Bár a jogszabályi háttér már 2007. óta lehetőséget adott foglalkoztatói nyugdíjszolgáltatók létrehozatalára, az első – s egyelőre egyetlen – ilyen intézményt 2011-ben hozta létre a QUAESTOR. Horváth István, a QUAESTOR Foglalkoztatói Nyugdíjszolgáltató Zrt. termékfejlesztési vezetője szerint a felmérések azt mutatják, hogy egyre több vállalkozás ismeri már ezt a juttatási formát, s ezzel párhuzamosan mind több alkalmazott igényelne ilyen szolgáltatást. Az indulás után a QUAESTOR a legtöbb érdeklődést a kkv-szektorból tapasztalta. Látni kell, hogy a vállalati gondoskodás iránti megnövekedett munkavállalói igény valóban erősödik, ám a szakértő szerint a foglalkoztatói nyugdíjszolgáltatás tekintetében, mivel vállalati nyugdíjprogramról van szó, a döntés tőlük inkább a munkáltatóra terelődik.
Dolgozónkénti differenciálás
A foglalkoztatói nyugdíjszolgáltatás komoly előnye más hasonló célú juttatásokkal szemben, hogy a jogszabály az egyenlő bánásmódra vonatkozó jogszabályi előírások figyelembe vételével megengedi a differenciálást a foglalkoztatói nyugdíjprogram kialakításakor. Minden esetben a foglalkoztató hívja meg az adott dolgozót a nyugdíjprogramjába és maga dönt a juttatás mértékéről is. Így a munkáltató joga eldönteni, hogy melyik dolgozói körnek milyen szintű juttatást kínál – ez akár a top-dolgozók, menedzsment-tagok megszerzésének, illetve megtartásának eszköze is lehet. A céghez való kötődést, lojalitást növelheti, hogy a munkáltató joga kikötni egy feltételes jogszerzési időtartamot, amely maximum 5 év lehet. Amennyiben ezen időszak alatt a dolgozó távozik a cégtől, elveszti a jogosultságot arra, hogy a munkáltatója által addig befizetett hozzájárulásokból nyugdíjszolgáltatást kapjon. A jogszabály alapján az így „megspórolt” összeget a munkáltató a program többi tagja között köteles szétosztani.
Tényleges nyugdíjig
Horváth István hangsúlyozta, fontos tudni, hogy a munkáltató számára adózási szempontból teljesen azonos feltételek vonatkoznak mind a foglalkoztatói nyugdíjszolgáltató esetén, mint az önkéntes nyugdíjpénztári befizetéskor. A foglalkoztatói nyugdíj ugyanakkor más oldalról sokkal komolyabb feltételeket állít: a program – ellentétben például az önkéntes pénztárakkal, ahol a hozam 10 év elteltével felvehető – csak a tényleges nyugdíjba vonuláskor teljesít kifizetést. Természetesen a halál esetén, vagy épp rokkantság esetén azonnali a kifizetés – mondta a QUAESTOR termékfejlesztési vezetője.
„Örök” kapcsolat a céggel
A vállalati nyugdíjprogram az adott cég nyugdíjprogramja, a munkahelyéről távozó dolgozó nyugdíjszámláján lévő pénz – ha nem került felosztásra a feltételes jogszerzési időtartam alkalmazása miatt – a korábbi munkáltató nyugdíjprogramjában tovább gyűlik a hozam-jóváírások következtében. Ugyanakkor arra lehetősége van a dolgozónak, hogy egyéni befizetésekkel tovább hizlalja saját vállalati nyugdíjszámláját a későbbiekben is – még akkor is, ha már időközben munkahelyet váltott. Foglalkoztatói hozzájárulást ezt követően már csak akkor kaphat a dolgozó, ha új munkahelyén is működik hasonló nyugdíjprogram – ez azonban már egy másik nyugdíjprogram lesz.