Doha. Forrás: wikipedia.org |
Szimbolikus jelentőség
A dohai csúcs kapcsán 40 elemzőt kérdezett meg a Bloomberg, szerintük összejön-e a megállapodás. Kicsit több mint felük arra számít, hogy igen, de a nemmel válaszolók szerint sincs túl sok jelentősége a dolognak, miután a jelenleginél több olajat egyelőre semelyik résztvevő nem tud a felszínre hozni, teljes kapacitással működnek, még elszállítani sem tudják a vevőkhöz.
Szimbolikus jelentősége azonban lenne a megállapodásnak, hisz azt jelezné a piacnak, hogy foglalkoznak a kitermelés mennyiségével, nem engedik hosszú távon korlátlanul szabadon a kínálat bővülését. Mindenesetre az árban a nagy zuhanás után a közelmúltban lezajlott korrekció akkor pörgött fel, amikor felmerült a kitermelés mennyiségének szabályozása.
Szaúdi-iráni csörte
Ugyan a legnagyobbak, mint Oroszország és Szaúd-Arábia részt vesznek a csúcson, sőt Líbián kívül minden OPEC tagország is, rajtuk kívül még Azerbajdzsán, Omán és Kolumbia is, de így is csak a világ kitermelésének 55 százalékát adják. Irán részvétele bizonytalan, de ha meg is jelenik, esze ágában sem lesz befagyasztásról gondolkozni, hisz a szankciók feloldásával most akarja felpörgetni kitermelését és exportját.
Szaúd-Arábia közben azt állította, hogy ő csak akkor írja alá a megállapodást, ha Irán is részt vesz benne. Ez pedig kizárt, így megállapodás csak úgy lehet, ha a szaúdiak engednek az ügyben. A Kreml sajtófőnöke szerint Irántól függetlenül is összejöhet a megállapodás, miután az orosz és a szaúdi energiaügyi miniszterek tárgyalásokat folytattak egymással, de további részleteket nem közölt.
Csúcsra járnak, de nem mindenki
Oroszország a múlt hónapban napi 10,9 millió hordót termelt ki, ezzel megjavítva saját januári csúcsát. Elemzők szerint tovább nem tudja bővíteni a kitermelést, sőt az inkább kissé csökkenni fog. Persze ez is alakulhat másként: a múltban is előfordult már, hogy valaki minden számítás ellenére növelni tudta kitermelését.
Az OPEC tagországai Irán és Líbia kivételével múlt hónapban már összesen napi 487 millió hordóval kevesebbet termeltek ki, mint januárban. Ahol még érdemben növekedhet a kitermelés idén, az Irán és Brazília.