Ha azt hitted, hogy még mindig a svájci bankszámla meg az alpesi valuta a legbiztosabb helye a pénzednek, gondold újra! A dili régi, de a módszer más: az Alpok mélyébe ásott bunkerrendszerben halmozzák halomra az aranyrudakat a paranoiás gazdagok.
A Bloomberg érzékletesen mutatja be a helyet: a hegyek között megbúvó leszállópályán éppen csak elférnek a magánhelikopterek és repülők, innen pedig csak pár lépés a kis fémajtó, amelyet fegyveres őr vigyáz. Két távolabbi ellenőrzőkapuval és néhány méterrel később a 3 és féltonnás teljesen fém ajtó csak a biztonsági kód megadása, és az arc- és íriszfelismerő jóváhagyása után nyílik. Innentől pedig az egykor hadsereg által használt termek húzódnak sorban - a bunker tulajdonosának reményei szerint - hamarosan aranyrudakkal megpakolva.
A lapnak nyilatkozó tulaj nem vállalta a nevét és a pontos helyét sem határozta meg a tárolónak a tolvajok miatt. Ahogy mondja, még az ügyfeleket is elküldi, ha nem mennek át a szigorú tesztjén: átlagosan háromból ketten kereshetnek más helyet a drága kincsüknek.
Van rá igény
A fizikai aranyat még mindig kiemelkedően jó menedéknek tartják a krízisektől rettegő befektetők, 2008 óta növekszik is az igény az ilyen "menedékhelyek" iránt, de természetesen más, sötétebb okok is a népszerűségükhöz vezetnek. Egyrészt egy ilyen alacsony hozamkörnyezetben nem a legjobb befektetés a kötvénypiac, a tőzsde pedig manapság elég volatilis. Másrészt, aki felajánlja tárolási szolgáltatásait, nem köteles elszámolni az állam felé úgy, mint ahogy a bankoknak kell például jelenteniük a gyanús tranzakciókat.
Ha figyelembe vesszük, hogy csak az elmúlt néhány hónapban volt egy Brexit, tart a bankválság Európában, ma pedig már arról cikkeznek, hogy a Deutsche Bank lehet a következő Lehman Brothers, egy cseppet sem kell meglepődnünk azon, hogy újra divatba jönnek a széfek. Ha ehhez még hozzávesszük az offshore-botrányt, akkor pedig biztosak lehetünk abban, hogy ez slágertermék mindazok számára, akiknek van mit titkolniuk a vagyonukból.
Svájcban több ezer ilyen katonai bunker áll kihasználatlanul. Ezek egy részét magánszemélyek vásárolták meg. Adatokat, számítógépeket és aranyat tárolnak bennük. A Bloomberg által felkeresett tárna azonban nem csak a biztonságérzetet akarja nyújtani az ügyfeleknek: a leszállópálya mellett luxusapartmanok és bár várja a megfáradt befektetőket, mivel - ahogy a tulaj fogalmaz - a kliensek többsége nem akar nyomot hagyni arról, hogy egyáltalán a környéken járt. Márpedig egy számla, vagy egy bankkártyás fizetés a helyi szállókban feltűnő lehet a jó szemű kincsvadászoknak és persze a hatóságoknak.
Teljesen ismeretlen zóna
A svájci és a nemzetközi felügyeleti szervek nem kapkodnak, hogy megismerjék a hegyi barlangok rejtelmeit. Egy másik tároló tulajdonosa néhány kilométerre az első helytől elmondja, hogy teljesen függetlenek bármiféle szervtől, így a svájci pénzügyi szolgáltatókat ellenőrző Finma-tól is. De nincs jelentési kötelezettségük a svájci Pénzmosás Elleni Hivatal felé sem. Ahogy egy csalással foglalkozó korábbi speciális ügynök, John Cassara mondja, az aranykereskedés nagyon fontos lába a svájci gazdaságnak, így nem csoda, hogy csukott szemmel jár a hatóság.
2016 első felében 40 milliárd dollár értékű arany fordult meg Svájcban, a vámügyi hivatal szerint idén rekord magas lesz ez a szám.
Éppen ezért adott ki a külügyminisztérium nemzetközi gazdasági osztálya egy jelentést a széfekkel kapcsolatos pénzmosási veszélyekről, ám ebben egy szó sem utalt a hegyi bunkerekre. Mint írták a Bloombergnek nem gondolják, hogy ezek a bunkerhálózatok rendszerszintű bűnözés fészkei lennének, de talán a jövőben érdemes lesz megvizsgálni.