A tőzsdei vállalatok Amerikában úgy tűnik, meglehetősen jól el vannak látva szabad pénzeszközökkel. Egyrészt az elmúlt évek méretes profitja gyűlt fel, másrészt Trump 1500 milliárdos adócsökkentési programja játszik szerepet, melynek hatására a cégek hazaviszik a külföldön állomásoztatott pénzeiket. Miután az optimizmus töretlen, a szabad pénzekből sokat, az UBS szerint akár 2500 milliárd dollárt is elkölthetnek osztalékra, sajátrészvény-vásárlásra vagy cégfelvásárlásokra, ez pedig egy igen erős támasztóerő az árfolyamok számára.
Belehúznak a vételekkel
A Federal Reserve szerint a cégek 2500 milliárd dollárt tartanak otthon, és becslések szerint 3500 milliárdot külföldön. Az UBS arra számít, hogy 500 milliárdot fordítanak idén osztalékra, 7-800 milliárdért vesznek sajátrészvényt, cégfelvásárlásokra pedig 1300 milliárdot költenek, ami így összesen az S&P 500 index piaci kapitalizációjának 10 százaléka, az amerikai GDP-nek pedig 12,5 százaléka.
A legnagyobb mértékben a technológiai szektorban vásárolnak a cégek saját részvényeket, 232,6 milliárdért (nem véletlen, hogy ők vezetik a piaci emelkedést). A visszavásárlások összege a tavalyi év hasonló időszakához képest 83 százalékkal nőtt, a cégfelvásárlások volumene pedig 130 százalékkal. Érdekesség még, hogy a legnagyobb cégek voltak a legnagyobb visszavásárlók is: a 20 legnagyobb kapitalizációjú cég a visszavásárlások 72 százalékát bonyolította.
Támasztja a piacot
Mindez azt mutatja, hogy van bőven pénz, ami megtámassza a piacot, viszont az a tény, hogy a sajátrészvény-vásárlások és a cégfelvásárlások az idei első negyedévben meredeken növekedtek, miközben a piac összességében stagnált, arra utal, hogy ha nincs ez a növekedés, az árfolyamok zuhanni kezdtek volna, esetleg megtört volna a bő 9 éves emelkedő trend. Ha viszont így van, akkor ez a támasz csak addig működik, amíg ilyen heves a cégek visszavásárlási aktivitása.
El fog fogyni
A cégek tartalékaikat költik, tehát jóval többet, mint a az éves adózott nyereségük.Ha így folytatják, 1-2 év alatt megcsappanhat a pénzállományuk, és akkor óhatatlanul lefékezik a vásárlásokat. Ha pedig ezek pótlására nem érkezik valahonnan friss pénz, az amerikai piacokon megindul majd az árfolyamesés, ami a 2008 óta első medvepiacot is meghozhatja. Most azonban a cégek mindent megvesznek, ahogy egy kicsit csökken az ár, így érthető is, miért fogta meg oly sokszor a 200 napos mozgóátlag az S&P 500 indexet.
S&P 500, mindig megtartja a 200 napos mozgóátlag (piros vonal). |