19:50
Elfordultak a tőzsdéktől a befektetők. A nagy európai részvénypiacok gyengültek, és mínuszban áll a Wall Street is. A vezető New York-i indexek 0,5 - 1 százalék közötti veszteségen állnak. A nap végére ismét a dollár áll nyerésre az euróval szemben a hónapok óta tartó roncsderbyben. Az EUR/USD visszacsúszott 1,3750 alá. A nap a nyersanyagokról szólt az olaj tartja 3 havi csúcsát, ahogy az arany piacán is folyamatos a vételi kedv. Az amerikai 10 éves állampapírhozamok 2 százalék alá csökkentek jelezve a csökkenő kockázatvállalást.
Alig volt mozgás a kanadai piacon, és szintén nincs határozott irány a latin-amerikai tőzsdéken. A brazil jegybank a várakozásoknak megfelelően 11,5 százalékra csökkentette az irányadó kamatát, a chilei pedig 5,25 százalékon hagyta, az sem okozott meglepetést.
17:00
Ismét iránytalanná vált a kereskedés. A New York-i indexek a pénteki záróértékük körül libikókáznak, az európai részvénypiacok többsége enyhe mínuszban várja a zárást. A sztori ma egyértelműen nem a tőzsdéken volt, hanem a nyersanyag, és a kötvénypiacokon. Az olaj ára tartja 3 havi csúcsát 95 dollár körül, és tovább menetelt az arany is, miután tovább gyengült a dollár. Az EUR/USD nagyjából egy órája az 1,38-as szint körül toporog. Úgy tűnik a napi hírek megvoltak, a befektetők bizonytalanok, a piacok bármelyik pillanatban bármelyik irányba elindulhatnak.
16:00
A Wall Street nyitása után pár perccel feltűnően fordult a hangulat az áru, deviza, és részvénypiacokon. Fél óra elteltével pluszba kerültek a vezető New York-i tőzsdemutatók, elsősorban az energiapapírok, miután az aranyár 6 hetes, az olaj pedig 3 hónapos csúcsot döntött. Az arany átlépte az 1780, az amerikai WTI pedig a 95 dollárt. Ismét gyengül a dollár az euróval szemben, az EUR/USD az 1,38-as szint közelébe került. A befektetők kezdenek megnyugodni afelől, hogy a két kritikus európai országban, Olaszországban, és Görögországban rövid időn belül lecserélődhet a politikai vezetés.
15:30
A New York-i tőzsde vezető indexei enyhe, néhány pontos gyengüléssel kezdték a hetet követve az európai irányt. A befektetők most a tengerentúlon is az európai fejleményeket figyelik elsősorban. Közben folytatódott az euró gyengülése a dollárral szemben. Ezt részben az európai aggodalmak okozzák, részben pedig az, hogy a bizonytalanság miatt nő a kereslet a dollár iránt, a befektetők ugyanis jó menedéknek tartják az amerikai állampapírokat. A dollár erősödése ellenére folytatódott a nyersanyag árak emelkedése. Az arany unciánkénti jegyzése 1780 dollárhoz közelít, az amerikai WTI könnyűolaj a 95 dolláros szintet támadja.
14:40
A CNBC beszámolója szerint Silvio Berslusconi a saját hivatalos Facebook-oldalán tagadta a lemondásáról keringő pletykát. „A lemondásomról szóló pletykák alaptalanok” – írta. Korábban a Reuters két – Berlusconihoz közel álló - forrásra hivatkozva írta, hogy küszöbön áll a távozása. Korábban Giuliano Ferrara a Foglio szerkesztője, korábbi miniszter azt írta a saját weboldalán, hogy „…Silvio Berlusconi azon van, hogy lemondjon”, aztán Franco Bechis a jobbközép Libero helyettes szerkesztője írta ki a Twitterre, hogy a miniszterelnök még ma, vagy holnap reggel lemond a posztjáról.
A bizonytalanságban úgy tűnik ismét a dollárt választják a befektetők, a 10 éves amerikai állampapírok hozama 2 százalék alá csúszott, a 30 éves hozamok csak kismértékben emelkedtek 3,04-ről 3,09 százalékra. A dollár ismét kismértékben erősödött az euróval szemben.
13:50
Mérséklődött a veszteség az európai tőzsdéken, és megint erősödik az euró kora délután, miután elterjedt a piacokon, hogy lemondhat az olasz miniszterelnök. A Reuters két – az olasz kormányfőhöz közel álló – újságírót idézve azt írta, hogy a görög kormányfőhöz hasonlóan Berlusconi is az állásával fizethet az országát sújtó makrogazdasági problémákért. A római parlament a héten szavaz a jövő évi költségvetés sarokszámairól, közben egyre erősödik az ellenállás Berlusconi ellen a saját pártján belül. Az EUR/USD megint az 1,3750-es szint fölé került. A borús részvénypiaci hangulat ellenére emelkednek a nyersanyag árak. Az amerikai WTI olajat 94,50, az aranyat 1775 dolláron jegyzik.
11:20
Miközben ma reggelre biztossá vált, hogy távozik a görög miniszterelnök, és átalakul az athéni kormány addig tovább fogyott a levegő az olasz kormányfő, és kabinetje körül. Silvio Berlusconi ugyan beleegyezett abba a múlt héten, hogy az IMF negyedévente ellenőrizze az államháztartási tervei teljesülését, ugyanakkor kétséges, hogy meg tudja-e tartani a támogatottságát a parlamenten, és az országon belül. A helyzet egyre feszültebb, a piac nem lát a függöny mögé így senki nem tudja mi lesz a feszült helyzet kimenetele. Néhány hete már ízelítőt kapott a világ az olasz társadalom elégedetlenségéből, amikor a „Foglald el a Wall Streetet” akció kemény zavargásba torkollott Rómában. Közben ma reggel ismét történelmi csúcsra emelkedtek a 10 éves olasz állampapírhozamok mutatva a piaci bizalomvesztés erősödését.
Rossz hír volt, hogy az amerikai Morgan Stanley reggel rontotta az európai eszközökhöz kötődő ajánlását semlegesről alulsúlyozásra. A nagybank több okot is felsorol. Az egységes európai gazdaságpolitika hiányát, a lassuló gazdasági növekedést, a romló vállalati eredményeket, és a süllyedő fogyasztói bizalmat említik a leminősítés okaként.
Szinte mindegyik európai tőzsde gyengül, elsősorban a pénzügyi papírok állnak a vesztes oldalon. A francia nagybankok mutatják a legnagyobb veszteséget. Ma reggeli francia lapértesülés szerint az egyik legnagyobb francia bank a Credit Agricole jelentős létszámleépítésre készül, és most már azt is tudni, hogy a Sarkozy-kabinet további megszorításra készül. Ennek részleteiről ugyanakkor még nem tudni.
Gyengült az euró is a dollárral szemben, az EUR/USD kicsivel az 1.37-es szint fölött mozog. Csökkennek a nyersanyag árak is. Gyengül a svájci frank is, miután az ország jegybankelnöke azt mondta újabb lépéseket tesznek a svájci deviza gyengítésére, hogy megelőzzék a recessziót, és a deflációt. Ezt támasztja alá a ma reggeli inflációs adat is, amely nagy meglepetésre már 0,1 százalékos fogyasztói árszínvonal csökkenést októberről.
Kora reggel gyengült a forint az euróval, és a dollárral szemben, a svájci frankkal szemben azonban tartotta magát. A budapesti tőzsde követi az európai irányt, csaknem 1 százalékos veszteségen áll.