6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az infláció emelkedése nagyon valószínű, bár vannak ellene ható tényezők is. Ez magasabb kamatszintet okozhat, ami viszont jó lehet a bankoknak. Ezért áll viszonylag magasan az OTP is. Válságok után megnő az innovációk sebessége, most is ezt látjuk, a technológiai szektor részvényei kedvezőek lehetnek – mondja az Almundi szakértője.

Mit tehetnek a befektetők, ha megszűnik az infláció-mentes növekedés? Nagyon ritkán van olyan a történelemben, hogy a magas növekedés mellett ilyen mérsékelt az infláció – mondta Kocsi János, az Almundi (volt Pioneer) Alapkezelő részvényportfólió-menedzsere. Szerinte a növekedéssel a közeljövőben nem lesz probléma, nem látszanak a túlhevültség jelei a világgazdaságban, a konjunktúra fenntartható.

A növekedés egészségesnek látszik az egész világon. Ezt az is jelzi, hogy nincs túlzott beruházási vagy felvásárlási, részvény-kibocsátási aktivitás a cégvilágban. A fundamentumokkal így jó eséllyel nem lesz probléma a részvénypiacon.

Az infláció szintje jelenleg nem aggasztó az USA-ban, de a jövőben tovább emelkedhet. Emellett szóló érv a feszes munkaerőpiac, a jelentős világgazdasági növekedés és az árupiac esetleges drágulása. (Az árupiacon évekig trendszerűen, ciklikusan csökkentek az árak, de tavaly már több termék, mint az olaj ára magához tért – a szerk.)

Sok öreg, kisebb pénzromlás

Az inflációt leszorítja az automatizálás, robotizálás. A társadalom öregedése is erre mutat, a nagy mértékű fogyasztás inkább a fiatalokra jellemző. Az internetes vásárlás is leszorítja az árakat, hiszen mindent főleg ott veszünk, ahol a legolcsóbb. Összességében azonban arra kell készülni, hogy az infláció visszatér.

Miért probléma a tőkepiacokon, ha jön az infláció? Sok országban a vártnál gyorsabban kellene akkor kamatot emelni, és így sok szektornak hirtelen megnőnek az adósságterhei. Ahogy 2007 körül az amerikai lakáshiteles szektornál kezdődve történt. De jó esély van arra is, hogy a jegybankok tanultak a korábbi hibákból.

Kiléptek a csatornából

A hosszú távú ábrákon szépen látszik, hogy az államkötvény-hozamok az USA-ban (de más országokban is) a nyolcvanas évek óta csökkenő trendben mozogtak. Az elmúlt hetekben ez a csökkenés megfordulni látszott, a kötvényhozam kilépett a süllyedő csatornából. Ez válthatta ki a részvénypiacok megroggyanását az utóbbi hetekben.

A magasabb kötvényhozam miatt átárazhatják a többi befektetést is, “nagyobb lesz a diszkonttényező”. (Vagyis a többi befektetéstől is magasabb hozamot várnak majd el. A többi befektetés, legyen az részvény, ingatlan, vállalati kötvény hozamát ugyanis világszerte az állampapírokéhoz mérik – a szerk.)

Bankok és high tech

Az Almundi Alapkezelő emelkedő hozamkörnyezetben jónak tartja a bankrészvények vásárlását, de például a technológiai forradalomban érintett vállalatok papírjait is. A kötvénypiacon inflációkövető, változó kamatozású papírokat javasolnak, vagy például rövidebb futamidejű, magasabb hozamú vállalati kötvényeket.

Vannak egyedi sztorik is, mint az orosz vagy brazil kötvénypiac. Az ingatlanfejlesztésekben, az árupiacon is látnak lehetőségeket.

Kondratyjev és a robotok

Kocsi János emlékeztetett azokra az elméletekre (Kondratyjev-ciklus), amelyek szerint nagyobb válságok után komoly technológiai innovációs hullám szokott megindulni. Ennek látszik számos jele, az önvezető autóktól, robotikától fintech pénzügyi innovációkig vagy a blokklánc-technológiáig. (Aminek csak egy kis része a kriptodevizák területe – a szerk.)

Felforgató (disruptive) technológiák során dolgoznak, amelyek egész ágazatokat alakíthatnak át teljesen. Jó választásnak tartják azon országok, mint Japán vagy Dél-Korea részvénypiacát is, amelyek ezen technológiák fejlesztésében, a technológiában élen járnak.

Kína is okosodik

A félig kapitalista, félig tervutasításos Kína is hatalmas összegeket költ a kutatásra, fejlesztésre, oktatásra, és próbál az exportorientált gazdaságról átállni a magas technikai színvonalú tevékenységekre. Kínában egyébként az infláció és az alapkamat is viszonylag alacsony szinten van, így a szakértő szerint egyelőre nincs okunk aggódni az adósságszint miatt. Eközben a hong kongi Hang Seng index egyre nagyobb diszkonttal forog a világ többi részéhez képest.

Indiai reformsikerek

Indiában nő a népesség és komoly strukturális reformokat hajtanak végre. Keményen fellépnek a feketegazdaság, az adóelkerülés ellen, modernizálják, digitalizálják az államigazgatást. Így az indiai részvényindexekre is jelentős felhajtó erők hatnak, amelyek ráadásul nem is fognak egyhamar megszűnni.

A kormányfő népszerűsége ennek ellenére magas maradt, ügyesen lavírozik. Az indiai részvénypiac viszont a legdrágábbak közé tartozik.

Előre a schröderi úton

Franciaországban a CAC-40 emelkedése is jelzi, hogy vannak jelentős változások. Az új miniszterelnök a német példákat igyekszik lemásolni, Schröder 2005-ös reformjai nyomán, például a munkaerő-piac és a tőkepiac liberalizálásával. A német gazdasági sikereket a schröderi reformoknak tulajdonítják. A francia elnök kezdő lépései jól sikerültek, amit a tőkepiac is díjaz.

Érdekes sztori Argentína, ahol meredeken emelkedik a tőzsdeindex. Az ország valamikor a világ egyik legerősebb gazdasága volt, majd a huszadik században csúnyán lemaradt. Az ottani elnök is a franciákhoz hasonló reformokkal kísérletezik, és úgy tudja ezeket véghez vinni, hogy nem veszít lényegesen a népszerűségéből.

A cseh és román kamat már nő

Régiónkban Csehországban és Romániában már emelik az alapkamatot nálunk még nem, de ez bele is fér a hazai inflációs célba és a körülötte levő egy százalékpontos tűréshatárba. Strukturális reformok a régióban nem történnek, de régiónk jelentősen profitál az európai ciklikus fellendülésből. A részvénypiaca olcsó.

Az infláció emelkedése miatt a régiós bankszektor érdekes lehet, különösen Romániában és Csehországban. A CETOP régiós index olcsó a világ többi régiójához vagy Európa többi részéhez képest. De az OTP is alighanem azért úszta meg minimális eséssel az utóbbi heteket, mert a magasabb kamatok miatt kamatmarzsa jobb lehet, ráadásul számos érdekeltsége van a régióban.

Még sohasem fordult elő, hogy az S&P 500-as indexet legalább 12 évig tartva, mínuszban lett volna a befektető. Az esetek 45 százalékában pedig legalább meg lehetett négyszerezni a pénzt 12 év alatt. Ez is mutatja, hogy a részvénybefektetésekben érdemes gondolkodni – mondta el Kocsi János.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 17365 17240 17400 -0,29% 0 0 5 768 638 320 HUF 2024-04-24 17:09:55
MOL 2996 2948 3008 +1,90% 0 0 1 297 941 998 HUF 2024-04-24 17:09:26
MTELEKOM 942 935 942 +0,21% 0 0 561 510 659 HUF 2024-04-24 17:14:14
RICHTER 9100 8925 9100 +1,56% 0 0 1 880 165 955 HUF 2024-04-24 17:07:58
OPUS 396 396 403 -0,88% 0 0 89 629 866 HUF 2024-04-24 17:05:07
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Van egy rossz hírünk a forintról
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 19:01
Már megint lejjebb csúszott az árfolyama.
Részvény / Deviza / Áru Nagy Márton bejelentést tett a benzinárról, szárnyalt a Mol
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 17:44
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 437,29 pontos, 0,66 százalékos emelkedéssel, 66 376,55 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Megrángatták a Molt az ársapka előtt, Musk felbeszélte a Teslát
Eidenpenz József | 2024. április 24. 12:21
Kedvező a hangulat a tőzsdéken, az amerikai gyorsjelentések is jók voltak és egy makroadat is reményt keltett. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) kamatdöntése inkább megnyugtatta a forintpiacot, az euró árfolyama enyhén esett. A pesszimista várakozásoknál is pocsékabbak lettek a Tesla számai, mégis emelkedni tudott. Letiltják a szankciók kikerülésére használt venezuelai kriptószámlákat.
Részvény / Deviza / Áru Félénk mosoly ülhet ki az arcára, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 07:27
A forint még mindig a 393-es szint felett cserél gazdát.
Részvény / Deviza / Áru Mit szólt a forint Matolcsy Györgyék döntéséhez?
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 19:04
Délutánra erősödött a főbb devizákkal szemben a hazai fizetőeszköz. 
Részvény / Deviza / Áru Már most fáj a Molnak a kormány terve
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 18:11
Újra bevezethetik az ársapkát, a lépés a Mol-részvények keddi kereskedésére is hatott. 
Részvény / Deviza / Áru Az MNB-n a forinttulajok szeme, nem szabad leírni az elektromos autókat?
Eidenpenz József | 2024. április 23. 12:23
Az európai tőzsdék hangulata jó, amihez egy kedvező menedzserindex sokat tehetett hozzá. A BUX is jól néz ki, de a Mol esik. A forintpiac feszült nyugalommal várja az MNB kamatdöntését, nagyot esett az arany, drágulnak az energiahordozók. Tesla- és GM-eredmények, elektromosautó-eladások, magyar kamatdöntés van még a láthatáron.
Részvény / Deviza / Áru Néhány fillért hozott a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 06:51
Minimálisan erősödött a forint a legfontosabb nemzetközi devizákkal szemben. 
Részvény / Deviza / Áru Jobb, ha még egyszer megnézi, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. április 22. 19:04
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben hétfő estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Egyáltalán nem volt hétfői hangulat a tőzsde parkettjén
Privátbankár.hu | 2024. április 22. 17:25
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 80,46 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel 65 125,52 ponton zárt hétfőn.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG