Nagy kérdés, hogy milyen megállapodás születik majd a britek és az EU között, de az biztos, hogy a részvénypiacok már most túljutottak a Brexit-sokkon: nemhogy ledolgozták a népszavazást követő 7-8 százalékos zuhanást, de az azt megelőző szintekhez képest is emelkedni tudtak - hívja fel a figyelmet a K&H trendmonitora.
„A Brexit várható gazdasági következményei miatt lejjebb faragott uniós növekedési kilátások alapvetően negatívan hatnának a tőzsdei vállalatok profittermelő képességére, és ezen keresztül részvényeik árfolyamára is. Ez azonban a befektetőket láthatóan nem érdekli. Sem ezt, sem a közelgő amerikai elnökválasztás vagy a geopolitikai feszültségek kockázatait nem árazták be a tőzsdék. Úgy tűnik, a jegybankok olyannyira megnyugtatta a befektetőket, hogy ismét a hozamkeresés fűti a részvénypiacokat. A mostani árfolyamok ezért túlértékeltek, így a következő hetekben óvatosság indokolt a tőzsdékkel szemben” - javasolja Kovács Mátyás, a K&H Alapkezelő szenior portfólió-menedzsere.
A Budapesti Értéktőzsde várható profitnövekedése kiemelkedően jónak mondható: míg nálunk kétszámjegyű profitra számíthatnak a befektetők, addig a környező országokban nagyítóval kell azt keresni, sőt, a lengyeleknél kifejezetten profitzuhanás van. „Habár a várakozások szerint még további 10 százalék körüli emelkedés lehet a hazai papírokban, ehhez azonban szükség lesz arra, hogy a befektetők jelenlegi kockázatvállaló hangulata megmaradjon” - mondta el a befektetési szakember.
Mélyponton a hozamok
Az amerikai gazdaság továbbra is erős, a munkaerő-piaci folyamatok kedvezőek, az Egyesült Államok központi bankja, a Fed mégis óvatosabb hangnemre váltott, és kérdésessé vált az idei kamatemelés. Eközben az Európai Központi Bank is a piacok mögött áll, és hamarosan újabb élénkítő lépések mellett dönthet.
„A jegybankok támogató politikájának köszönhetően a kötvénypiaci hozamok globálisan mélyponton vannak, ahonnan egyre nagyobb esélye van az emelkedésnek. A Fed tavaly év végéhez hasonlóan idén is meglephet minket a kamatemeléssel, és az EKB kötvényvásárlási program is egyre inkább a végéhez közeledik. Így, ha nem is a következő hetekben, de év vége felé már újból emelkedés jöhet a kötvénypiacokon” - mondta Kovács Mátyás.
„A jelenlegi környezetben is pozitív hozamot kínáló magyar állampapír-keresletnek rövid távon jót tehet az MNB 3 havi betétekre tervezett korlátozása, míg az év vége felé a Moody’s várt felminősítése lendítheti meg a hazai kötvénypiacot. Mivel azonban a jegybanki intézkedéseket még nem ismerjük pontosan, és a hitelminősítő értékelése is kérdéses, így ez a hozamnövekedés egyelőre bizonytalan” - tette hozzá a befektetési szakember.
Szélesedő forint-árfolyamsáv
A Brexit utáni piaci bizonytalanság a devizákra is hatással van, ami önmagában nem szükségszerűen gyengíti a forintot, arra azonban számítani kell, hogy az ingadozások bármilyen irányba megnőnek, és az eddiginél szélesebb sávban, 310-320-as mozoghat az euró.
EUR/HUF alakulása az elmúlt hónapokban. Friss árfolyamok >>>> |
A nyersanyagpiac az olajár korrekciójának köszönhetően az első félévben közel 10 százalékot hozott, a második félévben itt sem várnak ilyen jó teljesítményt. A keresleti oldalon a politikai és gazdasági kockázatok miatt fokozódik az óvatosság, míg a kínálati oldalon az eddig kieső kapacitások lassan visszatérhetnek az emelkedő árak hatására.