Reggel a Nikkei 225 index 2,5 százalékos emelkedést produkált, ez azonban főleg amiatt volt, hogy be kellett hoznia pár szünnapot, idén először volt kereskedés Japánban. Más olyan indexet nem találtunk, amely akkora száguldást produkált volna, mint a mi BUX indexünk, amely másfél százalékkal ugrott meg, 32 649 pontos értéke természetesen újabb történelmi csúcs.
Nyugat-Európában nem volt ilyen jó a hangulat, amiben talán az erősödő euró lehetett a ludas. Bár néha sikerült nulla fölé kerülniük egyes indexeknek, inkább a szerény mínuszok voltak jellemzőek nap közben. A nap végén a DAX index például 0,1 százalékkal csökkent, a francia CAC lényegében nem változott, a brit FTSE 100 pedig 0,1 százalékkal emelkedett. A dél-európai tőzsdék is vegyesen teljesítettek.
Száguldott az OTP
Az amerikai tőzsde viszont megint remekel, kevéssel hat óra után az S&P 500 0,4, a Nasdaq indexe 0,8, a Dow Jones 0,2 százalékos pluszban volt.
Itthon mind a négy nagy cég felment, ismét sorra dőltek az éves maximumcsúcsok, de az emelkedés motorja azért főleg az OTP volt, amelyet még a záró szakaszban is jócskán feljebb húztak. Így két százalékkal, 8621 forintra drágult. A Mol 1,4 százalékkal 21 185 forintra, a Richter 1,2 százalékkal 6225 forintra, a Telekom 1,2 százalékkal 512 forintra ment fel.
Bizonytalankodásból olajár-emelkedés
A forint erős volt nap közben is, de csak késő este tudta az euróárfolyam áttörni a sokáig ostromlott 308-as határt. A 307,90 forintos ár majdnem 1,5 forinttal alacsonyabb az előző estinél. A dollár is gyengült, átlagosan fél százalékot a főbb devizákhoz képest, így ára forintban 3,5 forinttal kevéssel 294 alá süllyedt.
Az olaj a készletadat kiváltotta keddi zuhanás után ma először szerényen, majd este kissé gyorsuló ütemben drágult. Este másfél százalékos pluszban, 53,10, illetve 56,30 dolláron állt a WTI és a Brent. Az arany és az ezüst is drágult ma.
Bukhat a Telekom a Digi miatt
Milliárdokat bukhat a Telekom a Digi miatt a KBC Equitas szerint. Szerintük a román cég „vélhetően nem lesz majd képes felvenni a versenyt sebességben és kapacitásban, ugyanakkor az árakat itt is letörheti, ami milliárdos kiesést jelenthet a Telekomnak”. A szolgáltatás ugyanakkor csak tavasszal indul, konkrét tervek pedig még nem ismertek, így az 520 forintos fair érték becslésen egyelőre nem változtatunk – írják. (A részvény viszont már 512 forint, majdnem ez a fair érték, így ez az értékelés felér egy burkolt eladási javaslattal.)
A brókercég szerint most indulhat be igazán a Freeport-McMoran bányaipari óriás árfolyama, amely tavaly már 4 dollárról novemberre 16 dollár fölé ment. Alulértékelt, kellően magas osztalékot fizet, és akár akvizíciós célpont is lehet belőle, összefoglalva ezért tartják jó vételi lehetőségnek az Atrium European Real Estate ingatlancég részvényeit. (Ez Magyarországon az óbudai Eurocenter tulajdonosaként ismert.)
Bitcoin megint 1100 dollár felett
A Las Vegasi elektronikai show-ról írt az Equilor blogja, úgy tűnik, ez főleg az elektromos autókról szól majd, több cég is felvonultatja új termékeit.
A bitcoin nevű elektronikus, decentralizált fizetőeszköz majdnem tíz százalékot drágult egy nap alatt, 1130 dollár környékére. Nemrég főleg a kínai kereslettel, az ottani megtakarítási lehetőségek hiányával, deviza-leértékelési félelmekkel magyarázták az erősödését, hasonlóan, mint a néhány évvel ezelőtti, 2013 végi csúcsnál.