„A jelenlegi rubelárfolyam változatlansága esetén súlyos egyszeri pénzügyi veszteséggel kell számolni a rubelben denominált vevőköveteléseink év végi átértékelésén” – írja a Richter profitfigyelmeztetése. Ez persze nem jelent túlságosan nagy meglepetést, a részvényelemzők, befektetők eddig is tudták, hogy a gyenge rubel rossz hatással van a részvény árfolyamára.
Az Erste Befektetési Zrt. hírlevele szerint a brutális oroszországi kamatemelés nem biztos, hogy elég lesz. „Mordor földjéről menekül ki merre lát. Így büntették/büntetik azokat a cégeket is, amelyeknek komoly kitettségük van az oroszok felé” teszik hozzá. Az OTP zuhant, míg a Richter esését fékezte, hogy a cég egyre nagyobb tételben vásárolja a saját részvényeit csoporton belüli tranzakciókhoz. „Ugyanakkor meg kell jegyeznünk, hogy az OTP esetében a teljes kitettség 800 milliárd forint körül van (mintegy 3000 forint részvényenként)” – írja a hírlevél.
Mivel fogyasztói hitelekről van szó, ezek tipikusan egy év körüli futamidővel rendelkeznek, miközben az OTP már cirka háromnegyed éve nagyon megnézi kinek ad hitelt. Azaz nem feltétlenül jár drasztikus portfólióromlással a jelenlegi olajkrízis. A Richter esetében az oroszországi gyárbővítés befejeződött, így az oroszországi hozzáadott érték növelésével tudja csillapítani az árfolyamhatást, ha szükséges. S egyre inkább úgy néz ki, hogy szükséges. Persze az áremelések valószínűleg még akkor is csökkentik (még rubelben is) az árbevételt, ha a gyógyszer hagyományosan árrugalmatlan termék – véli az Erste.
A Mol reggel jelentette be, hogy a kurdisztáni Shajkan mezőn a korábbi 23 ezer hordóról 40 ezer hordóra emelete a kitermelést a partnere. A hír pozitív, de a vártnak megfelelő, így komoly árfolyamhatásra sem számíthatunk. Ráadásul még pert is nyert a horvát kormánnyal szemben, így a kormánynak át kell venni a veszteséges gázüzletágat, amely jó pár száz forinttal is növelhetné a fair étéket. Persze ehhez jogerős ítélet kellene.
Az orosz események az Erste szerint kevésbé, az olajár-csökkenés viszont annál inkább érinti a Molt. Ezt részben kompenzálhatja a finomítói marzsok valamiféle javulása, ami viszont nem biztos, hogy tartósnak bizonyul.
A hazai tőzsde az amúgy sem kedvező nemzetközi hangulatban nagy esést produkált kedden délelőtt, a Richter öt százalékos mínuszban van 11 óra körül. Az OTP is volt két százalék körüli esésben, de kissé magához tért, a Mol pedig egy váratlan emelkedéssel a két százalékos gödörből szerény pluszban kapaszkodott, 11 125 forintról 11 400-ra.
Érdekes dolgokat csinál a forint, az euró 309 forint környékéről 312 forintra ment fel, az egy százalékos forintgyengülés mostanában igen ritka. A lengyel zloty eközben sokkal kevésbé gyengült, így a zloty forintban 73,80-ról 74,60-ra ugrott. A lengyel részvények is estek. A Bloomberg az általános rossz hangulatot a várakozásoktól elmaradó kínai, német és francia makroadatokkal magyarázta.