A tegnapi esések után ma is rossz a hangulat a részvénypiacokon, a német index 0,6, a francia 1,3, a brit 0,9 százalékkal esik. Az amerikai határidős indexek is újabb fél százalékos mínuszban vannak.
Az esés magyarázata nem világos, sok vállalati hír és gyorsjelentés érkezik. A német ipari termelői árak magasabbak voltak a vártnál, a kínai jegybank nem nyúlt a kondíciókhoz. Tegnap emelkedtek ugyan az amerikai kötvényhozamok, aminek mostanában nem örültek a tőzsdék, de ez mára megállt.
Itthon a BUX index 1,3 százalékkal esik, a legtöbb európai tőzsdénél, köztük Varsónál (–0,6 százalék) erősebben. Az OTP 1,8, a Richter és a Telekom 1,6, a Mol 0,3 százalékkal megy lejjebb. A forint alig változik, 360,70 az euró ára. Végre javuló Covid-adatok érkeztek Magyarországról.
A dollár nem mozog sokat, az olaj és néhány agrártermék 1-2 százalékos pluszban van, a fémek többsége esik.
Mitől lett lemaradó a BUX index?
A magyar piac egyre inkább lemaradó, nem csak a nagy nemzetközi indexekhez, hanem a regionális versenytársakhoz képest is – írja az Erste Befektetési Zrt. A devizapiacon is lemaradó volt a forint.
Vagyis mintha valamilyen magyar specifikum lenne ebben az alulteljesítésben. Erre a meglepően gyenge magyar beszerzési menedzser index is egy lehetséges magyarázat. Ugyanis márciusban már második hónapja volt a vízválasztónak számító 50 pont alatt. Eközben a cseh és a lengyel mutatók tovább emelkedtek. Az index április elsejei publikálását követően markáns elválás figyelhető meg. Azóta a BUX hat százalékot esett, a PX és a WIG 5, illetve 3 százalékot emelkedett.
Szépen fizet a Nyomda
Hétfőn tartotta közgyűlését az ANY Biztonsági Nyomda a KBC Equitas cikke alapján.
A vártnál nagyobb, részvényenként 83 forintos osztalék kifizetéséről döntöttek, miközben 55 forint volt az előzetes osztalékjavaslat. A döntés értelmében 1,228 milliárd forintot fordít osztalékfizetésre az ANY, a részvényesek július 15-től számíthatnak annak folyósítására.
BMW-gyorsjelentés
Szép emelkedéssel kezdte a napot a BWM törzsrészvénye gyorsjelentése után, de később visszaesett fél százalékos mínuszba.
Az erős kínai kereslet az első negyedévben magasabb profitot eredményezett a csoport számára, mint azt a piacon várták. Az előzetes adatok szerint az adózás előtt eredmény (EBT) 3,76 milliárd euró volt, csaknem ötször akkora, mint az egy évvel korábbi hasonló időszakban, amikor a koronavírus-járvány kitört – írta az N-Tv.de.
Átírja a játékszabályokat az új Mercedes szedán?
A Deutsche Bank szerint a Daimler forradalmi, a piacot átalakító terméket (“game changer”) dobott a piacra, amikor múlt héten bemutatta új elektromos luxusszedán EQS-jét. A Teslának nem árt óvatosnak lennie. Egyenesen “Tesla Fighternek”, a Tesla ellelni harc bajnokának nevezik a modellt, miután a bank más befektetés-elemzőkkel együtt külön megtekinthette azt – írja a Finanzen.net.
Deutsche Bank szakértői szerint a luxusszedán nagy potenciállal rendelkezik. A mintegy 350 érzékelővel ellátott berendezés hatalmas mennyiségű információt gyűjt és dolgoz fel. A mesterséges intelligencia révén az autó tanulásra is képes. Az EQS valószínűleg az első igazi “luxuskategóriájú akkumulátoros elektromos jármű” a piacon, amelynek a szakértők véleménye szerint pozitív hatással kell lennie a tőzsdei szereplésre is. A részvény akár 80 euróra is emelkedhet, és vételre ajánlják (most 75 euró körül van).
A Daimlert tehát a Tesla komoly versenytársának tekintik, de mások hasonlóan vélekednek a Volkswagenről vagy egyes kínai gyártókról is.
Kriptodeviza-alkalmazásba fektet a Magyar Telekom anyavállalata
A Deutsche Telekom, Európa legnagyobb telekommunikációs csoportja és egyben a Magyar Telekom fő tulajdonosa a globális Celo blokklánc-hálózatba fektet – írja az N-Tv.de.
Bennfentesek szerint 1-10 millió euró közötti tranzakcióról lehet szó. A Telekom informatikai leányvállalatának, a T-Systemsnek a vezetője, Adel Al-Saleh szerint cége a Celo felhőinfrastruktúráját is üzemelteti, és megnyitja annak programozási felületét (API) a fejlesztők számára. A Celo platform decentralizált pénzügyi alkalmazásokat (DeFi) fejleszt, a felhasználók pénzt küldhetnek vele mobiltelefonon keresztül. A Deutsche Telekom meg nem nevezett mennyiségű celo-érmét vásárol.
A Coinmarketcap.com gyűjtőoldal szerint a celo érmék piaci kapitalizációja majdnem egymilliárd dollár, ezzel jelenleg a 94. helyen áll a kriptodevizák világranglistáján. Egy nap alatt 15 százalékkal ment fel, vélhetően e hír hatására. A rendszer a telefonszámokat használja nyilvános kulcsként, ennek segítségével reméli, hogy a világ több milliárd okostelefon-tulajdonosát, köztük a banki hozzáféréssel nem rendelkezőket is megismerteti a kriptovalutában történő tranzakciókkal. Celo dollár (CUSD) néven stabil kriptodevizát is működtet (stablecoin).
Beomlott a dohányipar Biden miatt
A British American Tobacco (BATS) és az Imperial Brands (IMB) részvénye több mint öt százalékkal esik vissza azon jelentések alapján, amelyek szerint az amerikai kormányzat lépéseket tervez. A dohánycégeknek előírnák, hogy a cigaretták nikotintartalmát “nem addiktív” szintre csökkentsék, ami csökkenti a vállalatok hosszú távú értékesítési kilátásait.
Véd-e a részvény az infláció ellen?
Az “infláció előszele” már jól látható egyes nyersanyagárak emelkedéséből és az inflációs várakozások emelkedéséből. De védelem-e a részvény infláció ellen? – teszi fel a kérdést Cser Tamás az Alapblogon, és egy korábbi hasonló időszak példáját vizsgálja.
Aki infláció elleni védelemből vett részvényeket 1965 végén, annak 18 évet kellett várnia, hogy ismét a pénzénél legyen. Miért nem töltötték be a részvények reálérték-őrző funkciójukat? A részvények ára szétbontható az általuk termelt profitokra és egy árazási szorzóra. A nyereségek ugyan megőrizték reálértéküket, viszont az árazási szorzók összeomlottak az emelkedő hozamok közepette. Ugyanakkora (reál) profitot már sokkal kevesebbre értékelt a piac, mint korábban.
A részvénypiac mai árazása ráadásul történelmileg magas az USA-ban, az S&P 500 Shiller-P/E-je (árfolyam/nyereség hányadosa) 37 körül van, jóval magasabban, mint a hosszú távú átlag. Ez jelentős sérülékenységet jelent, ha tényleg megemelkedik az infláció – teszik hozzá.
Mi viheti még feljebb a Coinbase árfolyamát?
A Coinbase részvényének múlt heti tőzsdei bevezetése körül csitulnak a hullámok, a részvény csendesen oldalazott tegnap, és végül 2,7 százalékkal süllyedt. A Forbes szerint négy tényező is emelheti még az árfolyamot a közeljövőben:
- Az emelkedő kriptodeviza-árfolyamok. A cég százalékos jutalékot kap a forgalomból, így minél magasabbak az árak, annál több a bevétele is. Ezért becsülik az idei első negyedéves nyereséget sokkal nagyobbra, mint a korábbit, 750 millió dollárra.
- A forgalom. Az új kriptó-őrület rengeteg új játékost vonzott a piacra, némelyik éjjel-nappal kereskedik.
- A spread-ek, azaz a forgalmi jutalék mértéke. A Coinbase távolról sem a legolcsóbb, de korábbi kriptotőzsde-botrányok nyomán, a megbízhatóság érdekében sok befektető hajlandó lehet ezt megfizetni. A cég sokat költ a biztonságra.
- A pénzügyek komplexitása. A cégnek még sok ötlete van a terjeszkedésre más irányokba, például az áruk kereskedelme felé. Az ötletek egy része a jövőben sok bevételt hozhat.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.