A Mol-csoport a 2030-ig érvényes üzleti stratégiájában egyértelművé tette, hogy a kutatási-termelési üzletág (vagy ahogy az olajipari cégeknél hívják: upstream) a cégcsoport üzleti tevékenységének alappillére marad - mondta Berislav Gaso, a Mol-csoport kutatás-termelési divíziójának ügyvezető igazgatója a Világgazdaságnak.
Javítani kívánják a régóta meglévő mezők kitermelését, mindenekelőtt Magyarországon és Horvátországban. Nemcsak megállítani szeretnék a termelés évek óta tartó csökkenését, hanem annak növelésén is dolgoznak: az elmúlt évben 20 százalékkal sikerült növelni a kőolajtermelést. Emellett el kell érni a hatékonyság emelkedését is - tette hozzá.
Az ügyvezető igazgató nagy dolognak tartja, hogy a Mol kutatás-termelési szegmense még az idei 42 dolláros átlagköltség mellett is önfinanszírozó, 2016 első kilenc hónapjában az upstream több mint félmilliárd dollár EBITDA-t (kamat- és adófizetés, tőketörlesztés és amortizáció előtti eredményt) ért el, miközben mintegy 140 millió dollár szabad cash flow-t is termelt.
Az ügyvezető igazgató elmondta: 13 országban vannak jelen, 8 országban termelnek. A Mol mostani napi 110 ezer hordós kitermelésének több mint 70 százaléka magyarországi és horvátországi, a maradék 30 százaléka pedig a nemzetközi portfólióból érkezik - olvasható a Világgazdaságban.
Kiterítették a kártyákat A stratégia után a pénzügyi és működési célkitűzéseket is közzétette a Mol. Áthangolják a finomítást és a petrolkémiát, átalakítják a benzinkutakat, tovább termelik az olajat >> |