(Fotó: Wikimedia Commons) |
Donald Trump nagyszabású adócsökkentési tervekről beszélt, az amerikai munkanélküliség 43 éves mélypontra süllyedt, és jó gyorsjelentések is érkeztek a tengerentúlról. Így az amerikai indexek 0,6-0,7 százalékos pluszban vannak, új történelmi csúcsokon, miközben Európában is szépen zártak a tőzsdék.
A német DAX index 0,9, a francia mutató 1,3, a brit 0,6 százalékkal ment fel. A görög tőzsde kissé esett, miután megint felmerült, hogy az ország adósságválsága újra kezdődhet. A BUX index 1,1 százalékkal emelkedett, a lengyeleknél azonban még nagyobb, 2,3 százalékos volt az indexemelkedés.
Erős forint, gyengébb bitcoin
A Richter 1,7 százalékkal 6380-ra emelkedett, a Mol 1,2 százalékkal 20 450-re. Az OTP 0,7 százalékkal 8901 forintra, a Magyar Telekom 0,4 százalékkal 519-re drágult. A forint erősödött, mintegy 80 fillérrel 308,20-ra süllyedt az euró ára. A dollár erősödött, a török líra hetek óta felfelé kúszik, talán mégis hatásos volt a felemás kamatemelés januárban (a hosszabb futamidőkön).
A bitcoin annak a hírnek a nyomán esett hatalmasat, ismét 1000 dollár alá, hogy a kínai bitcoin-tőzsdék szigorítani kívánják az ügyfelek azonosítását, alapos vizsgálatnak vetik majd alá őket. A bitcoin legfontosabb vevői a kínaiak, a számítógépes pénz a tőkemenekítés egyik formája volt számukra.
Vihar előtti csend?
A kőolaj ára emelkedett, a WTI 1,4 százalékkal 53,10 dollárra, a Brent 0,9 százalékkakl 55,60-ra ment fel. A nemesfémek viszont olcsóbbak lettek.
Vihar előtti csendnek nevezi a Concorde Trading blogja, hogy az arany és a dollár az utóbbi időben együtt tudott erősödni. Ez akkor szokott előfordulni, ha a piacokon erősödik a félelem. „Amerikában például lassan 40 kereskedési napja nem volt 1 százaléknál nagyobb index szintű mozgás. Elképzelhető, hogy valami készülődik” - írják.
Az európai országok adósságának mértékét, például Olaszország helyzetét az Aegon Alapkezelő blogja elemezte. Olaszország helyzete ennek alapján eléggé ijesztő.