Többet kell törlesztelni az elszámolás után?
Fogyasztóvédelmi vizsgálatot indít az MNB: olyan jelzéseket kaptak, miszerint egyes piaci szereplők esetében az elszámolás és forintosítás kapcsán érintett deviza alapú jelzáloghiteles árfolyamgátas (gyűjtőszámla-hiteles) ügyfelek havi törlesztő részlete – az általuk kézhez kapott elszámolási értesítő szerint – emelkedni fog a továbbiakban.
Alapesetben 5 évig nem emelkedhetne a törlesztő
A forintosítási törvény megfogalmazása szerint az árfolyamgátas fogyasztók „a 2015. február hónapban esedékes törlesztő részlettől kezdve az árfolyamgát törvényben meghatározott, a rögzített árfolyam alkalmazási időszakának kezdő időpontjától számított hatvanadik hónapban esedékes törlesztő részletig, a törlesztő részlet – az e törvény alapján számítható kamatváltozásból eredő törlesztőrészlet-növekedés, valamint az életbiztosítási vagy lakás-előtakarékossági szerződéssel kombinált fogyasztói kölcsönszerződés esetén a szerződésből eredő törlesztőrészlet-növekedés kivételével – nem haladhatja meg a 2015. januárjában esedékes törlesztő részletet.”
Ebből szankció is lehet, csak panaszkodjon, aki érintett!
Keveset kaptál vissza? Akkor keveset is vettek el Az, ha valakinek kevés jár vissza az elszámolásnál, annak ellenére sem boldog, hogy ez az jelenti, hogy kevéssel verte csak át a bankja a korábbi években. Összeállításunk >> |
Az MNB korábban határozottan kinyilvánította: ha egy pénzügyi intézmény megsérti az elszámolással-forintosítással kapcsolatos bármelyik jogszabályi előírást, szankciót fog alkalmazni vele szemben.
A felügyelet azt javasolja, hogy forduljanak panasszal hitelintézetükhöz, pénzügyi vállalkozásukhoz azok az árfolyamgátas ügyfelek, akik részletük növekedéséről tájékoztató elszámolási értesítőt kapnak kézhez. Panaszuk esetleges elutasítása esetén az MNB mellett működő Pénzügyi Békéltető Testület hozhat ingyenesen jogorvoslati döntést ügyükben.