6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Annak ellenére, hogy ma kiderült, immár harmadik negyedéve van a magyar gazdaság recesszióban, a forint nem mozdult, az euróval szemben továbbra is a 370-es szint alatt tanyázik. A hazai blue chipek vegyesen kezdtek, az OTP és a Richter mínuszban, a Mol és a Magyar Telekom pluszban. Az olajárak emelkednek, a gázárak viszont most éppen lefelé tartanak. A nemesfémek, valamint a kriptoeszközök közül a Bitcoin és az Ethereum gyengül.

Jó hangulatban indult a hét a tengerentúlon. A vezető amerikai tőzsdeindexek mindegyike magasabban zárt a múlt péntekinél, az S&P 500 0,30, a Dow Jones 0,14, míg a technológiai vállalatok részvényeit tömörítő Nasdaq Composite 0,66 százalékkal került feljebb. 

A ma reggel elsőként kinyitott ázsiai börzék mutatói vegyesen mozogtak. A japán Nikkei 0,73 százalékkal emelkedett, a hongkongi szinte stagnált, a sanghaji viszont 0,6 százalékkal csökkent.

Európában sem volt egységes az irány. A frankfurti DAX 0,1, a londoni FTSE 0,19 százalékkal erősödött, a párizsi CAC-40 viszont 0,06 százalékkal gyengült.

Budapest is az esős időhöz passzolva, álmosan kezdett. A BUX-index 0,16 százalékos csökkenését alapvetően az OTP Bank 0,23 és a Richter 0,55 százalékos esése idézte elő, amelyet nem tudott kompenzálni a Mol- és a Magyar Telekom-papírok 0,36, illetve 0,44 százalékos drágulása.

Árfolyamok és grafikonok

A forint viszont tartja az utóbbi hetekben megszokott jó formáját. Azt követően, hogy hétfőn, napközben új lokális csúcsot állított be, miután az euróval szemben egy ponton 368 forint közelébe is erősödött, ma is a 370-es szint alatt cserél gazdát, sőt, 369-hez van közelebb. Annak ellenére, hogy a Központi Statisztikai Hivatal reggel közzétette, a GDP január és március között is csökkent – ami azt jelenti, hogy ez már a harmadik egymást követő negatív negyedéves adat.

Az, hogy a recesszió folytatódásának bejelentése nem húzta le a forintot, a magas, 18 százalékos irányadó kamattal magyarázható, kisebb részben pedig annak, hogy a dollár erősödése is megtorpant.

Meglehet, a befektetők bíznak abban, hogy bejön az Európai Bizottság (EB) tegnap ismertetett friss prognózisa, miszerint ebben az évben fél százalékos, jövőre 2,8 százalékos gazdasági növekedés lehet Magyarországon, míg az éves átlagos infláció az idei 16,4 százalékról jövőre már csak 4 százalékos lehet.

Ugyanakkor a hazai infláció csökkenését fékezhetik a külső folyamatok. Az Egyesült Államokban nem tartják meggyőzőnek a fogyasztóiár-index mérséklődését, mondván, az általános keresletet nem sikerült kellően visszafogni, így az sem kizárt, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed a következő, június 14-én esedékes ülésén további 25 bázisponttal emeli az irányadó kamatát. De Európában sem állt még egyértelműen lassuló pályára a pénzromlás, amit az is jelez, hogy áprilisban több ország is magasabb rátát publikált, mint egy hónappal korábban, ráadásul a kilátások sem biztatóak: az Európai Bizottság 0,2 százalékponttal, 5,8 százalékra emelte az idei évi inflációra szóló előrejelzését.

A növekedési prognózisán javított az EB, ám a világban uralkodó bizonytalanságot tükrözi, hogy Kínában a járványügyi korlátozások feloldását követő lendület kezd alábbhagyni, áprilisban az ipari termelés – éves bázison – a várt 10,9 helyett csak 5,6 százalékkal bővült, míg a kiskereskedelmi forgalom 21 helyett 18,4 százalékkal.

Ugyanakkor az európai inflációs és növekedési kilátások szempontjából kedvező, hogy ma délelőtt újabb 20 hónapos mélypontra esett a nemzetközi gázügyletek elszámolásánál irányadó ár. A rotterdami árutőzsdén forgó TTF-típus jegyzése 32 euró alá ment, amire 2021 júliusa óta nem volt példa. 

Örülhetünk a forint jó formájának. Fotó: Depositphotos
Örülhetünk a forint jó formájának. Fotó: Depositphotos

A gázzal szemben a másik fő energiafajta, az olaj drágul. Az észak-amerikai könnyűolaj, a WTI jegyzése 0,25 százalékkal, 71 dollár fölé, míg az északi-tengeri Brenté 0,28 százalékkal erősödve 75 dollár felett cserél gazdát. 

A nemesfémek viszont eddig rossz napjuk van. Az arany unciájának (1 uncia=31,1035 gramm) ára 0,4 százalékkal, a 2000 dolláros lélektani szint közelébe süllyedt, az ezüsté pedig csaknem egy százalékkal, 24 dollárig.

De a kriptopiacon sem túl jó a hangulat. A Bitcoin és az Ethereum is gyengül, az előbbi 0,6 százalékkal, 27 ezer dollár közelébe, míg az utóbbi 0,33 százalékkal esve az 1800 dolláros szintet karistolja.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

A tőzsdei cégekkel kapcsolatos hírek közül az alábbiak számítanak érdekesebbeknek.

