Fotó: EKB |
Inkább itthon tartanánk a necces ügyeket
Berke Barna, az Igazságügyi Minisztérium európai uniós és nemzetközi igazságügyi együttműködésért felelős államtitkára a Bizottság igazságügyi kérdésekben illetékes főigazgatójával tárgyalt az MTI beszámolója szerint.
Berke szerint a szubszidiaritás uniós elvének értelmében, minél kevésbé központosított módon kellene ezeket a nyomozásokat folytatni - azaz tagállami szinten kellene kezelni az ügyeket.
Az Európai Unió sérelmére elkövetett cselekményekhez kapcsolódó nyomozások ügye az úgynevezett európai ügyészség létrehozására vonatkozó tervekkel összefüggésben került szóba. A magyar álláspont szerint e témában nemzeti szinten a legcélszerűbb eljárni.
Alaposan érintettek vagyunk
Jelenleg az Európai Csalás Elleni Hivatal, az OLAF küldetése az uniós forrásokat érintő csalások felderítése, kivizsgálása, illetve megakadályozása. A szervezet a 2014-es évről szóló jelentését június elején tette közzé, eszerint a tagállamok közül Románia után Magyarországon folyt a legtöbb (lezárt) nyomozás az uniós források felhasználása ügyében nemzeti vagy regionális szinten.
Pont az ellentétéről szól az egész, mint amit mi szeretnénk
Az Európai Ügyészség létrehozására 2013 nyarán tett javaslatot a Bizottság. A javaslat egyszerű logikán alapul: az uniós tagállamoktól származó pénzekből finanszírozott, közös szabályok alapján igazgatott „szövetségi szintű költségvetés” esetén „szövetségi szintű eszközökre” is szükség van e költségvetés egész Unióra kiterjedő, hatékony védelméhez. A magyar állásponttal ez épp ellentétes.
Az indoklásban azt írták: épp az a baj, hogy az uniós csalásokkal szembeni védelem és bűnüldözés szintje jelenleg nagyon eltérő az EU-n belül. Az uniós költségvetést károsító bűncselekményekkel kapcsolatos elítélési ráta között tagállamonként jelentősek az eltérések, és az uniós átlag is csak 42,3%. Sok ügyben egyáltalán nem indul büntetőeljárás, aminek következtében a csalók büntetlenül kihasználhatják a joghézagokat és eltulajdoníthatják a polgárok pénzét. Ha egyes ügyekben indul is büntetőeljárás, jelentős aránytalanságok tapasztalhatók a tagállamok között az uniós költségvetés elleni bűncselekményekkel kapcsolatos elítélési rátát illetően.