A londoni FTSE 0,06 százalékos, a frankfurti DAX 0,11 százalékos, míg a párizsi CAC 0,02 százalékos többlettel állt a nyitás utáni percben.
A Budapesti Értéktőzsdén is pluszba mozdult a részvényindex. Részletek >>
Amerika segíthet
Elemzők szerint elsősorban Európán kívüli tényezők szabhatnak irányt a nyugat-európai piacoknak. Megnyugtató hírek érkeztek az Egyesült Államokból, ahol a tartós iparcikkek májusi rendelésállománya, az új építésű otthonok múlt havi értékesítése, valamint a júniusi amerikai fogyasztói bizalom a szakértők által vártnál jobban alakult. Lendített a befektetői bizalmon az is, hogy amerikai jegybankárok a piacoknak tetsző módon nyilatkoztak a mennyiségi enyhítési politika folytatásáról.
A kedvező amerikai kilátások miatti árfolyam-erősödésnek korlátot szabhatnak ugyanakkor a kínai fejlemények, ahol a bankrendszerben likviditási gondok alakultak ki.
Mattias Gredmark, az SEB elemzője szerint a piacok aggódnak a kínai hitelpiac összeomlása miatt. Mivel a kínai gazdaság nagymértékben járult hozzá az elmúlt időszakban a világpiaci növekedéshez, bármilyen gazdasági nehézség kihatással lehet Európára is - tette hozzá.
Némileg enyhíthet a piaci aggodalmakon azonban, hogy a kínai jegybank kedden jelezte, hogy egyes pénzintézetek számára már biztosított likviditást. A befektetők ezt annak jelének veszik, hogy a szervezet kész beavatkozni súlyosabb gondok esetén.
Ázsia vegyesen zárt
Elemzők szerint a befektetők igyekeznek felmérni a kínai pénzpiaci nehézségeket.
Tokióban a 225 válogatott részvény Nikkei mutatója 1,0 százalékos csökkenéssel 12 834,01 ponton zárt, míg az átfogóbb Topix 0,9 százalékkal 1069,28 pontra süllyedt. A változékony kereskedésben végül a kínai hitelpiaci nehézségek miatti aggodalmak vitték negatív tartományba a piacokat. Nem hatotta meg a befektetőket, hogy a kínai jegybank jelezte, szükség esetén biztosít forrást a bajba jutott bankoknak.
Szöulban a Kospi 0,2 százalékos emelkedéssel 1783,45 ponton zárt.
További árfolyamok >>