(Fotó: Wikimedia Commons) |
Tegnap a Magyar Telekom tette közzé a számait, ma pedig a Mol tartott közgyűlést, ahol az éves eredmények ismertetése mellett az osztalék mértékéről is megegyezett a testület. Ezzel a közgyűlés megszavazta a 94,2 milliárd forint osztalék kifizetését, amely részvényenként 127,50 forintot jelent. Az elfogadott igazgatósági javaslat szerint az egy részvényre jutó alap osztalék 85 forint, ami 9 százalékos növekedés az előző évihez képest. Ezen felül a tavalyi pénzügyi eredmények alapján az alap osztalék mértékének 50 százalékát kitevő, részvényenként 42,50 forint egyszeri osztalékot fizet a társaság.
A közgyűlés elfogadta a Mol csoport nemzetközi számviteli elvek (IFRS) alapján készített 2017. évi konszolidált éves beszámolóját és az erre vonatkozó könyvvizsgálói jelentést 4231,7 milliárd forint mérlegfőösszeggel és 316,4 milliárd forint adózás utáni eredménnyel. Emellett elfogadták a 2017-es anyavállalati éves beszámolót és az erre vonatkozó könyvvizsgálói jelentést is 2851,4 milliárd forint mérlegfőösszeggel és 185,8 milliárd forint adózás utáni eredménnyel.
Erős év volt
A társaság vezérigazgatója, Molnár József szerint 2017 a vártnál kedvezőbb működési környezetet hozott az olajiparnak, mivel folytatódott az olajárak fokozatos emelkedése, és a finomítói árrések is nőttek, ugyanakkor a petrolkémiai árrés továbbra is gyengült. A csoport csaknem 673 milliárd forint újrabeszerzési árakkal becsült, tisztított, kamat-, adófizetés és amortizáció előtti eredményt (EBITDA) ért el tavaly, 11 százalékkal többet az előző évinél, minden üzletág javította működési eredményét.
A kutatás és kitermelés (upstream) üzletág eredménye 23 százalékkal 235 milliárd forintra nőtt, elsősorban a magasabb olaj- és gázárak miatt. Mindeközben a feldolgozás-kereskedelem (downstream) szegmens továbbra is a csoport legjelentősebb eredménytermelője, kis mértékben tovább tudta növelni tiszta EBITDA-ját tavaly. A fogyasztási szolgáltatások üzletágban mind az üzemanyagok, mind az azon kívüli ékesítések eredménye továbbra is dinamikusan emelkedett. A gáz midstream üzletág eredménye szintén jelentősen nőtt, főként a belső hatékonyságjavulás és a hidegebb tél miatt - közölte.
Mit hoz a jövő?
A vezérigazgató a tervekről szólva elmondta: 2018-ban 2,2 milliárd dollár körüli EBITDA-ra számítanak. A társaság beruházásai 1,1-1,3 milliárd dollár körül lesznek, amiből 300 millió dollár a stratégiai projektekhez kapcsolódhat. Így a megtermelt készpénz továbbra is fedezetet nyújt majd a részvényeseknek történő növekvő osztalékfizetésre - hangsúlyozta Molnár József.