Az Egis továbbra is magyar vállalat, annak ellenére, hogy a lezárult kivásárlási ajánlattal a főtulajdonos francia Servier-csoport tulajdoni hányada 96 százalék fölé emelkedett. Erről a gyógyszergyár vezérigazgatója beszélt szerdán Budapesten, az Egis negyedéves eredményeit ismertető sajtótájékoztatón.
Magyar székhely, külföldi tulajdonos
Hodász István elmondta: az Egis továbbra is jelen van a magyar piacon, magyar vállalatnak tartja magát, amely önálló irányítással és magyar menedzsmenttel rendelkezik. A gyógyszeripari vállalat magyar székhellyel működik, mind a gyártását, mind a kutatás-fejlesztését, mind a kereskedelmét innen irányítja.
A vezérigazgató elmondta: a főtulajdonos a vételi ajánlat dokumentációjában is megerősítette, hogy az Egis továbbra is magyarországi értékteremtésre alapozza növekedését, megőrizve identitását és stratégiáját. A vállalat vezetése arra számít, hogy mint eddig, úgy a jövőben is a nyereségének túlnyomó részét magyarországi beruházásokba forgatja vissza.
Kifejtette, hogy az Egis évi 13-14 milliárd forintot fordít magyarországi beruházásokra, és 12-13 milliárd forintot kutatás-fejlesztési tevékenységre. Véleménye szerint ebben nem lesz változás a jövőben sem, továbbá a menedzsmentben sem számít változásra. Hozzátette: a Servier megerősítette, hogy továbbra is magyar menedzsmenttel kíván együtt dolgozni.
20,5 milliárd profit
Poroszlai Csaba gazdasági igazgató megerősítette az Egis következő üzleti évre vonatkozó bevételi várakozásait, amelyek megegyeznek az augusztusban közöltekkel. Eszerint a vállalat összességében 2-5 százalékos növekedést vár a 2013/2014-es üzleti évben az idei 2 százalék után.
A magyar piacon mérséklődő ütemű, 3-6 százalék közötti csökkenés várható az idei 8 százalékos visszaesés után, míg a főbb exportpiacokon növekedéssel számol a cég. A gazdasági igazgató kiemelte, hogy az Egis árbevételének mintegy 80 százaléka exportból származik, és a kivitel növekedése ellensúlyozza a belföldi forgalom csökkenését.
Poroszlai Csaba kiemelte, hogy a 2012/2013-as üzleti évben elért 20,41 milliárd forint konszolidált nettó profit 15 százalékát teszi ki a 135,72 milliárd forintos árbevételnek, ez az eredményhányad az utóbbi hét év legmagasabb értéke.
Kifejtette, a közvetlen költséghányad egy százalékponttal 42 százalékra javult, ami a költségcsökkentési intézkedések eredménye. A jó eredményekhez hozzájárult a pénzügyi nyereség is, ami kompenzálta az árbevételt mérséklő árfolyamhatásokat.