Leminősítette pénteken a Mol adósosztályzatát a Standard & Poor's, elsősorban az INA-részesedéssel kapcsolatos bizonytalanságokkal indokolva a lépést. Az S&P a Mol hosszú lejáratú vállalati hiteleinek minősítését a korábbi negatív kilátású BB+ besorolásról BB besorolásra módosította stabil kilátással, illetve a Mol kötvényeinek hitelbesorolását egy fokozattal rontotta. Az S&P döntését követően a vállalat hosszú lejáratú hiteleinek besorolása megegyezik Magyarország szuverén adósságának hitelkockázati besorolásával.
A Mol reakciója
A Mol a döntésre reagálva közölte, hogy az INA jövőjére vonatkozó, folyamatban levő tárgyalások nem befolyásolják az INA és a Mol-csoport napi működését.
A Mol célja továbbra is az, hogy eredményesen végződjenek a horvát kormánnyal folytatott tárgyalások, amely így további értékteremtés alapja lehet. Ugyanakkor ha a horvát kormány nem támogatja a piaci alapú működést, a Mol felelős tőzsdei vállalatként felkészült az INA részesedés eladására.
Az elemzői reakció
Vágó Attila, a Concorde Értékpapír Zrt. vezető elemzője szerint a hitelminősítő lépése értelmezhetetlen, hiszen a Mol pénzügyi pozíciója remek, és az INA-részesedés esetleges eladásával az még tovább javulna, annak tehát, hogy az olajvállalat ne tudná visszafizetni az adósságait, zéró a valószínűsége. Szerinte egy hitelminősítőnek elsősorban erre kellene fókuszálnia.
Hozzátette: a vállalat pénzügyi pozíciója most is erős, és ha úgy alakul, hogy el kell adnia az INA-t, akkor még több pénz lesz a zsebében, sőt ebben az esetben a nettó adóssága nettó készpénzbe fordulna át. Az elemző véleménye szerint az sem feltétlenül negatív ebben az esetben, ha a Mol "földrajzi sokszínűsége" halványulni fog, ugyanis Horvátországgal egy olyan országot hagyna maga mögött, ahol évről évre csak gondjai vannak. Vágó Attila megjegyezte: ő nagyobb esélyt ad annak, hogy a felek végül megegyeznek.
Az S&P is hasonlóan látja, mégis leminősítették
Jóllehet a Mol új "BB" osztályzata immár azonos a magyar államadós-besorolással, az S&P véleménye azonban az, hogy a Mol képes lenne kötelezettségvállalásai teljesítéséhez elégséges likviditást biztosítani abban az esetben is, ha Magyarországot mint szuverén adóst "szélsőséges stresszhatások" érnék. A Mol nemzetközi tevékenysége védelmet nyújt a csoportnak a hazai működés potenciális gyengeségeivel szemben is - fogalmaz pénteki londoni elemzésében a hitelminősítő.
A Standard & Poor's közölte ugyanakkor, hogy a magyar szuverén besorolásnál több mint két fokozattal jobb osztályzatot semmiképpen nem tartana érvényben a Molra, mivel magasnak tartja a magyar vállalat országkockázati érzékenységét, különös tekintettel a Molban meglévő közvetlen állami tulajdonra, a Mol kitettségére a hazai gazdasági ciklusoknak, és tekintettel arra is, hogy az S&P klasszifikációja szerint a Mol állami kötődésű entitásnak minősül.
Magyarország és a Mol minősítése
Mindezek alapján ha a Standard & Poor's egy vagy két fokozattal visszaminősítené Magyarország államadós-osztályzatát, az még nem gyakorolna feltétlenül hatást a Mol besorolására, éppen azért, mert az S&P osztályzási kritériumai két fokozatnyi különbséget még megengednek.
Ha azonban a Standard & Poor's két fokozatnál nagyobb mértékben leminősítené a magyar szuverén adósosztályzatot, vagy ha Magyarország tőkeátutalási és konvertibilitási kockázati osztályzatát a jelenlegi "BBB mínusz"-ról "BB" alá rontaná, az valószínűleg a Mol leminősítését is eredményezné - áll a hitelminősítő péntek esti londoni elemzésében.
Mikor lehetne visszaminősíteni
A Standard & Poor's véleménye szerint ugyanakkor vannak olyan forgatókönyvek, amelyek megvalósulása esetén javulhatna a Mol osztályzata. Felminősítést eredményezhetne például, ha a Mol eladja ugyan INA-részesedését, de a bevételt új kitermelő kapacitásokba fekteti, "potenciálisan olyan térségekben, amelyek országkockázata alacsonyabb Magyarországénál".
Ugyanígy felminősítést indokolhatna középtávon, ha a Mol megtartja INA-részesedését, de eszközállományának bővítésével javítja versenyképességi pozícióját - közölte pénteki elemzésében a Standard & Poor's.
A S&P nincs egyedül véleményével
A hét elején egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Fitch Ratings is külön elemzésben foglalkozott a Mol INA-részesedésének kérdésével. A cég közölte, hogy negatív adósmegítélési következményekkel járó eseménykockázatként kezelné, ha a horvát kormány és a Mol konfliktusa miatt a Mol elveszítené ellenőrző befolyását az INA vállalatvezetésében. Az ezzel kapcsolatos, erősödő bizonytalanságot tükrözi a Mol besorolására érvényes negatív kilátás - hangsúlyozta a hitelminősítő.
A Fitch Ratings véleménye szerint azonban a Mol alapeseti forgatókönyve nem az INA-részesedés és a horvát érdekeltség vállalatvezetésében meglévő ellenőrző befolyás feladásával, hanem megtartásával számol. A Fitch által a Molra érvényben tartott "BBB mínusz" osztályzat két fokozattal jobb a Standard & Poor's Mol-besorolásánál, viszont negatív kilátás terheli.