Erősödéssel várta a forint a magyar jegybankárok kedd délutáni kamatdöntését. Délelőtt az euró jegyzése 381 forintra süllyedt, szemben az elmúlt napokra jellemző 382 forintos szinttel. A dollár árfolyama jelentősebben csökkent, a keddi kereskedés első felében 358 forint alatt is járt, szemben például a hétfői 361 és a pénteki közel 362 forintos jegyzéssel.
A dollár forinthoz mért gyengülése részben annak köszönhető, hogy az amerikai deviza jelentősen veszített az értékéből a nemzetközi piacokon. Erről az Erste szakértői piaci kommentárjukban azt írták:
A nemzetközi devizapiacon hétfőn masszívan gyengült a dollár az euró ellenében, nagyjából egy százalékos mértékben. Egyrészt jelentős az ingadozás a közel-keleti konfliktus eszkalálódása tekintetében: ezúttal a háború lokalizálódása felé látszik billenni a mérleg. Másrészt, bár szigorú hangvételt ütött meg Powell (a Fed elnöke - a szerk.) a múlt héten, az első vágás időzítését egyre biztosabban látják jövő nyáron a piaci szereplők.
Ellentétek Budapesten
A budapesti tőzsdeindex a délelőtt folyamán stagnált a vezető részvéyek felemás teljesíténye miatt. Nem sokkal 11 óra előtt az OTP 0,3 százalékos pluszban volt, míg a Magyar Telekom 0,5, a Richter és a Mol egyaránt 0,4 százalékos mínusznál járt ekkor. Az európai porond legfontosabb képviselői pirosba kerültek a keddi nyitás után. A londoni FTSE 0,7 százalékkal esett, a frankfurti mutató 0,3 százalékos, a párizsi pedig 0,2 százalékos veszteséget volt kénytelen elkönyvelni.
A tőzsdei hanguatot az amerikai piac befolyásolja. A legfontosabb hír az volt, hogy a tízéves amerikai államkötvény hozama 5,02 százalékra ment fel, mielőtt visszacsúszott volna 4,84 százalékra - közölte az AP hírügynökség. Az 5 százalék feletti érték 2007 óta a legmagasabb, viszont pénteken még 4,91 százalékkal zárta október harmadik hetét a benchmarknak tekintett amerikai államkötvény. Az S&P-500 index a kötvénypiaci fejleményekre reagálva gyorsan 0,8 százalékkal gyengült, majd 0,2 százalékos mínuszban zárta a napot. A Dow Jones 0,6 százalékot veszített az értékéből, a Nasdaq Composite viszont 0,3 százalékkal erősödött.
Szakértők szerint a államkötvényhozamok mutatják az irányt a részvénypiacoknak, a vállalati kötvényeknek és a kriptovalutáknak is. A magasabb hozamok hitelfelvétel esetén növelik a hitelköltségeket, ami fékezheti a gazdaság növekedését és nyomás alatt tartja az egész pénzügyi rendszert. „Ha a kötvényhozamok tovább emelkednek, akkor valami végül eltörik” – véli Seema Shah, a Principal Asset Management vagyonkezelő cég vezető globális befektetési stratégája. A szakértő úgy véli, hogy ez a folyamat már hozzájárult a három Szilícium-völgybeli bank tavaszi csődjéhez. Összességében az állampapírok hozama lépeget a Fed 5,25 százalékos alapkamata felé, amiről a befektetők azt gondolják, hogy a korábban vártnál tovább maradnak ezen a szinten.
A körvénypiac és a Gázában zajló háború keltette idegességet kompenzálhatják valamennyire a héten esedékes vállalati gyorsjelentések, ha azokban jó eredmények szerepelnek majd. A GM, a Micorosoft, az Amazon és más cégek is elővezetik a harmadik negyedéves számaikat. Emellett GDP- és inflációs adat is várható, illetve a háztartások költésének alakulását is láthatják majd a befektetők.
Mi történt Ázsiában?
Az ázsiai tőzsdék az amerikaiakhoz hasonlóan vegyes képet mutattak különösebb új izgalmak nélkül. A japán Nikkei-225 egy százalékot veszített az értékéből, az ausztrál S&P/ASX–200 0,1 százalékkal nőtt, a dél-koreai Kospi viszont 0,3 százalékkal süllyedt.
A hongkongi Hang Seng 0,8 százalékkal esett, a Shanghai Composite 0,3 százalékkal erősödött, a tajvani Taiex kevesebb mint 0,1 százalékkal mozdult feljebb. A sanghaji benchmark-index az elmúlt időszakban sok éve nem látott szintre gyengült a kínai ingatlanpiaccal, illetve általában a lassuló kínai gazdasággal kapcsolatos aggodalmak miatt.
Nagy a hullámverés az olajpiacon
A globális befektetői hangulat, ezen keresztül az infláció alakulásával kapcsolatban a nagy kérdés az, hogyan alakul az olaj ára. Az elmúlt hetekben sokat erősödtek az olaj tőzsdei jegyzései, miután a befektetők attól tartanak, hogy a Hamász és Izrael között kirobbant háború felfordulást okozhat a Közel-Kelet olajexportjában.
Az amerikai WTI megjárta a 93 dollár/hordó feletti szintet is, miután fennáll a veszélye annak, hogy Irán jobban belekeveredik a konfliktusba, ami a perzsa államon kívül a régió más szállítóinak exportjában is fennakadásokat okozhat. Október utolsó hetének első napján azonban a WTI ára 61 centtel, hordónként 86,10 dollárra szelídült, a Brent jegyzése 2,33 dollárral, hordónként 89,83 dollárra csökkent. A földgáz ára megawattóránként 51 euró körül mozog az európai energiapiacon, miután a befektetők mérlegelik a következő hetekre enyhe időt jósoló híreket és a gáztározók magas feltöltöttségét, szemben a gázszállítások kockázatával. Az utóbbiak bizonytalansága szintén a gázai háború miatt nőtt.
Az arany ára ugyancsak lefelé vette az irányt az október harmadik hetében tapasztalt drágulás után. Unciánként 6,6 dollárral kellett kevesebbet adni érte, amivel 1987,80 dollárra mérséklődött az aranyár. Egy dollárért a japán valuta minimális erősödése nyomán 149,54 jent kellett adni hétfőn. A közös európai valuta szintén enyhén erősödött az amerikai társával szemben. Az árfolyam 1,0684 dollár/euró lett.
A kriptopiac legfontosabb szereplői közül a Bitcoin és az Ethereum is jól teljesített, mindkettő 3 százalék körüli pluszt hozott össze. Kisebbik társuknak, a Tethernek azonban meg kell elégednie 0,1 százalékos többlettel.
Hírek, cégekre szabva
- Az UniCredit bank 1,8 százalékkal ugrott meg, miután a várnál jobb profitot zsebelt be az idei harmadik negyedévben.
- A Hermes luxuscikkgyártó az ágazatát sújtó lassulásra rácáfoló árbevételnek köszönhette a 2,3 százalékos emelkedését.
- A Puma négy százalékkal erősödött, miután tartja az éves profitvárakozását,v annak ellenére, hogy a harmadik negyedévben csökkent a nyeresége.
- A Logitech International majdnem nyolcszázalékos pluszt könyvelt el a jó éves előrejelzésének köszönhetően.
- A bányavállalatok részvényeinek a dollár némi gyengülése nyomán növekvő nyersanyagárak adtak támaszt.
- Az Nvidia elektronikai gyártó cég részvényeinek 3,8, illetve a Microsoft papírjainak 0,8 százalékos növekedése akadályozta meg a részvényindexek nagyobb esését.
- Az Apple 0,1 százalékkal erősödött, ledolgozva a korábbi veszteségét, aminek hátterében bérgyártója, a Foxconn Technology kínai leányvállalatainál indult adóellenőrzés volt. A Chevron 3,7, a Hess 1,1 százalékos mínuszt szenvedett el arra a hírre, hogy az előbbi szőröstül-bőröstül felvásárolja az utóbbit.