor elkerülhetetlenné válhat a recesszió a következő lefelé tartó ciklikus szakaszban.
Ez azonban nem azt jelenti, hogy "eljött a pánik ideje", mivel a kínai gazdasági döntéshozóknak továbbra is jelentős forrásaik vannak a krach elkerülésére, sőt akár egy újabb, gyorsuló növekedéssel jellemzett ciklus elindítására is - áll a CEBR hétfői tanulmányában.
A devizatartalék miatt sem kell aggódnunk? Korábbi háttér-elemzésünk: Folyamatosan meredeken zuhan Kína devizatartaléka, mégis úgy látszik, hogy van remény a kemény becsapódás elkerülésére. A háztartások nem váltották mindenüket dollárra, a gazdaság szerkezetátalakítása pedig talán csak a kezdetben lesz ilyen fájdalmas. Részletek >> |