A KBC Equitas ma reggeli hírlevelében az ANY Biztonsági Nyomda első negyedéves gyorsjelentésére hívja fel a figyelmet, miután a Budapesti Értéktőzsdén jegyzett cég bevétele 4 százalékkal csökkent. Igaz, némi reménysugarat jelent, a Nyomda exportja szebben muzsikált, abból 4,8 milliárd forint árbevételt realizált a társaság, miközben az export aránya 43 százalékra emelkedett. Más kérdés, hogy a költségek növekedésének hatására az eredmények is romlottak valamelyest, így félmilliárd forint alatti lett a nettó eredmény, amely jelentős visszaesés tavalyi 1,086 milliárdos profithoz képest. 

Az Equilor azzal a kérdéssel foglalkozik ma reggeli hírlevelében, hogy a Microsoft mégis felvásárolhatja előbb-utóbb az Activision-t. Az EU versenyfelügyeleti hatósága ugyanis jóváhagyta a 69 milliárd dollár értékű akciót, szembehelyezkedve az angol és amerikai hatóságok eddigi álláspontjával: Európában arra jutottak, hogy még versenyösztönző hatása is lenne, ha sikeresen zárulna a tranzakció. A pozitív értékelés jó alapot adhat az azt eddig ellenkezők meggyőzésére, ugyanakkor Angliában rendkívül ritka, hogy fellebbezés esetén megváltoztassa a véleményét a hatóság: nagyon alapos indok kell egy döntés megváltoztatásához, és legtöbbször az első döntést meghozókhoz kerül vissza az ügy. Amerikában leghamarabb augusztusban indulhat meghallgatás, így nem valószínű, hogy év vége előtt végleges válasz születne – de az EU döntése arra utal, hogy van esély a pozitív kimenetelre.

Az Amazon pedig azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy azon dolgozik, a mesterséges intelligencia segítségével tovább rövidítse a szállítási időket. A rendszeradatok és -minták elemzésével megpróbálja megjósolni, hogy melyik termékre melyik régióban lesz nagyobb kereslet, és a raktárkészletet az előrejelzésekhez optimalizálja, ezzel tudja biztosítani az aznapi, vagy a másnapi kézbesítést. Az Amazon egyik felsővezetője a CNBC-nek elmondta, hogy a megrendelések 74 százaléka most is a megrendelőhöz legközelebb eső logisztikai központból indult, és 75 százalékát részben robotizált központban szolgálják ki.

(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 18085 18040 18255 -0,77% 0 0 5 029 696 115 HUF 2024-05-03 17:06:34
MOL 3022 3016 3038 -0,13% 0 0 824 238 742 HUF 2024-05-03 17:05:27
MTELEKOM 925 922 934 -0,86% 0 0 268 694 558 HUF 2024-05-03 17:14:10
RICHTER 9335 9260 9380 +0,65% 0 0 1 701 501 105 HUF 2024-05-03 17:08:29
OPUS 372 364 379 +2,90% 0 0 159 400 623 HUF 2024-05-03 17:05:28
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Tényleg érdemes fogadni a BUX indexre?
Privátbankár.hu | 2024. május 5. 07:14
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.
Részvény / Deviza / Áru Ki és miért vesz ilyen “drágán” aranyat?
Csabai Károly | 2024. május 5. 05:47
A 2420 dolláros történelmi csúcsra a tőzsdén kívüli ügyletek és a jegybankok hajtották az aranyárfolyamot, de a Mesterséges Intelligencia (AI) forradalom is besegített.
Részvény / Deviza / Áru Elkerekedett szemmel nézhetjük, mit művelt a forint a héten
Privátbankár.hu | 2024. május 4. 12:35
Remek hetet zárt a forint, az euróval és a dollárral szemben is közel egyhavi csúcsra erősödött a hét végére a magyar deviza.
Részvény / Deviza / Áru Kilógott a többiek közül a pesti tőzsde
Privátbankár.hu | 2024. május 3. 19:16
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 121,75 pontos, 0,18 százalékos csökkenéssel 68 002,24 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Viszzafordult a forint egy fontos határnál
Privátbankár.hu | 2024. május 3. 19:01
Legalább 390 alatt maradt.
Részvény / Deviza / Áru Jó volt ránézni a forintra, újabb kiadós OTP-céláremelés érkezett
Eidenpenz József | 2024. május 3. 12:45
Szép zöldbe borultak a tőzsdék, bár a BUX-ot kissé visszahúzza az OTP esése. Pedig a részvényre újabb céláremelés érkezett, nem is kicsi. A forint szilárd, de számára is fontos adat érkezik délután az USA-ból. Elképesztő hullámvasúton a kakaó, hatalmas alapok jöhetnek a bitcoin-piacra.
Részvény / Deviza / Áru Az euró nem bírt a forinttal, a dollár bedobta a törölközőt
Privátbankár.hu | 2024. május 3. 07:46
A forint ára nem igazán változott a főbb devizákkal szemben, de a dollár ellen kissé erősödni tudott.
Részvény / Deviza / Áru Egynek, csak egynek van esélye legyőzni a Bitcoint
Eidenpenz József | 2024. május 3. 05:44
Még akik már ismerik a Bitcoint, azok nagy része sem tudja, hogy mire való az Ethereum. Pedig van egy nagy különbség a kettő között, ami egy teljesen új világot nyit az Ethereum és az azzal kompatibilis blokkláncok felhasználói számára. Lehet, hogy sokkal nagyobbat, mint a Bitcoin világa. Elmagyarázzuk, miért.
Részvény / Deviza / Áru Továbbra is valami jó dolog történik a forinttal
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 19:16
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtök estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Mi történt a csodálatos hetessel?
Csernátony Csaba | 2024. május 2. 18:47
Az amerikai tőzsdék teljesítményét alapvetően meghatározza a hét legértékesebb vállalat, a Microsoft, az Apple, az Nvidia, az Alphabet, az Amazon, a Meta és a Tesla mozgása. Most megjöttek az első negyedéves számok, érdemes megnézni azokat. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG