A tervezett amerikai-ukrán megállapodás szövegében ugyan említésre sem méltatják, ennek ellenére a nemzetközi és hazai gazdasági sajtó szalagcímeiben egyaránt főszerepet kapó ritkaföldfémek sok mindennek nevezhetők, csak ritkának nem. A ritkaföldfémek csoportjába a lantanidákba sorolt 15 elem és a szkandium, valamint az ittrium tartozik. A legtöbb ásványi anyag előfordulása a földkéregben relatíve magas; pláne az arannyal (0,004 milligramm/kilogramm), vagy épp az ezüsttel (0,075 milligramm/kilogramm) összevetve – az emberiségnek az Olümposzról tüzet lopó Prométheuszról elnevezett, radioaktív prométiumot leszámítva.
Az arany, az ezüst és az egyes ritkaföldfémek előfordulása
Az elsőként a 19. század végén Skandináviában felfedezett ritkaföldfémek kitermelése hatalmas földmennyiség felszínre hozatalát igénylik, ráadásul feldolgozásuk kifejezetten környezet- és esetenként sugárszennyező tevékenység, ezért bányászatukat és feldolgozásukat az Egyesült Államok és az EU területén szigorú környezetvédelmi szabályozások korlátozzák.
Kritikus fémek kritikus felhasználási területei
Hamar megérthetjük, hogy miért épp a ritkaföldfémeket tűzték Trumpék a nyersanyag alap–megállapodásról szóló retorika zászlajára, ha a számok mögé nézünk.
A ritkaföldfémek egyik fő alkalmazási területe az EU – és a Biden-adminisztráció – által szorgalmazott zöld átálláshoz kapcsolódik, ugyanis elengedhetetlenek a szélerőművek és az elektromos autók gyártása során.
A neodímium-mágnes felhasználási területei az autóiparban
Ezen túlmenően rengeteg high-tech területen számítanak kritikus anyagnak, például a lézerek, szupravezetők, nukleáris erőművek és -akkumulátorok, valamint a kommunikációs eszközök alkatrészeiben, a cirkálórakéták és okosbombák célzóberendezéseiben, sugárhajtású hajtóművekben és az AI-chipek előállításában is.
Forrás: MP Materials Corporation
De ami Trump szempontjából igazán fontossá teszi őket, az az a tény, hogy az Amerikai Földtani Intézet (US Geological Service, USGS) 2025-ös jelentése alapján az USA-ban a lantanidák esetében 80, míg a szkandium és az ittrium esetében 100 százalékos az USA importfüggősége.
Ráadásul a USGS adatai alapján az Egyesült Államokba importált lantanidák 70, míg az ittrium 95 százalékot meghaladó része a barátinak éppen nem nevezhető Kínából származik, ahol a kitermelhető készlet mellett a feldolgozási kapacitás és szakértelem is jelentős. Kína így az egész világot dominálja a ritkaföldfémek bányászatában és feldolgozásában – olyannyira, hogy még az észak-amerikai ritkaföldfém-bányákban felszínrehozott ásványok jelentős részét is Kínába szállítják feldolgozásra, majd reimportálják az Egyesült Államokba.
Retró mézesmadzag vagy félreértés volt a ritkaföldfém-deal?
„Rossznyelvek” szerint a mesebeli bombaüzlet értékét még a szovjet időkben készített felmérésekre alapozhatták, és a valóságban a fegyverszünetet/békekötést követően további év(tized)ekbe telhet új ritkaföldfém-lelőhelyeket feltérképezni, nem hogy kitermelni.
Jelenleg ismert nyersanyag-lerakatok Ukrajnában, amit egyes híradások 10 ezer milliárd dollárra értékelnek (bizonytalan, hogy valóban gazdaságosan kitermelhető készletekről van-e szó)
Ráadásul az egyetlen működő, (melléktermékként) ritkaföldfémet termelő ukrán bányakomplexum az oroszok által megszállt Melitopol környékén található, a Novopoltavske mezőn.
Az csak további pikantéria, hogy a Trump által emlegetett 1000 milliárd dolláros értéket alapul véve Ukrajnának jelenleg 21 millió tonnányi „bizonyított ritkaföldfém-tartalékkal” kellene rendelkeznie, fej-fej mellett dobogós helyezést érve el Brazíliával, amely a világ második legnagyobb ritkaföldfém-tartaléka felett diszponál.
Igen ám, de a USGS legfrisebb jelentése szerint Ukrajna nem szerepel a jelentős ritkaföldfém -tartalékkal rendelkező országok listáján.
Bizonyított ritkaföldfém-tartalékkal rendelkező országok listája – Ukrajna nincs rajta
Talán erre az apró tényre Trump figyelmét is felhívhatták még Zelenszkij érkezése előtt, hiszen a közel 50 perces beszélgetés alatt már nem rare earths deal-ként („ritkaföldfém-üzlet”), hanem raw earth deal-ként hivatkozott a vélhetően átmenetileg szőnyeg alá söpört amerikai-ukrán megállapodás-tervezetre.
Amilyen kritikus, olyan kicsi a ritkaföldfémek piaca
Már csak azért is furcsa a ritkaföldfémek kapcsán ezermilliárd dolláros megállapodást emlegetni, mert az olaj- a réz- vagy épp az aranypiac számaival összevetve is aprócska, mindössze 15 milliárd dolláros összértékről beszélhetünk, ha a globálisan, egy évben kitermelt összes ritkaföldfém értékét vesszük.
Átlagosnál nagyobb kockázattűréssel európai befektetőként nem sok eszköz közül válogathatunk egy-két nyugatbarát országban bejegyzett bányacéget leszámítva, amelyek kockázata még az extrém volatilis ritkaföldfém-árakon felül további menedzsment- és adóskockázatot hordoz magában.
Tájékoztató jellegű neodímium-árfolyamok, kínai jüanban 2014-2025 között