A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium friss tanulmánya szerint a közúti gyermekbalesetek harmada a nyári vakáció alatt, júliusban és augusztusban történik. Az évente közel 1500 közlekedési balesetet szenvedő tizennégy év alatti gyermekkel a nyári szünetben történik meg a baj, a statisztikák szerint elsősorban a 3-6 és a 10-14 éves korosztály a leginkább veszélyeztetett. A tanulmány kitér arra is, hogy a balesetek igen nagy része közlekedésbiztonsági oktatással és jóval nagyobb odafigyeléssel megelőzhető volna.
A WHO és a UNICEF gyermekbalesetekről szóló korábbi jelentése szerint világszerte a nap kétezer balesetben meghalt gyermek halála megelőzhető lenne.
Nyár a gyerekkel - nem az ár az élmény Baráti összejöveteleken, az iskolába, közösségbe visszatérve gyakori téma, ki hol volt nyaralni, hogyan töltötte a szabadidejét. Sok szülő erején felül is próbál nyaralást szervezni, hiszen egy-egy út nem olcsó – holott a K&H felmérése szerint az élmény és nem a költség az, ami meghatározza a gyermek igényeit. A gyerekekre körülbelül 12-13 éves korig lehet könnyebben hatni, utána megkezdődik önálló útkeresésük. Ha szilárdak az alapok, és a tinédzser egészséges szemléletet tapasztalt a szülőktől, akkor később maga is hasonló értékrendet vall, egészséges, tehát rugalmas, több szempontot szem előtt tartó gondolkodásmód fogja jellemezni. Egy utazás ára ugyanis csak egy szempont a sok közül, a jól sikerült nyaralást ennél sokkal több összetevő határozza meg - mondta Németh Erika klinikai gyermek-szakpszichológus. Kisebb gyerekeknek még az sem igazán fontos, hogy másik városba, országba utazzon a család, így nekik jó program az is, ha strandra megyünk velük, vagy piknikezünk egy közeli parkban, tóparton. Idősebb gyerekekkel, tinédzserekkel érdemes kalandot keresni, kipróbálhatjuk velük a hátizsákos túrázást, kerékpározást, vagy a sátrazást. |
A mintegy 2 millió 18 év alatti gyermekre évi 470 ambuláns kezelés jár, azaz 4 évente minden gyermek valamilyen sérülés miatt orvoshoz kerül. Évente 35 ezer gyermek szorul kórházi kezelésre – nyújtott statisztikai adatokat a közelmúltban a MetLife Biztosító rendezvényén Kassai Tamás gyermek-traumatológus. A gyermekkori halálesetek között szintén a baleseti halál a legkomolyabb tétel: ebben a korban 2012-ben 138 gyermek halt meg, miközben a rákban hetvenen, fertőző betegségben tízen hunytak el.
Biztosítás valós igényekre
A fentiek kapcsán fontos látni, hogy a biztosítások szerepe is egyre inkább felértékelődik, a gyermekeket érintő balesetek ugyanis sokszor nem csak pszichés, de komoly anyagi terhet is jelentenek a családok számára. Mindezek okán a körültekintő szülőknek érdemes azt is átgondolniuk, hogy egy lehetséges baleset esetén hogyan nyújthat segítséget a gyermek részére köthető betegség- és balesetbiztosítás. Az év elején saját gyermekbiztosítási termékével megjelenő a MetLife Biztosító vezérigazgatója, Bartók János szerint a piacon megtalálható „gyermekbiztosítási” termékekkel szemben – amelyből van állami is – a MetLife Junior Care biztosítás komplex termék, ahol nemcsak a káreseti szolgáltatást nyújt a biztosító, hanem a szülő és a gyermek közös biztosítása is megoldható. Ugyancsak fontosnak tartotta a társaság, hogy a károkkal komolyabban érintett szünidei időszakban kétszeres díjat fizet a társaság, hiszen az iskolaszünet idején nehezebb megoldani a gyermek felügyeletét, illetve az többletköltséggel jár. A komolyabb traumák esetén a biztosítás fedezi akár a pszichológus vagy épp a felzárkóztató tanár alkalmazásának költségeit. A szakember szerint Magyarországon az egyéni, gyermekre köthető baleset- és betegségbiztosítások terén még jelentős a piaci potenciál van, az azonban jól látszik, hogy egyre több szülőnek fontos a széles körű biztosítási védelmet jelentő alternatíva, illetve az olyan biztosítás, amely az anyagi térítésen túl különféle kiegészítő szolgáltatásokkal támogatja a gyermek teljes körű felépülését, megőrizve egyúttal a család anyagi stabilitását.
Gyermekbiztosítási programunk kifejlesztését a szülők körében végzett kutatás előzte meg, feltérképeztük a legfontosabb termék tulajdonságokat és legnagyobb kihívásokat, melyekkel a gyermek és a szülő egyaránt szembesülhet betegség vagy baleset következtében. Gyermekek esetében különösen fontos, hogy a biztosító ne csak egy egyszeri kifizetéssel álljon az ügyfelei mögött, hanem valódi segítséget nyújtson egy nem várt baleset vagy betegség esetén – mondta Bartók János.